Facebook YouTube Instagram

Konference INSPO už 20 let představuje technologické novinky pro lidi se zdravotním postižením

12. prosince 2019

Tisková konference konaná 10. prosince v Evropském domě v Praze byla ohlédnutím za dosavadním pokrokem v této oblasti

Již dvě desetiletí informuje konference INSPO o nejnovějších pomůckách, aplikacích a technologiích pro zdravotně postižené. Tisková konference konaná 10. prosince v Evropském domě v Praze byla ohlédnutím za dosavadním pokrokem v této oblasti. Naznačila také, jakým směrem se bude vývoj ubírat v dalších letech. S většinou zmíněných technologií se budou moci seznámit i návštěvníci jubilejního ročníku konference INSPO, která proběhne v sobotu 28. března 2020 v Kongresovém centru Praha. Program konference bude zveřejněn na stránkách www.inspo.cz v prvních lednových dnech a současně zde bude zahájena registrace účastníků.

Pro lidi s vážným pohybovým omezením bylo před 20 lety téměř nemožné pracovat s počítačem. Už v roce 2005 však konference INSPO představila novinky, které tuto situaci pomohly změnit. Vývojáři z ČVUT zde předvedli zařízení I4Control pro ovládání počítače očima, ovládání počítače hlasem s pomocí programu MyVoice zase ukázali pracovníci Technické univerzity Liberec. V průběhu let poté následovaly další alternativní způsoby, například pomocí úst či pohybem hlavy. Některé z nich na tiskové konferenci zmínil Jiří Menšík ze společnosti PETIT HW-SW, na vlastní oči, ústa či hlavy si je pak budou moci vyzkoušet i účastníci březnové konference INSPO.

Jiří Menšík připomněl vývoj pomůcek pro ovládání počítače

Velkému zájmu se zde bude jistě těšit také bionická ruka, kterou prezentovala společnost Ottobock. Přítomen byl i její uživatel Jakub, jenž model užívá od svých 20 let. Naučil se díky němu například jíst příborem. Ruka váží stejně jako zdravá lidská končetina. Pro co nejlepší využití protézy je vhodné začít ji používat v co nejnižším věku, nejlépe do tří let.

Petr Herian  hovoří o aplikaci Beey

Osoby se sluchovým postižením zaujme nová aplikace Beey od společnosti Newton Technology, kterou  v Evropském domě  představil Petr Herian. Umožní automatické generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči. „V tuto chvíli je aplikace komerční produkt. Dnes už je k dispozici. Běžně aplikaci dáváme zdarma k otestování, aby si ji uživatelé mohli vyzkoušet. Je pravda, že dnes máme cenu 150 Kč za hodinu nahrávky, ale předpokládám, že uděláme nějakou speciální cenu pro tento trh,“ uvedl Petr Herian. V současné době si tedy uživatel aplikaci stáhne a zaplatí si čas jejího užívání. Aplikace může být i vhodnou pomůckou například pro novináře, kteří zpracovávají dlouhé zvukové záznamy a přepisují je do textu. Podle Heriana je však v tomto případě podmínkou použití kvalitního mikrofonu při pořízení nahrávky. Technologie nyní umí rozpoznávat 18 jazyků v reálném čase.  

Díky Basilu lze komunikovat s počítačem pomocí vlastního mozku

Oblast mobilních aplikací je jedním z odvětví, jehož vývoj si lidé před dvaceti lety nedovedli představit. Neslyšící mohli na dálku komunikovat pouze poštou či faxem, dnes mohou nejen napsat e-mail či SMS přímo z telefonu, ale také jeho prostřednictvím uskutečnit videohovor. Tlumočení online z a do znakového jazyka přímo z mobilu nabízí například aplikace Signslate, kterou na konferenci prezentovali Vojtěch Mrózek a Lukáš Jundus Murín. Vývoj aplikace podporuje Nadace Vodafone.

Václav Neckář je tváří kampaně provázející novou aplikaci pro afatiky

Nadace Vodafone rovněž podpořila další ze zmíněných projektů, aplikaci AfaSlovník. Jako první v Česku učí mluvit afatiky – pacienty, kteří nedokážou produkovat řeč. Patří k nim například lidé po mrtvici, ale také po úrazech či pacienti, kteří mají řečové centrum v mozku zasažené lézí či nádorem. Aplikace umožňuje samostatné domácí procvičování a jako moderní terapeutická pomůcka slouží i klinickým logopedům. Jedním z nich je i Lucie Macková z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta na tiskové konferenci mimo jiné promítla nový videospot, který bude spuštění aplikace doprovázet. Je také součástí chystané osvětové kampaně, jejíž tváří je zpěvák a herec Václav Neckář, který si onemocněním afázií sám prošel.  Aplikace bude oficiálně spuštěna v lednu 2020, ale už nyní má testovací verze na 800 uživatelů z řad pacientů i logopedů.

Díky Basilu lze komunikovat s počítačem pomocí vlastního mozku

Na březnovém INSPU 2020 se účastníci seznámí také s celou řadou dalších technologických vychytávek, mimo jiné s prototypem asistenčního systému Basil, který umožňuje komunikovat s počítačem pomocí vlastního mozku. Systém Basil vyvíjí Západočeská univerzita v Plzni. 

Na konferenci budou také vyhlášeny výsledky Ceny ČSOB Internet a můj handicap. Podmínky soutěže jsou vystaveny na http://www.inspo.cz/internet-muj-handicap-0.

Připravila: Lucie Křesťanová

Foto: autorka

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.