Facebook YouTube Instagram

Haptický oblek Vodafone pro neslyšící a nedoslýchavé fanoušky hudby

11. srpna 2022

Firma Vodafone vyvinula inovativní haptický oblek s podporou 5G

Firma Vodafone vyvinula ve spolupráci s lidmi, kteří stojí za projektem Music Not Impossible, inovativní haptický oblek s podporou 5G. Je určen neslyšícím a nedoslýchavým hudebním fanouškům a má za cíl jim umožnit vnímání hudby. Začátkem léta mělo několik lidí možnost oblek vyzkoušet na koncertě londýnského hudebního festivalu.

Uživatel obleku vnímá hudbu prostřednictvím vibrací na dotykových bodech: na zápěstích, kotnících a torzu. Jedná se o nejnovější haptickou technologii, která využívá receptorů 5G, zachycuje hudební vystoupení i atmosféru v publiku a přenáší ji oblekem skrze vibrace jeho nositeli v reálném čase. Jedním z festivalových fanoušků, kteří oblek testovali, byl Kyle Springate, jehož ztráta sluchu je na úrovni úplné hluchoty. Svoje dojmy popsal takto: „S takhle velkým a hlučným publikem se zvuk obyčejně přehluší, a když si umělci zakryjí ústa mikrofonem, nelze odezírat. Takže to může být dost obtížné. Ale když jsem měl na sobě ten oblek, mohl jsem držet krok s písní mnohem jednodušeji, a když dav začal šílet, mohl jsem to cítit po celé délce své páteře. Připadal jsem si jako Superman!”

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Další návštěvnicí festivalu, která oblékla novou technologii, byla Alysha Allen: „Cítili jsme publikum všude kolem nás, což je úplně jiný zážitek, než když člověku zbývá jen soustředit se na pódium. Umožnilo nám to skutečně cítit spojení s publikem a festivalovou atmosféru kolem nás.”

Na úplně prvním koncertě, kde se obleky zkoušely, vystupovala zpěvačka Jessie Ware, která byla z obleků nadšená: „Když jsem poprvé slyšela o téhle technologii, byla jsem uchvácena, a vidět reakce fanoušků, kteří ji vyzkoušeli, bylo opravdu úžasné. Hudba je pro všechny a je skvělé, že existuje možnost změnit způsob, jak moji neslyšící a nedoslýchaví fanoušci mohou zažít moji show. Jsem nadšená z potenciálu těchto obleků a ráda bych je v budoucnu viděla dostupné na co nejvíce mých vystoupeních, pokud to bude možné. “

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Liam O´Dell, sdílel svoji zkušenost s oblekem v článku pro blog Limpingchicken.com: „Nejdřív jsem si říkal, jak něco takového, jako jsou reakce diváků, se všemi svými nuancemi, bude převedeno do vibrací. A v tomto případě to proudí z našich ramen do rukou a zápěstí, což dává smysl. Mohlo by se zdát, když máte oblek na hrudníku, že velká část efektů bude jen monotónní bzučení a údery do hrudi během zvlášť rázného songu, ale je to jako úplně nový druh zážitku z prostoru, důkladně spojující individuální odpověď s reakcí širšího davu, což není jednoduché.” Zároveň ale uvedl, že je potřeba si na vše ze začátku zvyknout a přijít na to, co se která vibrace snaží následovat. Navrhoval by proto na obleky napsat, co které vibrace znamenají a kde mají být pociťovány, jako vodítko především pro osoby, které nemají zbytky sluchu, podle nichž by se v tom lépe zorientovaly.

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: Shutterstock.com

 

Zdroje:

Limpingchicken.com

Vodafone.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.