Facebook YouTube Instagram

Proč máte tinnitus?

20. srpna 2021

O příčinách vzniku ušního šelestu

Tinnitus neboli šelest či hučení v uších může mít řadu příčin. Ale není to nemoc. Je to symptom jiného zdravotního problému.

Co způsobuje šelest? Obvyklou příčinou je poškození drobných vláskových buněk (vlásků) ve vašem vnitřním uchu. Následkem jsou změněné signály posílané vlásky do mozku, který má na starost to, jak slyšíme zvuk. Můžete dostat tinnitus jako běžnou součást stárnutí, ale existují i jiné příčiny. Někdy se jedná o dočasnou záležitost, jindy může tinnitus trvat po zbytek života.

Příčiny tinnitu

Ztráta sluchu v souvislosti s věkem

U mnoha lidí se sluch stárnutím zhoršuje. Většinou potíže začínají kolem šedesátky a postihují obvykle obě uši. Možná si všimnete nesnází spojených s vysokofrekvenčními zvuky.

Hlasité zvuky

Hlasité zvuky jsou hlavní příčinou tinnitu. Důvodem může být něco, co slýcháte denně po dobu několika let nebo něco, k něčemu došlo jen jedenkrát. Týká se to všeho – od koncertů a sportovních akcí po hlasité stroje a rány z výfuku. To všechno může postihnout jedno nebo obě uši a způsobit sluchovou ztrátu i bolest. Poškození může být přechodné nebo trvalé.

Tinnitus - Ilustrační foto - Shutterstock.com

Nadbytek ušního mazu

Vaše tělo vytváří tento „sajrajt“, aby zachytil nečistoty a ochránil vaše uši. Ale pokud se maz neodplaví sám a nahromadí se jej příliš mnoho, může to vést k hučení v uších nebo ke sluchové ztrátě. Váš lékař je schopen nános jemně odstranit. Nesnažte se to dělat sami vatovou tyčinkou do uší.

Některé léky

Léky na předpis a volně prodejné léky mohou způsobit hučení v uších nebo ho zesílit. Týká se to aspirinu, diuretik, nesteroidních protizánětlivých léků (NSAIDs), léků na bázi chininu a rovněž také některých antibiotik, antidepresiv a léků proti rakovině. Obvykle platí, že čím vyšší dávka, tím vyšší riziko problémů. Často se stává, že pokud léky vysadíte, vaše symptomy odezní. Pokud si myslíte, že mohou být na vině léky, navštivte svého lékaře. Ale nevysazujte žádné léky bez předchozí konzultace s vaším lékařem!

Tinnitus - Ilustrační foto - Shutterstock.com

Zánět ucha a dutin

Po prodělaném nachlazení si možná všimnete tinnitu. Může jej způsobit zánět ucha nebo dutin, který ovlivňuje váš sluch a zvyšuje tlak ve vašich dutinách. Pokud se jedná o tuto příčinu, nemělo by to trvat dlouho. Nezlepší-li se to přibližně za týden, navštivte svého lékaře.

TMJ

Problémy s vaší čelistí a čelistním kloubem – tzv. temporomandibular joint (TMJ) mohou také způsobit tinnitus. Možná si všímáte lupání nebo bolesti v čelisti při žvýkání a mluvení. Čelist sdílí některé nervy a vazy s vaším středním uchem. Zubař může léčit poruchy TMJ a pomoci, aby se hučení v uších nezhoršovalo.

Problémy s krevním tlakem

Může sem patřit vysoký krevní tlak a to, co ho krátkodobě zvyšuje jako třeba stres, alkohol či kofein. Svou roli může hrát i kornatění tepen. Krevní cévy v blízkosti vašeho středního a vnitřního ucha mohou ztrácet svoji pružnost, takže je váš krevní tlak vyšší a zdá se hlasitější. Tyto obtíže jsou známy pod termínem pulzující nebo pulzatorický tinnitus.

Další zdravotní problémy

Patří sem změny v kůstkách vašeho vnitřního ucha, nemoc vnitřního ucha zvaná Meniérova nemoc nebo úrazy hlavy a krku. Hučení může způsobit i fibromyalgie a lymeská borelióza. Váš doktor vám pomůže zjistit příčinu a zvuky zmírnit.

 

Zdroj: WebMD.com, 13. prosince 2020

Překlad: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Foto: www.shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.