Facebook YouTube Instagram

Nová Marvelovka s první neslyšící superhrdinkou

4. listopadu 2021

V České republice má dlouho očekávaný snímek premiéru 4. listopadu 2021

Na film Eternals od americké firmy Marvel Studios si museli fanoušci počkat. Kvůli pandemii bylo jeho uvedení odloženo dokonce dvakrát. V České republice má dlouho očekávaný snímek premiéru 4. listopadu 2021. Poprvé v historii je jedna z postav superhrdinů neslyšící. Její roli ztvární neslyšící herečka Lauren Ridloff. Jaké speciální schopnosti má tato hrdinka? A co pro herečku její role znamená?

Když něco milujete, chráníte to,“ tato slova zaznívají v traileru a napovídají nám hlavní linku příběhu. Nový tým superhrdinů v MCU (Marvel Cinematic Universe) tvoří mimozemšťané, kteří žili na Zemi tisíce let ve skrytu. Neočekávané tragické události způsobí, že opustí své úkryty a spojí své síly proti odvěkému nepříteli lidstva.

Eternals

Režie se ujala Chloé Zhao. Hvězdné obsazení nese jména jako Salma Hayek v roli Ajak, Angelina Jolie (Thena) či Richard Madden (Ikaris). Komik Kumail Nanjiani ztvárnil roli Kinga, Don Lee Gilgameše a Gemma Chan postavu Sersi. Teprve čtrnáctiletá Lia McHugh se objeví na plátně jako Sprite. Herec Kit Harrington, který se proslavil svou rolí v seriálu Hra o trůny, si zahrál Dane Whitmana. Na Briana Tyree Henryho se můžeme těšit v roli Phastose, historicky prvního superhrdiny v MCU, který je gay. Další prvenství spočívá v roli neslyšící superhrdinky Makkari, kterou ztvárnila Lauren Ridloff.

Makkari

Makkari má nadpřirozenou schopnost super rychlého běhu. I její představitelka Lauren Ridloff ráda běhá. Narodila se jako neslyšící, její otec je hudebník a matka umělkyně. Vyrůstala v Chicagu a stala se učitelkou na základní škole v Manhattanu. Působila jako konzultantka na Brodwayi pro představení, kde se používal znakový jazyk. Nakonec jí nabídli rovnou hlavní roli v této hře Bohem zapomenuté děti, která zpracovává téma vztahu mezi neslyšící ženou a slyšícím mužem. Nejvíce je známá svou rolí Connie v seriálu Živí mrtví.

Má dva syny, kteří jsou také neslyšící. Laurenin manžel pracoval jako konzultant v oblasti ASL (americký znakový jazyk) pro film Eternals, vytvořil specifické znaky a spolupracoval s režisérkou a herci na tom, aby dialog ve znakovém jazyce působil ve filmu přirozeně.

Eternals - Makkari

V rozhovoru pro Now This Lauren řekla: Reprezentace dává zprávu těm pětiletým já v každém z nás, že budeme v pohodě.” Nikdy by si prý nepomyslela, že se stane herečkou, protože byla vždycky velice tichá a stydlivá. Vyrůstala ve slyšící rodině, chodila do školy pro slyšící, kde měla tlumočníka do znakového jazyka. Jako malá si myslela, že neslyšící nedospívají, protože nikdy neviděla žádné neslyšící dospělé. Na vysoké škole ve Washingtonu se poprvé dostala mezi neslyšící a znakující studenty a profesory, což pro ni bylo velkou zkušeností. Vnímá reprezentaci a zastoupení nejrůznějších lidí, ať už v reálném životě či v televizi, jako nesmírně důležitou: Potřebujeme vidět další lidi jako jsme my, aby nám pomohli definovat, kým jsme my sami.

Ve výše zmíněném rozhovoru se také svěřila s tím, jak si poprvé začala blíže uvědomovat, že má více než jen jednu identitu. Bylo to na střední škole, když vyplňovala formulář řidičského průkazu. Měla zaškrtnout políčko etnicity, přičemž jí bylo řečeno, že musí vybrat jen jednu kolonku, přestože je její matka Afroameričanka a otec Mexičan. Zvolila tedy kolonku jiná” a začala se ptát sama sebe, zda je tedy opravdu nějak jiná”. Nyní má pocit, že jsou Hollywood i diváci připraveni slyšet příběhy lidí, kteří byli dlouhou dobu marginalizovaní a málo reprezentovaní: Celý život jsem neviděla nic, co by se aspoň přiblížilo reprezentaci toho, kým jsem já – žena, woman of color (žena tmavé barvy pleti – pozn. redakce) a neslyšící. Takže jsem vděčná, že se mi dostalo této příležitosti reprezentovat různé aspekty širšího pojetí komunity Neslyšících.

 

Zdroje: Marvel.com, Jennifer Livingston – NYTimes.com, NowThis Entertainment

Fotografie: Marvel Studios, Falcon.cz

Připravila: Lucie Brandtlová

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.