Facebook YouTube Instagram

Společné večerní čtení bylo tím, co u našich dětí podpořilo oblibu knížek

Kudy vedla cesta ke čtení v bilingvní rodině Kateřiny Červinkové Houškové, tlumočnice českého znakového jazyka, učitelky češtiny a maminky čtyř dětí?

Více

Mezinárodní týden neslyšících 2022

Centrum pro dětský sluch Tamtam se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě

Více

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v pohádkový svět

Zahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě

Více

O ztrátě sluchu v číslech

Přehled údajů Mezinárodní zdravotnické organizace o ztrátě sluchu

Více

Postup při přidělování příspěvku na péči

Ptáme se na tiskovém oddělení úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí

Více

Průlom ve vývoji vakcíny proti cytomegaloviru

Vrozený CMV je považován za nejčastější negenetickou příčinu vrozené ztráty sluchu, přičemž způsobuje odhadem 20–25 % všech případů vrozené ztráty sluchu

Více

Byl vám zamítnut příspěvek na péči nebo jiné dávky? Jak se můžete bránit?

Jak postupovat při zamítnutí rozhodnutí o příspěvku či nesouhlasu s výší přiznané dávky

Více

Nabídka služeb CDS Tamtam pro Ukrajince v ČR/Послуги CDS Tamtam для українців у Чехії

Tamtam nabízí pomoc v ukrajinštině, ruštině i ukrajinském znakovém jazyce

Více

Nová panenka Barbie se sluchadlem

20. srpna 2022

Společnost Mattel vyrobila sadu panenek s různými odlišnostmi

Společnost Mattel představila 16. srpna v Londýně novou sadu panenek, mezi nimiž je také Barbie se sluchadlem. Nové panenky přibližují dětem různorodost světa kolem nich a otevírají širší pohled na krásu. S Barbienkou se sluchadlem pózuje populární neslyšící herečka Rose Ayling-Ellisová.

Sedmadvacetiletá herečka se do kampaně zapojila s velkým nasazením. Řekla, že „je velmi důležité, aby děti mohly samy sebe vidět reprezentované v hračkách, se kterými si hrají. Když jsem byla malá, dokreslovala jsem svým panenkám Barbie sluchadla, aby vypadaly jako já. Takže jsem nadšená, že Mattel vydává více panenek, které povzbuzují děti, aby přijaly své odlišnosti."

Barbie_Rose - Mattel

Rose je neslyšící herečka původem z Kentu. Narodila se slyšícím rodičům a jako malá se naučila britský znakový jazyk (BSL). Komunita neslyšících a BSL jsou dosud nedílnou součástí Rose a její identity. Herečka je oblíbenou postavou britských televizních obrazovek. V roce 2021 vstoupila do povědomí národa jako první neslyšící soutěžící, která se objevila v soutěžním pořadu BBC Strictly Come Dancing. Soutěž nakonec vyhrála. Jako první postava z britského seriálu EastEnders používala britský znakový jazyk. V únoru letošního roku tak byla Rose jmenována magazínem RadioTimes třetí nejvíce vlivnou osobností britské televize. Diváky zasáhlo také tiché taneční vystoupení s jejím partnerem Giovanni Pernicem. To také v letošním roce vyhrálo britskou cenu Bafta za roční „must-see“ moment. Začátkem tohoto roku se stala první celebritou, která přečetla pohádku na dobrou noc na dětském televizním kanále CBeebies ve znakovém jazyce a koncem tohoto měsíce přednese přednášku na festivalu v Edinburghu, kde bude prezentovat své zkušenosti neslyšící herečky v televizním průmyslu.

Společnost Mattel konzultovala podobu nových panenek s odborníky z příslušných oblastí, například s přední audioložkou Dr. Jen Richardsonovou. „Jsem poctěna, že jsem spolupracovala se společností Mattel na vytvoření přesného odrazu panenky se sluchadlem za uchem.“ Jako audioložka s více než 18letou praxí v oblasti péče o pacienty s postižením sluchu vidí v nové hračce inspiraci pro ty, kteří sami nedoslýchají. Uvedla: „Jsem nadšená, že moji mladí pacienti si budou moci hrát s panenkou, která vypadá jako oni."

Barbie_Group_Mattel

Nová panenka Barbie má vysoce posazený culík, květované šaty s růžovými botkami a růžové sluchadlo. V hračkářstvích v UK by se měla objevit tento týden spolu s dalšími „inkluzivními“ panenkami nové řady. Děti si budou moci hrát s Barbie na vozíčku, s panenkou s umělou končetinou nebo s Kenem, který má kožní onemocnění vitiligo.

Připravila: Lucie Křesťanová

Zdroje:

World News 24

https://corporate.mattel.com/news/rose-ayling-ellis-and-friends-celebrate-arrival-of-diverse-new-barbie-fashionistas-dolls-in-the-uk

Fotografie: společnost Mattel a Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.