Facebook YouTube Instagram

Společné večerní čtení bylo tím, co u našich dětí podpořilo oblibu knížek

Kudy vedla cesta ke čtení v bilingvní rodině Kateřiny Červinkové Houškové, tlumočnice českého znakového jazyka, učitelky češtiny a maminky čtyř dětí?

Více

Mezinárodní týden neslyšících 2022

Centrum pro dětský sluch Tamtam se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě

Více

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v pohádkový svět

Zahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě

Více

O ztrátě sluchu v číslech

Přehled údajů Mezinárodní zdravotnické organizace o ztrátě sluchu

Více

Postup při přidělování příspěvku na péči

Ptáme se na tiskovém oddělení úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí

Více

Průlom ve vývoji vakcíny proti cytomegaloviru

Vrozený CMV je považován za nejčastější negenetickou příčinu vrozené ztráty sluchu, přičemž způsobuje odhadem 20–25 % všech případů vrozené ztráty sluchu

Více

Byl vám zamítnut příspěvek na péči nebo jiné dávky? Jak se můžete bránit?

Jak postupovat při zamítnutí rozhodnutí o příspěvku či nesouhlasu s výší přiznané dávky

Více

Nabídka služeb CDS Tamtam pro Ukrajince v ČR/Послуги CDS Tamtam для українців у Чехії

Tamtam nabízí pomoc v ukrajinštině, ruštině i ukrajinském znakovém jazyce

Více

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v pohádkový svět

14. září 2022

Zahradní slavnost ve Valdštejnské zahradě

Valdštejnská zahrada ožila 12. září rejem pohádkových bytostí a umožnila malým i velkým návštěvníkům vstoupit do světa pohádek. Zábavné odpoledne plné her a tance si užívaly dvě stovky dětí se sluchovým postižením a jejich rodičů. Společnosti jim dělali skřítci, víly a další tajuplné bytosti. Všechny aktivity byly tlumočeny do českého znakového jazyka. Akci pro rodiny s dětmi uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených v měsíci září, který si komunita neslyšících z celého světa každoročně připomíná řadou kulturních i osvětových akcí s cílem poukázat na specifické potřeby lidí se sluchovým postižením a na komunikační bariéry, s nimiž se musejí potýkají. K aktivitám se připojují nejen neslyšící, ale i jejich rodiny a organizace věnující se neslyšícím a jejich lidským právům.

Jaký program byl ve Valdštejnské zahradě pro návštěvníky připraven? Spoustu legrace si děti i rodiče užili s klaunem a mimem Michalem Nesvadbou, který svým vystoupením potvrdil, že komunikovat se dá velmi dobře i beze slov.

Michal Nesvadba si s neslyšícími dětmi rozuměl i beze slovMichal Nesvadba si s neslyšícími dětmi rozuměl i beze slov (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Tanečník a choreograf Marek Dědík zase všechny přítomné přesvědčil o tom, že z tance se mohou radovat i neslyšící děti – a že společné tancování je úžasnou aktivitou pro malé i velké.

Marek Dědík roztančil malé i velkéMarek Dědík roztančil malé i velké (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

O hudební doprovod se postaral výtvarník, zpěvák a performer Petr Nikl se skupinou Petr Nikl & přátelé.

O hudební program se postaral performer Petr NiklO hudební program se postaral performer Petr Nikl (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Sokolník Leon představil desítku dravých ptáků a sov. Pro malé návštěvníky byla připraveny dílničky a kreativní workshopy, kde si mohly vyzkoušet svoji fantazii a zručnost.

SokolníkSokolník Leon (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Kreativní dílničkyKreativní dílničky (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Bystrou mysl si zase pocvičily při hledání pokladu podle pohádkové mapy. Kdo si nevěděl rady, tomu poradila dobrá víla u vchodu do zahrady.

Valdštejnská zahrada ožila rejem skřítků a vílValdštejnská zahrada ožila rejem skřítků a víl (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Na konci putování všechny čekal poklad. Programem provázeli herci Kateřina Jebavá a Petr Vacek.

Senátor Roman Kraus zdraví neslyšící dětiSenátor Roman Kraus zdraví neslyšící děti (foto: L. Křesťanová ©CDS Tamtam)

Zahradní slavnost tradičně pořádá Centrum pro dětský sluch Tamtam v areálu sídla obou organizací v pražských Stodůlkách, kde však probíhá rekonstrukce, proto pořadatelé museli hledat náhradní prostory. Díky podpoře místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Jiřího Oberfalzera a předsedy Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR MUDr. Romana Krause, MBA, kteří nad akcí převzali záštitu, se pohádkové odpoledne mohlo uskutečnit v krásném prostředí Valdštejnské zahrady.

Slavnost se konala za přispění Ministerstva kultury, Senátu Parlamentu ČR, MČ Praha 13, Nadace umění pro zdraví, Kolektory Praha, a.s., a dalších podporovatelů.

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch

Fotografie: Lucie Křesťanová ©CDS Tamtam

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.