Facebook YouTube Instagram

Premiéra snímku Tinnitus na festivalu v Karlových Varech

2. července 2022

V hlavní roli ušní šelest

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (1. – 9. července 2022) zahrnuje ve svém programu i brazilský film Tinnitus. Jedná se o sportovní drama i fantaskní „body thriller“ v jednom. Hlavní protagonistkou je Marina, která závodí v synchronizovaných skocích do vody. Do života jí ale nečekaně vstoupí tinnitus (ušní šelest) v podobě hučení v uších.

V Marinině životě se v důsledku ušního šelestu vše obrací vzhůru nohama. Po nehodě způsobené tinnitem nemůže dál pokračovat ve své kariéře a začne se živit prací ve veřejném akváriu, kde vystupuje převlečená za mořskou pannu. Svého sportovního snu se ale nevzdává. Oporu najde ve své náhradnici Therese.

Tinnitus

Film o ambicích a vztahu k tělu i k prostředí je druhým dílem brazilského režiséra Gregoria Graziosiho, který vstoupil do povědomí snímkem Stavba (Obra) z roku 2014. Scénář k Tinnitu napsal Graziosi společně s Marcem Dutrou a Andresem Julianem.

V rozhovoru pro časopis Variety Graziosi sdělil, že problematiku tinnitu konzultoval s řadou lékařů a lékařek, především s doktorkou T. G. Sanchezovou, která mu popsala případy lidí s tinnitem, které léčila.  São Paulo je podle něj jedno z nejhlučnějších měst na světě obklopené budovami a akustickým smogem, takže není kam uniknout: „Naše těla ponořená do hlučných měst, jakým je São Paulo, jsou stále více postihována záhadnými nemocemi. To je případ Mariny, závodnice, jejíž tělo a život se změnily nemocí, která ji hluboce děsí.”

Natáčení filmu si režisér Graziosi užil: „Naše země nyní zažívá konzervativní vzestup. Majorita mužů v politice a mezi náboženskými vůdci říká lidem, co mají dělat a co si myslet. Byla to úžasná úleva od této utiskující reality, vytvářet film o silných ženách, které bojují za své touhy a nekonvenční vášně. Zdálo se mi důležité vytvořit prostředí, kde vládnou odhodlané ženy různého věku. Konzervativní země, která se nyní propadla do ekonomické a morální krize, potřebuje víc než kdy předtím silné ženské symboly. Soňa, její (Marinina – pozn. red.) trenérka, je velmi zajímavá postava. Není omezena věkem nebo politickým režimem. Hvězda hodna následování. Marina má divokou impulzivní povahu. Vzdálena svým snům, žije neúplně a nemohla by bez nich nikdy být šťastná. Rebelování je věcí přežití. Jde o scénář, ve kterém naše protagonistka ztělesňující pokroucený význam hrdinství, musí raději obětovat samu sebe, aby se znovu spojila se svými osobními hodnotami a přesvědčeními, než by se chovala tak, jak očekává společnost.”

Tinnitus

K onemocnění, které souží hlavní hrdinku, Graziosi říká: „Tinnitus může být pro někoho součástí procesu ztráty sluchu. Může se zhoršit z emočních důvodů. Je to osamělá nemoc. Ti, kdo jí trpí, se ji snaží skrývat. Projevuje se u každého různě. Většinou je okolím považována za něco divného a nepochopena. Proto jsou tak důležité podpůrné skupiny.”

 

Filmový festival v Karlových Varech nabízí čtyři projekce filmu Tinnitus.

Zdroje: Kviff.com, Varienty.com

Fotografie: Film Servis Festival Karlovy Vary

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.