Facebook YouTube Instagram

Co nabízí neslyšícím festival Jeden svět 2023

8. března 2023

Jeden svět letos nabízí debaty po filmu s tlumočením do českého znakového jazyka a s přepisem

Nezisková organizace Člověk v tísni už více než dvě desetiletí pořádá festival Jeden svět, který je největším dokumentárním festivalem s tématikou lidských práv na světě. Podtitul letošního ročníku zní Cena bezpečí. Téma odkazuje na bezpečí jako jednu ze základních lidských potřeb a cenu, kterou nás může stát. Tato problematika se vine z různých úhlů pohledu celým programem, který nabízí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Dvacátý pátý ročník proběhne ve 28 českých městech od 22. března do 2. dubna. 2023. Debaty následující po projekci sedmi vybraných filmů budou tlumočeny do českého znakového jazyka (ČZJ) nebo simultánně přepisovány do českého textu pro neslyšící a nedoslýchavé diváky.

Festival Jeden svět chce být co nejvíce přístupný pro všechny divačky a diváky bez rozdílu. Jsme přesvědčení, že právo na kulturní a veřejný život patří mezi důležitá lidská práva, a proto zpřístupňujeme festival co nejširšímu publiku,” uvádí se na webových stránkách festivalu. Všechny filmy mají české titulky a část programu měla i v minulých ročnících tlumočení do českého znakového jazyka nebo přepis.

Popisné a barevné titulky online, tlumočení a přepis debat

Existuje také platforma www.jedensvetonline.cz, kde mají všechny filmy české titulky, některé také anglické a jiné zahrnují i popisné nebo barevné titulky. Poslední dvoje jmenované titulky si lze vyfiltrovat na webové stránce nahoře v sekci filmy (zde). Patří mezi ně i film Je to můj bratr o dánské rodině očima mladší sestry, jejíž nevidomý a neslyšící bratr potřebuje neustálou asistenci rodiny. O tomto snímku jsme již na portále referovali zde.

Pořadatelé festivalu ve spolupráci s organizací Deaf Friendly vyzvali na Facebooku neslyšící publikum, aby tentokrát samo hlasovalo, po kterých filmech má následovat debata tlumočená do českého znakového jazyka nebo přepisem. Výsledky jsou přístupné na Facebooku události – do výběru se probojovalo těchto sedm filmů promítaných v pražských kinech:

  • 22.3. od 20h, kino Lucerna: film Překonat temnotu + debata s TLUMOČENÍM
  • 24.3. od 17:30, kino Atlas, film Co ještě uvidím + debata s TLUMOČENÍM
  • 25.3. od 18:30, kino Světozor, film To musíte zažít + debata s TLUMOČENÍM
  • 27.3. od 18h, kino Lucerna, film Šťastný člověk + debata s TLUMOČENÍM + PŘEPISEM
  • 28.3. od 18:30, kino Světozor, film Šťastně až na věky + debata s TLUMOČENÍM + PŘEPISEM
  • 29.3. od 18h, kino Bio Oko, film Farmář a hipster + debata s TLUMOČENÍM + PŘEPISEM
  • 30.3. od 20:30, kino Ponrepo, film Utajené písmo + debata s TLUMOČENÍM

Překonat temnotuPřekonat temnotu (Jeden svět)

Snímek Překonat temnotu rovněž zahájí celý festival. Byl natočený kolektivem ukrajinských filmařů a filmařek Kinodopomoha během prvních týdnů války. Scény ilustrují každodenní válečné problémy velké části obyvatelstva Ukrajiny, ale i hloubku jejich odhodlání.

Co ještě uvidímCo ještě uvidím (Jeden svět)

Film Co ještě uvidím se věnuje vztahu matky a syna, kteří kvůli dědičné nemoci přicházejí o zrak. Podniknou cestu na Island, aby syn zažil pohled na tamní scenerie, dokud ještě může.

Jedna z festivalových soutěžních sekcí nese název Máte právo vědět, která se věnuje porušování lidských práv a upozorňuje na příběhy, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Příkladem může být snímek režisérky Poliny Georgescu To musíte zažít o boji proti potlačování práv queer osob v Maďarsku. Debata po tomto filmu bude také tlumočena do ČZJ.

Šťastný člověkŠťastný člověk (Jeden svět)

Další film, o kterém neslyšící rozhodli, že chtějí k jeho přidružené debatě tlumočení i přepis, se věnuje portrétu rodiny, v němž jeden z rodičů prochází procesem tranzice. V časosběrné observaci jej vytvořila režisérka a sociální antropoložka Soňa G. Lutherová. Štěstí figuruje i v pátém neslyšícími zvoleném filmu a nese název Šťastně až na věky. Režisérka Jana Počtová přináší šest příběhů, ve kterých hrají důležitou roli následující otázky: kolik lidí je potřeba k lásce a jaké formy může mít vztah?

 

Praktické informace z tiskové zprávy, které by vás mohly zajímat:

  • Vstupenky lze v předprodeji zakoupit online zde: https://www.jedensvet.cz/program.
  • Na infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 22. března, na pokladnách kin pak od 23. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.
  • Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: Tlumočené debaty z předešlých ročníků festivalu, festival Jeden svět.

Snímky z filmů: Překonat temnotu, Štastný člověk, Farmář a hipster, Co ještě uvidím, festival Jeden svět

 

Zdroje:

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.