Facebook YouTube Instagram

CODA – nový film o neslyšících

9. února 2021

Jaké to je být jediným slyšícím členem rodiny?

Na mezinárodním filmovém festivalu Sundance 2021 (28. 1. – 3. 2.), který proběhl kvůli pandemii pouze prostřednictvím online vysílání, měl 28. ledna premiéru americký film CODA. Sklidil obrovský úspěch u diváků i poroty.

Hlavní hrdinkou snímku je Ruby, dospívají dívka, která je slyšícím dítětem neslyšících rodičů (tzv. CODA: child of deaf adult).

Hudebně nadaná Ruby bude končit středoškolská studia a přemýšlí nad tím, zda po škole zůstane doma, aby mohla i nadále pomáhat neslyšícím rodičům a bratrovi, nebo odjede studovat zpěv na univerzitu.  CODA_2021_Sundance_poster

Ve filmu, který je remakem francouzské komedie Bélierovi (La Famillie Bélier) z roku 2014, vystupují také neslyšící herci. Jako první obsadil režisér Sian Heder populární Marlee Matlinovou. Ve filmu hraje Rubyinu neslyšící matku Jackie. Podle Hedera zde herečka v roli manželky rybáře oproti předchozím rolím dostala příležitost chopit se ztvárnění postavy jiného typu a na jiném stupni společenského žebříčku.

Rubyina bratra hraje Daniel Durant a otce Troy Kotsur. Jako Ruby se představí Emilia Jonesová, kterou si režisér vybral v konkurzu mezi stovkou dospívajících dívek. Emilia kvůli roli navštěvovala 9 měsíců kurzy znakového jazyka.

 Film Coda získal na Sundance festivalu, který se koná tradičně v Utahu již od roku 1978, čtyři ocenění (cenu za nejlepší režii hraného filmu, cenu diváků, zvláštní cenu poroty za celkové herecké vystoupení a velkou cenu poroty). Úspěšný byl také po obchodní stránce. Distribuční práva na snímek získala společnost Apple za festivalový rekord 25 milionů dolarů. Zajímavostí filmu je mimo jiné i to, že až 40 procent scénáře je ve znakovém jazyce.

Sundance logo

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka časopisu Dětský sluch

Fotografie: Sundance film festival

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.