Facebook YouTube Instagram

Mezinárodní týden neslyšících 2022

16. září 2022

Letošní Mezinárodní týden neslyšících se koná od 19. do 25. září

Letošní Mezinárodní týden neslyšících, který se koná od 19. do 25. září, provází slogan Budování inkluzivních komunit pro všechny. Světová federace neslyšících WFD (World Federation of the Deaf) připravila konkrétní témata i výzvy, jak se do oslav zapojit a podpořit je.

Mezinárodní týden neslyšících (The International Week of Deaf People, IWDP) se poprvé slavil roku 1958 v Římě. O jeho uznání se zasadila Světová federace neslyšících WFD. Její hlavní činností je ochrana lidských práv neslyšících a znakového jazyka. Oslava probíhá každý rok poslední plný týden v září, čímž se připomíná měsíc, ve kterém byl pořádán první světový kongres WFD. Často je však celý měsíc září vnímán jako prostor pro oslavu kultury Neslyšících a osvětu veřejnosti v této oblasti.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Komunity neslyšících po celém světě slaví v tomto období prostřednictvím nejrůznějších aktivit a událostí. Velmi důležitou součástí je také Mezinárodní den znakových jazyků, který byl v roce 2017 uznán rezolucí OSN a ustanoven na 23. září. Letošní téma zní „Znakové jazyky nás spojují”.

Témata roku 2022

WFD přišla také s tématy na jednotlivé dny, která jsou od pondělí do pátku následující: Znakové jazyky ve vzdělávání, Udržitelné ekonomické příležitosti pro neslyšící, Zdraví pro všechny, Ochrana neslyšících v době krize, Znakový jazyk nás spojuje!, Intersekcionální neslyšící komunity a Budoucnost leadershipu neslyšících. Nejspíš se budeme moci těšit i na nějakou online událost jako v minulém roce. Pro více informací je možné přihlásit se na konci stránky dole - ZDE.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Centrum pro dětský sluch Tamtam se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě a užijí si je nejen neslyšící děti, ale i jejich rodiny. Veselá odpoledne jsou nejen plná zábavy, ale také upozorňují širokou veřejnost na to, že mezi námi žijí děti i dospělí lidé se sluchovým postižením, kteří mají specifické potřeby a musí se v životě potýkat s řadou kulturních i komunikačních bariér.

Michal Nesvadba si s neslyšícími dětmi rozuměl i beze slovZahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě 12.9. 2022 ( foto. CDS Tamtam)

 

Výzva pro všechna veřejná místa, oficiální budovy a politické představitele

WFD nabízí politickým představitelům a představitelkám od místních samospráv po prezidentskou úroveň – možnost zapojit se do výzvy Global Leaders Challenge a během týdne neslyšících uveřejnit video, v němž by v národním znakovém jazyce vyjádřili slova „mezinárodní týden neslyšících”.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Existuje také iniciativa WFD zviditelnit oslavu Mezinárodního dne znakových jazyků, a to modrou barvou. Pokud působíte v nějaké veřejné funkci nebo spravujete budovu, určitě můžete takto podpořit význam a důležitost znakových jazyků. Stejně tak, jako symbolizuje duhová vlajka LGBTQ+ pride nebo žlutá květina boj proti rakovině, může se stát modrá barva připomínkou znakových jazyků a práv n/Neslyšících. Uvidíte-li tedy 23. září modré osvícení veřejných budov a míst, budete vědět, o co se jedná, anebo se do podpory oslav týdne n/Neslyších můžete sami zapojit. Jakýkoliv příspěvek na sociálních sítích týkající se Mezinárodního týdne neslyšících je pro snazší propojení užitečné označit hashtagem #IWDP (International Week of Deaf People) a příspěvky k Mezinárodnímu dni znakových jazyků #IDSL (International Day of Sign Languages).

 

Více informací o oslavách i výzvách najdete na webu WFD a jejich Facebooku.

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Zdroj: WFD.org

Fotografie: Shutterstock.com a ©CDS Tamtam

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.