Facebook YouTube Instagram

Konference INSPO – letos plnoletá

9. dubna 2018

V sobotu 7. dubna se již poosmnácté do pražského Kongresového centra sjeli účastníci konference INSPO, aby se seznámili s novými technologiemi usnadňujícími život lidí se zdravotním postižením. Letos jich dorazilo přes pět stovek.

Na konferenci zaznělo 23 přednášek a prezentovalo se zde 33 organizací. V dopoledním programu publikum nejvíce zaujal Filip Maleňák s aplikací Záchranka, kterou si za dva roky její existence stáhlo přes 570 tisíc uživatelů. Novinkou je například možnost spojení s Horskou službou. Systém propojuje čtrnáct krajských středisek Záchranné služby se sedmi oblastmi Horské služby (ale zachovává i samostatné tlačítko pro Horskou službu, pokud se na horách jen ztratíte a nepotřebujete zdravotníky). Další rozšíření ocení především neslyšící uživatelé. Podle Maleňáka loni využilo Záchranku přes 500 lidí se sluchovým postižením a také na základě jejich připomínek se vývoj aplikace posunul dále. Záchranná služba musí reagovat na volajícího, musí s ním být schopna komunikovat, což v případě neslyšícího uživatele může být pro dispečera linky 155 problém. Aplikace byla proto doplněna systémem SMS zpráv, které informují neslyšícího volajícího o tom, že pomoc je na cestě a zahájí chat. Další komunikační možnosti se otevírají například tlačítkem Nemohu mluvit. Tyto funkce se budou postupně dostávat do praxe. V polovině dubna přijde další vylepšení, a to propojení aplikace Záchranka s rakouským systémem, které umožní uživatelům přivolat si pomoc v Rakousku. Filip Maleňák získal za svou prezentaci cenu publika za nejlepší přednášku v dopolední sekci a odnesl si jako výhru 5000 korun.

Filip Maleňák představuje Aplikaci Záchranka

V odpolední sekci ICT pro osoby se sluchovým postižením byla oceněna Andrea Hudáková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících, která informovala o nabídce komunikační podpory neslyšících studentů Filozofické fakulty UK v Praze.

O aplikaci Záchranka byl mezi neslyšícími velký zájem

Zajímavou výzvu odpolední sekce pro sluchově postižené představovala prezentace Petra Vítka ze společnosti Centrální kino. V souvislosti s digitalizací kin se nabízí otázka,  proč nemáme více filmů zpřístupněných neslyšícím či zrakově postiženým divákům, tedy vybavených titulky či audio stopou, když technologie jsou již dostupné a pro producenty filmů nepředstavují nerealizovatelnou částku? Z legislativního hlediska není nikdo nucen filmy titulky a audio stopami vybavovat a kina tak nejsou nucena bojovat za příslušné technologie pro jejich zobrazení (V České republice jsou v současnosti jen tři takto vybavená kina). Je vůbec mezi handicapovanými diváky zájem o to, chodit do kina? Podle Vítka se vyplatí bojovat za zpřístupnění filmů a kin, za takové pomůcky, k jakým patří třeba titulkovací brýle pro neslyšící návštěvníky kina – i kdyby na film přišel do kina jen jediný handicapovaný divák.

Petr Vítek ze zamýšlel nad přístupností filmů a kin

Již počtvrté byla na konferenci udělena Cena Nadace Vodafone Rafael  za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Cenu spojenou s odměnou 200 000 korun převzal Transkript online za projekt eScribe: online simultánní přepis mluvené řeči. Porota mimo jiné ocenila i sociální dopad projektu na životy lidí se zdravotním postižením, v podobě zapojení nevidomých do pracovních pozic přepisovatelů mluvené řeči. Loni cenu získalo Centrum pro dětský sluch Tamtam za aplikaci Znakujte s námi, která hravou formou učí rodiny s neslyšícími dětmi znakový jazyk.

Letos se Tamtam na konferenci prezentoval u informačního stánku v předsálí, kde mimo jiné představil novou aplikaci Pexeso – Znakujte s Tamtamem, kterou vyvinul společně s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených.  Aplikace vznikla na podzim loňského roku z grantu společnosti T-mobile v rámci programu Mluvme spolu. Díky podpoře Nadačního fondu Avast byla letos rozšířena o systém odměn. Hra je určena pro operační systém Android a je zdarma ke stažení na Google Play.

Vítěz literární soutěže Alexandr Zvonek

V literární soutěži Internet a můj handicap, kde letos soutěžilo 34 příspěvků, si první cenu 7000 korun (již podruhé)  odnesl neslyšící Alexandr Zvonek.

Nevidomí maséři v relaxační zóně

V relaxační zóně vedle stánků si letos mohli účastníci ověřit, jak šikovné ruce mají nevidomí. O služby nevidomých masérů z organizace Novida byl velký zájem.

Další informace o konferenci najdete na stránkách www.inspo.cz.

 

Připravila: Lucie Křesťanová

foto: autorka

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.