Facebook YouTube Instagram

Festival Buchty a loutky dětem s tlumočením do znakového jazyka

23. září 2021

Děti se na pohádkovém festivalu učily také odezírat a znakovat

V sobotu 18. září se Kinského zahrada proměnila v království divadla, hudby a her. Děti si užily spoustu zábavy a pohádek nejen při divadelních představeních, ale i v dílničkách, ve čtenářském koutku či u stánku Centra pro dětský sluch Tamtam, kde si mohly s pomocí sluchátek vyzkoušet, jaké je to neslyšet, odezřít slovo vyslovené bez hlasu a mohly si také na tabletu „osahat“ Medvěda, hravou aplikaci pro výuku znakového jazyka.

Divadelní představení Dlouhý, Široký a BystrozrakýDivadelní představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Festival Buchty a loutky dětem odstartoval v 11 hodin na travnatém prostranství nedaleko vchodu do Národopisného muzea, kde se až do večera odehrávala většina divadelních představení. Publikum drželo palce věrnému Šemíkovi a statečnému Bivojovi (soubor Ančí a Fančí), fandilo Dlouhému, Širokému a Bystrozrakému (Divadlo Žihadlo) a s Davidem Bolechem a jeho zvířecími hrdiny vytaženými z kufříku se přeneslo do světa bajek, odkud si odneslo spoustu užitečných rad do života a všelijaká ponaučení. Během odpoledne předvedla dětem své divadelní kousky desítka souborů, mezi nimiž nechyběla ani představení divadla Buchty a loutky.

Dřevěná dílnaDřevěná dílna

Učíme se zatloukat hřebíkyUčíme se zatloukat hřebíky

Koncert pro děti a jejich rodiče uspořádala kapela Sketa fotr. V přestávkách mezi vystoupeními se návštěvníci přemístili k nejrůznějším stánkům – vyráběli loutky, letadýlka a jiné hračky, učili se zatloukat hřebíky a hoblovat dřívka, ale i odezírat slova vyřčená bezhlasně a ukázat jednoduché znaky v českém znakovém jazyce. Systémem Přines a Odnes fungoval výměnný bazárek hraček a knížek.

Žabákova dobrodružství tlumočená do znakového jazykaŽabákova dobrodružství tlumočená do znakového jazyka

Pro neslyšící všechna divadelní vystoupení do českého znakového jazyka překládala tlumočnice, kterou zajistilo Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených ve spolupráci s Centrem pro dětský sluch Tamtam. Tlumočení do znakového jazyka finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Autorka: Lucie Křesťanová

Fotografie: autorka

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.