Facebook YouTube Instagram

Výzkumník získal prestižní cenu za objev skryté ztráty sluchu

31. března 2023

M. Charles Liberman s kolegyní Sharon Kujawa realizovali výzkum, který navždy změnil způsob, jakým odborníci chápou základní příčiny ztráty sluchu

Liberman loni za tento výzkum získal vědeckou cenu Scientific Grand Prize od francouzské nadace La Fondation Pour l'Audition. Ocenění je jedním z nejvyšších vyznamenání udělovaných ve vědě v oblasti sluchu. Ceremonie se uskutečnila minulý rok v Paříži a zahrnuje honorář 100 000 eur.

Cílem nadace La Fondation Pour l'Audition je propojovat výzkum, zdravotní péči a prevenci nemocí v oblasti ztráty sluchu. V rámci tohoto poslání oceňuje a podporuje průkopnické výzkumníky z oboru.

O výzkumu a jeho autorech

Charles Liberman, Ph.D., je profesorem otolaryngologie – chirurgie hlavy a krku na Harvard Medical School. Předtím působil více než 25 let jako ředitel Eaton-Peabody Laboratories v bostonské nemocnici Mass Eye and Ear. Během své padesátileté kariéry vedl Liberman výzkum patologických příčin ztráty sluchu, které pochází z vnitřního ucha. Napsal více než 200 článků.

Charles Liberman, Ph.D.

Charles Liberman, Ph.D.

Sharon G. Kujawa, Ph.D., je profesorkou otolaryngologie – chirurgie hlavy a krku na Harvard Medical School, kde je zároveň předsedkyní jedné z kateder. Spolu s Libermanem objevili v roce 2009 fenomén zvaný kochleární synaptopatie, který se označuje také jako „skrytá ztráta sluchu”. Jedná se o přelomový objev, který od té doby posunul chápání příčin ztráty sluchu po celém světě.

„Libermanův výzkum zrušil dogma toho, co bylo známo o příčině ztráty sluchu ve vnitřním uchu, a tato práce měla hluboký a trvalý dopad na celou oblast vědy v oblasti sluchu,“ říká Mark Varvares, MD, FACS, vedoucí oddělení Otolaryngologie – chirurgie hlavy a krku v nemocnici Mass Eye and Ear a předseda Otolaryngologie – chirurgie hlavy a krku na Harvard Medical School. „Jeho práce a vedení v nemocnici Mass Eye and Ear posunuly Eaton-Peabody Laboratories do předního střediska pro výzkum sluchu na světě a my mu blahopřejeme k tomuto zaslouženému uznání jeho působivé kariéry a trvalého přínosu.“

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Ztráta sluchu postihuje podle Světové zdravotnické organizace více než 5 procent světové populace, odhadem 430 milionů jedinců. Jedna z nejčastějších věcí, na kterou si pacienti stěžují svým lékařům, jsou potíže se sluchem v hlučném prostředí. Mnoho z těchto pacientů však nevykazuje měřitelné deficity ztráty sluchu na audiogramu, který je obecně považovaný za zlatý standard sluchového testu. (Audiogram měří funkci vláskových buněk, smyslových buněk uvnitř vnitřního ucha.)

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Liberman a Kujawa odhalili důvod tohoto rozporu v roce 2009, kdy ve své studii ukázali, že v důsledku stárnutí a vystavení hluku dochází nejprve k poškození synapsí, které spojují vláskové buňky s vlákny sluchového nervu a nakonec přenášejí nervové signály do mozku. Toto poškození sluchu je nyní známé jako kochleární synaptopatie. Vzhledem k tomu, že funkci vláskových buněk měří audiogramy, obvykle není tato synaptická ztráta zaznamenaná, což vedlo ke vzniku populárního termínu „skrytá ztráta sluchu“.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Zmíněný výzkum také ukázal, že je možné obnovit spojení mezi vláskovými buňkami a vlákny sluchového nervu u zvířat podáváním terapeutik zvaných neurotrofiny. Tato práce vedla biotechnologické společnosti k vývoji nových terapií pro léčbu ztráty sluchu u lidí. Budoucí výzkum vedený Libermanem se bude dále zabývat skrytou ztrátou sluchu a také mechanismy a potenciální léčbou ztráty sluchu způsobené hlukem. Liberman a jeho kolegové a kolegyně pokračují ve studiu skryté ztráty sluchu a dalších poruch sluchu, jako je tinnitus, s cílem vyvinout citlivější testy a nové způsoby léčby.

 

Zdroj: Hearinghealthmatters.org - publikováno 6. 1. 2022.

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s. redakčně kráceno a upraveno

Pozn. redakce: Text je překladem článku o doktorovi Libermanovi a ceně, kterou obdržel. Jsme si vědomi toho, že téma přináší i důležité etické otázky (pokusy na zvířatech aj.), které nejsou součástí tohoto textu.

Fotografie: archiv Charlese Libermana, Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.