Facebook YouTube Instagram

Konference INSPO byla online a představila zajímavé projekty

14. října 2020

Dvacátý ročník konference INSPO se konal online. Více než dvouhodinový program se věnoval mimo jiné technologiím, které usnadňují život lidem se sluchovým postižením.

Konference INSPO, která každoročně představuje zajímavé technologické novinky určené pro osoby se specifickými potřebami, letos slaví 20 let. Jubilejní ročník se měl těšit velké účasti a konference byla naplánovaná na jaro 2020. Nepříznivá pandemická situace však konání odsunula na podzim. A další vývoj INSPO přesunul do online prostoru. V pondělí 12. října od 16:30 tak měli příznivci technologických novinek možnost sledovat online vysílání z pohodlí domova.

Veronika Řídelová manažerka komunikace a eventů Nadace VodafoneVeronika Řídelová manažerka komunikace a eventů Nadace Vodafone

Generálním partnerem akce je Nadace Vodafone. Moderování se ujala Veronika Řídelová manažerka komunikace a eventů právě z NV, protože moderátor onemocněl. Přestože INSPO muselo překonávat nespočet překážek, online přenos se vydařil.

Záznam z jubilejního 20. ročníku konference INSPO najdete tady: https://vimeo.com/skalin/review/462524211/feb0afb599?fbclid=IwAR2Y99dv5WJ2AczvISX1JSKH4iCDpfe1pjiVOHjv8MPXGn_QB4KFQijaEa0

INSPO 2020Organizátor Jaroslav Winter (druhý zprava)

Konferenci uvedl Jaroslav Winter, hlavní organizátor, který nabídl divákům možnost podívat se do minulosti. Pokrok je zřejmý na první pohled a u některých vynálezů je těžké věřit, že šlo svého času o novinky.

Skupin lidí se specifickými potřebami je hned několik. Letos se do centra dění dostali především lidé se zrakovým postižením. Věnovala se jim Markéta Vítková, která prezentovala své hmatové knihy pro nevidomé. Jan Cejthamr představil kamerový systém OrCam MyEye. Kamera umístěná na brýlích rozpozná psané slovo, čárové kódy a dokonce i postavy v okolí.

INSPO 2020Cenu Nadace Vodafone Rafael, která je tradičně udělovaná za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením, získala aplikace CashReader. Ta je primárně určená také lidem se zrakovým postižením. Aplikace umožňuje identifikaci bankovek a momentálně rozpozná měny 90 států.

Petr Herian z Newton Technologies Petr Herian z Newton Technologies

Prostor byl ale věnován také lidem se sluchovým postižením. Petr Herian z Newton Technologies převedl novou aplikaci TV Beey. Jedná se o novou generaci automatického rozpoznávání řeči a je to projekt, který vznikl prakticky přes noc. Začátek pandemie odhalil, že na informovanost lidí se sluchovým postižením se nemyslí tak, jak by se mělo. A proto přišli vývojáři s TV Beey, online platformou, která dokáže titulkovat pořady během pár minut. Prozkoumat její možnosti můžete tady: https://beey.tv/tv-beey. V záznamu z konference najdete prezentaci TV Beey od 39´25´´.

Zajímavá vylepšení má také aplikace Záchranka, kterou dnes používá už téměř 1,4 milionu uživatelů. Při kontaktu se záchrannou službou mají volající možnost hned na začátku oznámit, že jsou neslyšící a navíc je nově možné komunikovat s dispečerem pomocí videohovoru.

Připravila: Nikola Hlavicová, odborná pracovnice Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Fotografie: ©Konfence INSPO

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.