Facebook YouTube Instagram

Festival Jeden svět s podtitulem Cesty svobody startuje 21. března

17. března 2022

Přináší dokumentární filmy o lidských právech přístupné také neslyšícím

Cesty svobody – to je podtitul letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Proběhne ve 25 českých městech od 21. března do 3. dubna. V Praze se mohou diváci těšit na festival od 23. do 31. března. Organizátoři volbou letošního tématu chtěli obrátit pozornost k místům, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Netušili, že několik dní před odhalením celého programu bude veřejnost zcela pohlcena válkou na Ukrajině. Ve světle aktuálních událostí proto program festivalu ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu podpoří i filmaře a filmařky na Ukrajině několika speciálně přidanými projekcemi.

Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický. Festival letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech.

Festival zahájí polský film režiséra Kacpera Lisowského Soudci pod tlakem, který skrze upřímné a odvážné výpovědi protagonistů a protagonistek představuje současný stav polského soudnictví. Snímek zachycuje, jak rychle mohou být cesty svobody nezávislého soudnictví ovlivněny vládní stranou a čemu čelí ti, kdo se proti tomu ohrazují.

Téma letošního festivalu Jeden svět Cesty svobody reflektuje i hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Snímky reflektují důležité společenské otřesy, k nimž dochází v zemích s nedemokratickými režimy, a nechávají promlouvat lidi, kteří jsou nuceni se s nimi vyrovnávat. Kromě ročníkové kategorie Cesty svobody festival obsáhne i každoroční tři soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž) a dalších 6 tematických kategorií.

Jeden svět

Soutěžní snímky

Mezinárodní soutěž představí to nejlepší z aktuální světové dokumentární produkce, která v sobě snoubí tematickou důležitost a výjimečné formální zpracování. O cenu za nejlepší film a režii bude letos usilovat deset filmů. Mezi nimi je například i podmanivě natočený snímek Za zvířata o snaze Saily, Krista a Mai, kteří chtějí zlepšit podmínky na zvířecích farmách ve Finsku. Dalším fascinujícím příběhem, sledujícím emancipaci a boj vietnamské dívky, jsou Děti mlhy. Mladá hmongská dívka se ve filmu vietnamské filmařky Hà Lệ Diễm odmítá podvolit tradičnímu unášení nevěst, které místní dívky připravuje o možnost rozhodovat o svém životě. Dokument Hanny Polak Andělé ze Sindžáru, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, zase zachycuje příběh jezídské ženy, která se snaží vysvobodit svých pět sester ze zajetí tzv. Islámským státem. Námět jako z dobrodružného románu je však bohužel realitou. Trochu stranou od reality žili domorodí obyvatelé Uru-eu-wau-wau v Brazílii, dokud jim v 80. letech 20. století poprvé na území nevstoupil někdo zvenčí. Režisér Alex Pritz v dokumentu Teritorium pozoruje, jak těžba, zemědělství, prezident Jair Bolsonaro a nakonec i covid-19 ovlivňují a ohrožují život jedněch z posledních původních obyvatel v Brazílii.

O nejlepší dokument v České soutěži bude bojovat celkem deset filmů. Film Prvovoliči 2021 se soustředí na nejmladší české voliče. Režisérka Markéta Ekrt Válková se několik měsíců před volbami vydala natáčet mezi studenty z různých škol i sociálních vrstev. Koho volí a podle čeho si kandidáty vybírají? Český dokumentarista Martin Trabalík a bolivijská režisérka Geraldine Zambrana Velez natočili film Incendios o boji s požáry v Bolívii, který svádějí dobrovolní hasiči a stávají se tak naléhavými mluvčími globální krize. O boji, ale o tom se zbraněmi, vypráví film Tomáše Polenského Vysloužilci. Čeští váleční veteráni se po návratu z misí v Afghánistánu a opuštění armády potýkají se ztrátou smyslu života, odcizení od rodiny i společnosti a musejí řešit každodenní existenční potíže. Život v civilu pro mnohé vojáky představuje větší výzvu než samotná válka. Snímek René – Vězeň svobody navazuje na časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové o bývalém recidivistovi a mapuje dalších třináct let Reného života po propuštění na svobodu.

Kategorie věnovaná duševnímu zdraví přinese také snímek o hluchoslepotě a autismu

Jedna z nových kategorií pro letošní rok nese název Pečovat a chránit. Představí filmy z oblasti duševního zdraví a institucionální péče. Dokument Nový život režisérky Aude Pépin zachycuje poslední dny sedmdesátileté Chantal Birman v roli asistentky, která pomáhá ženám čerstvě po porodu. Unikátní observační dokument ukazuje výsek z velmi křehkého období v životě ženy, jež je na filmovém plátně k vidění jen zřídka. V evropské premiéře se bude na festivalu promítat film Jason – čerstvě dospělý muž, ještě donedávna dívka jménem Latoya, se zotavuje z hlubokých traumat a sexuálního násilí z dětství. Ve výjimečně osobním dokumentu Maasjy Ooms se pokouší o jejich překonání a zahojení své duše. A v exkluzivní světové premiéře se představí dokument Hélène Magny Nevyřčené slzy. Protagonistka Garine, rodilá Arménka, jako dítě přežila občanskou válku v Libanonu. Svůj dospělý život věnuje snaze pomoci dětem z krizových oblastí, aby se vypořádaly se svými traumaty a dokázaly se začlenit do kanadské společnosti.

Z filmu Je to můj bratrZ filmu Je to můj bratr

Dánsko-norský 75minutový snímek Je to můj bratr (He´s My Brother) je věnován problematice hluchoslepoty a autismu. Nabízí intimní pohled do jedné dánské rodiny očima mladé Christine, která pomáhá pečovat o svého staršího bratra Petera. Ten je plně závislý na neustálé asistenci rodiny. Celoživotní péče o syna se vzácnou kombinací postižení, pro nějž ani v dánském sociálním systému neexistují plně funkční podpůrné struktury, se podepisuje především na matce. Christine se zatím pokouší vyrovnat s představami možné budoucnosti a toho, co to znamená žít denně v těsné blízkosti bratra. Peterův skrytý svět bez obrazů a zvuků, který film působivě zprostředkovává, je i díky matce a sestře plný podnětů a radostných momentů. Zároveň ale pro všechny zůstává nelehkou výzvou.

Snímek je v české premiéře vysílán ve čtvrtek 24. března v 18 hodin v Bio Oko. Po skončení filmu následuje beseda se zástupci Společnosti pro hluchoslepé LORM. Další pražská projekce se koná v neděli 27. března od 20.30 hodin v kině Atlas.

https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/45486-je-to-muj-bratr

 

Cenami ověnčené snímky

Mnoho filmů promítaných na letošním ročníku se pyšní řadou evropských i mezinárodních filmových cen. Film plný emocí režiséra Jonase P. Rasmussena s názvem Utéct získal hned tři nominace na Oscara. Neobvyklý animovaný dokument vypráví o strastiplné cestě afghánského gaye do Evropy. Intimní vhled do osudů jedné rodiny je zároveň tak trochu univerzálním příběhem všech uprchlíků. Jako další je například i podmanivě natočený snímek Dům z třísek. Válka na východě Ukrajiny rozdělila rodiny. Děti, o které se vlastní rodiče v této situaci nedokážou či nechtějí postarat, teď v ústavu nedaleko bojové linie čekají na rozhodnutí o svém dalším osudu. Režisér Simon L. Wilmont za něj získal cenu za nejlepší režii dokumentu na letošním ročníku festivalu Sundance. Film Bratrství režiséra Francesca Montagnera vyhrál cenu Golden Leopard na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Snímek vypráví o třech bratrech, jejichž otec, muslimský kazatel, je odsouzen na dva roky do vězení. Jeho tři synové tak mají poprvé v životě možnost žít podle vlastních představ. Ve filmu Čtyři cesty režisér Louis Hothothot vypráví příběh vlastní rodiny. Byl totiž nelegální dítě: druhý potomek narozený v době, kdy ještě Čína přísně vymáhala politiku jednoho dítěte. Debutový snímek čínského režiséra zahajoval festival dokumentárních filmů v Amsterodamu IDFA. Na tomto prestižním festivalu získal pět nominací včetně nominace na cenu za nejlepší nizozemský film, nejlepší režii a na cenu za mimořádný umělecký přínos.

Z filmu Dům z třísekZ filmu Dům z třísek

Projekce ukrajinských filmů

Institut dokumentárního filmu tradičně pořádá ve spolupráci s festivalem Jeden svět největší industry akci pro dokumentaristy a dokumentaristky ze střední a východní Evropy – East Doc Platform (EDP). Od 26. 3. do 1. 4. nabídne 11. ročník EDP ve Francouzském institutu v Praze filmovým profesionálům i široké veřejnosti pestrý program v angličtině zdarma. V reakci na současnou situaci na Ukrajině jsou přichystány tři projekce ukrajinských filmů v Kině 35. Výtěžek ze vstupného bude věnován na podporu Ukrajiny.

Praktické informace pro diváky

Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma. Přímý prodej vstupenek je zajištěn na infostánku v pasáži Lucerna. Divák si zde může koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné. Během celého festivalu budou otevřeny dva infostánky – jeden v pasáži Lucerna a druhý ve foyer Městské knihovny v Praze. Zde získáte veškeré potřebné informace o festivalu.

Část festivalových filmů je možné zhlédnout i ve variantě s popisnými titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, v některých kinech je k dispozici i indukční smyčka. Vybrané doprovodné programy a besedy jsou tlumočeny do českého znakového jazyka.

Pro bližší informace o přístupnosti filmů sledujte ikonky v programu. Jejich přehled je uveden na webových stránkách festivalu www.jedensvet.cz v sekci Přístupnost.

Obecné informace o přístupnosti festivalu pro neslyšící diváky, programu či informace o nákupu vstupenek najdete na webu festivalu také v českém znakovém jazyce: https://www.youtube.com/playlist?list=PLoznrnhFLwxxRiZ-EPWQYLLTRi0DwcteW

Připravila: Lucie Křesťanová

Fotografie: Festival Jeden svět

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.