Facebook YouTube Instagram

Interaktivní výstava (Ne)omezení v brněnském centru VIDA!

11. června 2021

Centrum VIDA! přibližuje život s handicapem. Nabízí i řadu zážitků přístupných handicapovaným návštěvníkům

Do konce října potrvá doprovodná interaktivní výstava (Ne)omezení v brněnském centru VIDA!, díky které mohou návštěvníci na vlastní kůži zažít, jak se žije osobám se zdravotním handicapem. Poznají například, jak nevidomí lidé párují ponožky nebo jak vypadá domovní zvonek pro neslyšící. Také si vyzkoušejí jízdu na invalidním vozíku či různé sporty pro lidi se zrakovým postižením.

V roli vozíčkáře

V roli vozíčkáře

Výstava (Ne)omezení nabízí přes dvacet interaktivních exponátů zaměřených na tři oblasti postižení – zrakové, sluchové a pohybové. Jedná se o speciální vychytávky, přístroje a technologie, které lidem s handicapem pomáhají. Součástí výstavy je například mluvící budík, běžecká protéza, pohlednice pro slabozraké, dětská chůvička pro neslyšící, vana s postranními dvířky nebo manipulační rameno, které využívají lidé s omezenou pohyblivostí při nasedání do auta. Zájemci si napíší vzkaz v Braillově písmu, pokusí se odezírat ze rtů a vyzkouší si ping-pong nebo střelnici pro lidi se zrakovým postižením. „Název výstavy (Ne)omezení vychází z přesvědčení, že i lidé s handicapem mohou žít plnohodnotně a jejich omezení je mohou až překvapivě rozvíjet,“ uvedla kurátorka výstavy Barbora Hrončoková.

Nácvik odezírání

Nácvik odezírání

VIDA! myslí i na návštěvníky s handicapem

VIDA! se dlouhodobě snaží o lepší přístupnost i zprostředkování zážitků směrem k osobám se zdravotním postižením. Lidé se sníženou pohyblivostí ocení bezbariérový vstup, vyhrazené parkování i možnost zapůjčit si na pokladně kolečkové křeslo. Ve zdejším Divadle vědy je k dispozici indukční smyčka, která umožní osobám se sluchadly lépe porozumět představením s pokusy i promítaným filmům. Průvodcům nevidomých či slabozrakých návštěvníků nabízí VIDA! brožuru s mapkou s vyznačenými exponáty, které si mohou užít i osoby se zrakovým postižením. „Soupis těchto exponátů včetně tipů, jak s nimi interagovat, je možné najít i na webových stránkách, samotná brožura je pak k dispozici na pokladně,“ upřesnila Julie Tomaňová z VIDA!, která tyto materiály připravovala.

Expozice

Expozice

Také vybrané výukové programy jsou uzpůsobeny zrakově handicapovaným žákům a studentům. „Největší ohlasy mají v tomto ohledu pokusy z programu Mag(net)ická přitažlivost a pitva vepřového srdce v rámci programu Srdce na dlani,“ řekl Sven Dražan, manažer programu ve VIDA! a dodal: „Při přípravě aktivit pro slabozraké a nevidomé rádi a často spolupracujeme se Střediskem Teiresiás.“

Interaktivní prvky

Interaktivní prvky

Na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami se zaměřuje i projekt VIDA! školám, který centrum získalo od ministerstva školství a je spolufinancován Evropskou unií. Díky tomuto projektu, propojujícímu formální a neformální vzdělávání, připravuje VIDA! ve spolupráci se specializovanými pedagogy například program Věda bez hranic.

V neposlední řadě nabízí VIDA! snížené vstupné pro osoby s průkazem ZTP i ZTP/P, jejich průvodci ZTP/P pak mají vstup zcela zdarma.

 

Autor: Lucie Křesťanová, zdroj: tisková zpráva VIDA! science centrum

Fotografie: VIDA! science centrum

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.