Facebook YouTube Instagram

Konference Future of Hearing Healthcare 2023

7. června 2023

Novinky z léčby, výzkumu a technologických inovací

Americká organizace Hearing Health and Technology Matters (HHTM) uspořádala v květnu již třetí mezinárodní virtuální konferenci s názvem Budoucnost zdravotní péče v oblasti sluchu 2023 (Future of Hearing Healthcare 2023). Konference trvala 3 dny a přinesla přehled novinek z léčby, výzkumu a technologických inovací. Konkrétní témata zahrnovala využití umělé inteligence v rámci odborné péče, léčbu vnitřního ucha, technologie Auracasta Bluetooth LE Audio, poruchy sluchového zpracování, poslední výzkumy srovnávající volně prodejná sluchadla a sluchadla na předpis, biometrii a senzorickou technologii i řešení celosvětové potřeby péče o sluch.

 

Platforma HHTM provozuje portál o sluchu a ztrátě sluchu, do kterého přispívá řada známých odborníků zahrnující lékaře, výzkumníky, výrobce, vzdělavatele i samotné uživatele kompenzačních pomůcek. Před časem jsme navázali spolupráci s prezidentem HHTM Kevinem Liebem, který svým laskavým souhlasem umožnil přinášet českým čtenářům překlady těch nejzajímavějších článků HHTM. Na konferenci jsme ani my nemohli chybět a nabízíme vám přehled toho, co se během ní událo.

hhtmlogo2 (1)Logo Hearing Health and Technology Matters (HHTM)

Americký Audiolog Stephen DeMari měl příspěvek o službě titulkování během telefonického hovoru (Internet Protocol Captioning Telephone Service). Tato služba je vhodná pro osoby se ztrátou sluchu, které mohou mluvit anglicky a mají určité zbytky sluchu. Uživatel služby může současně poslouchat druhou stranu a číst titulky toho, co druhý v telefonním rozhovoru říká. Stačí vlastnit chytrý telefon nebo hlasový telefon a počítač. DeMari zdůraznil význam srozumitelné komunikace pro celkovou kvalitu života jedince.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Produktový manažer Rick Radia z britské firmy AudioTelligence představil technologii s názvem Bluetooth Low Energy (BLE) a Auracast a jejich roli v odvětví poslechu a kompenzačních sluchových pomůcek. Virginia Ramachandran je vedoucí audioložka v organizaci Oticon, publicistka a brzy se také stane prezidentkou Americké akademie audiologie (American Academy of Audiology). Ve svém příspěvku nastínila opatření, která mohou zajistit větší citlivost sluchadel. Audioložka Jacque Scholl poskytuje péči dětem se sluchovými obtížemi z venkovských oblastí v USA, jejichž rodiny nemají možnosti dojíždět do větších měst. Přednášela o telemedicíně, v jejíž možnostech vidí velký přínos. Díky online formě kontaktu jsou identifikovány děti, které potřebují péči a dostane se jim odborných intervencí.

Dave Fabry je členem představenstva Americké auditivní společnosti (American Auditory Society) a vedoucí inovačního oddělení ve firmě Starkley, která vyrábí sluchadla. Ve své přednášce se zabýval využitím umělé inteligence pro napodobení funkce sluchu a zlepšení sluchadel. Australská výzkumná a klinická audioložka Bec Bennett prezentovala příspěvek týkající se duševního zdraví v rámci audiologické praxe. Přiblížila v něm program AIMER (akronym složený z anglických slov: ask, inform, manage, encourage, refer – ptejte se, informujte, řešte, povzbuzujte a odkazujte dále).

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Velmi zajímavá byla přednáška Úvahy nad současnou ochranou sluchu u pracujících (Hearing Conservation Consideration in Modern Workforce), které se můžeme věnovat blíže. Autorkou přednášky je Heather Malyuk, vedoucí audioložka v teleaudiologické platformě Tuned. Nejprve představila shrnutí nejdůležitějších dat:

 

  • podle WHO má 430 milionů lidi na světě ztrátu sluchu, která ovlivňuje jejich kvalitu života.

  • Do roku 2050 se odhaduje nárůst počtu těchto lidí až na 700 milionů.

  • U 60 % lidí je možné ztrátě sluchu předcházet.

  • Více než 50 % okresů v USA nemá audiologa.

  • Jedna studie ukázala, že kancelářští pracovníci (white-collar workers) se ztrátou sluchu měli vyšší pravděpodobnost neoptimálního pracovního výkonu v porovnání s kontrolní skupinou a že ženy více než muži uváděly, že jejich pracovní výkon negativně ovlivňuje ztráta sluchu (Jorgenson a kol., 2022).

  • Podle jiné studie byly průměrné celkové náklady za pacienty se ztrátou sluchu, kterým se dostalo péče, nižší než za pacienty, kterým se péče nedostalo (Simpson a kol., 2016).

  • Pokud by došlo k prevenci 20% ztráty sluchu způsobené expozicí hluku, ekonomika by ušetřila přibližně 123 miliard amerických dolarů (Neitzel a kol., 2017).

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Malyuk uvedla, že běžně se o ochraně sluchu pracovníků uvažuje především u lidí, kteří jsou při práci vystaveni hluku a existuje legislativa na jejich ochranu (v USA tzv. OSHA Code for Federal Regulation 1910.95). Ona sama nicméně vnímá ochranu sluchu jako něco, co se týká každého. Nemusí se jednat jen o hluk při práci, ale o vystavení zvukům ze sluchátek při poslechu hudby a o další podobné situace, ve kterých nemluvíme o hluku v tradičním smyslu. Malyuk edukuje své klienty o škále OSHA a o škále NIOSH, které se zabývají nejen hlasitostí zvuku, ale i délkou vystavení zvuku, což je faktor, jehož důležitost si běžná populace často neuvědomuje. NIOSH škála je ještě o něco přísnější než škála OSHA a může proto ochránit až 92 % lidí, kteří se řídí jejími doporučeními ohledně toho, jak dlouho lze poslouchat zvuk při konkrétní hlasitosti.

Cílem ochrany sluchu je podle Malyuk nejen prevence ztráty sluchu, ale i snížení výskytu tinnitu, hyperakuze a dalších poruch sluchu. Do spolupráce s pacienty na ochraně sluchu zahrnuje monitoring expozici hluku, individuálně nastavené ochranné pomůcky, edukaci, audiometrii (kontrola každý rok) a prevenci zhoršení ztráty sluchu.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Podle studie, kterou vedla sama Malyuk pro organizaci Tuned, používalo sluchátka 37 % kancelářských pracovníků 5-8 hodin denně, 12 % dokonce více než 9 hodin denně a 51 % až 4 hodiny denně (Malyuk, 2022). 60 % lidí uvedlo, že na konci dne cítí únavu z poslechu a 26 % uvedlo zhoršení tinnitu nebo jiných subjektivně vnímaných potíží se sluchem od pandemie v souvislosti s prací z domu (Malyuk, 2022). Z těchto dat je patrné, že se ohrožení sluchu týká velkého množství lidí.

Oproti situaci v ČR, vyplýval z přednášek velký rozdíl v tom, do jaké míry je odborná péče dostupná nebo spíše nedostupná v USA a jak je vázána na to, zda dotyčný zaměstnavatel nabízí v rámci tzv. benefitů například možnost konzultace na audiologii.

 

Zdroje:

Earscience.org.au - The AIMER program

Fcc.gov/ipcts - Internet Protocol Captioned Telephone Service (IP CTS)

Hearinghealthmatters.org

Přednášky v rámci konference Future of Hearing Healthcare 2023

Studie citované v přednášce Heather Malyuk:

Chadha, S., Kamenov, K. & Cleza, A. (2021). The world report on hearing , 2021. Bulletin of the World Health Organization, 99(4), 242.

Jøgensen A.Y., Engdahl, B., Mehlum, I.S., & Aarhus, L. (2022) Weaker association between hearing loss and non-employment in recent generations: the HUNT cohort study. International Journal of Audiology, 1-8

Malyuk, H. (2022) Remote and Hybrid Workers in the White-Collar Sector: New Data Highlights the Modern Workplace´s Toll on Hearing. Scpetrum. 39(3) 16-17

Neitzel, R. L., Swinburn, T.K., Hammer, M.S., & Eisenberg D. (2017). Economic impact of hearing loss and reduction of noise-induced hearing loss in the United States. Journal of speech, language, and hearing research, 60(1), 182-189.

Simpson, A.N., Simpson K.N, & Dubno, J.R. (2016). Higher health care in middle-aged US adults with hearing loss. JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, 142(6), 607-609

Victory J. (February 3, 2021) Need and audiologist but can´t travel? Telehealth may be an option. Healthy Hearing. https://www.healthyhearing.com/report/52986-Need-an-audiologist-but-can-t-travel-telehealth-may-be-an-option

 

Obrazové materiály (loga): Hearinghealthmatters.org

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Ilustrační fotografie: Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.