Facebook YouTube Instagram

Tipy pro komunikaci s neslyšícími partnery

11. ledna 2023

Publicistka Gael Hannah – jak vidí komunikaci s neslyšícími jejich slyšící partneři?

Mám ztrátu sluchu. Můj manžel ne. Přesnější popis mých sluchových možností je takový, že neslyším bez svých kompenzačních pomůcek. Se sluchadlem a zvukovým procesorem kochleárního implantátu slyším docela dobře, ale často mám problém zvuk lokalizovat nebo zjistit, co za zvuk to je. Slyšící manžel zaslechne třeba šustění zvířete v křoví na sto metrů, dokáže rozpoznat téměř jakýkoliv zvuk i odkud přichází. (Takový vejtaha!)

Za více než 35 let, co jsme spolu, se můj manžel Doug naučil mnohé o životě s partnerem se ztrátou sluchu na úrovni úplné hluchoty. Níže je několik jeho tipů:

Nikdy nepředpokládejte, že vás nedoslýchavý člověk slyšel a rozuměl vám, zvlášť když je mezi vámi určitá vzdálenost a hluk v pozadí. Já se tímto pravidlem bohužel moc často neřídím, takže se často objevují nedorozumění.

Někdy vaše milovaná osoba se ztrátou sluchu poruší svá vlastní pravidla. Může na vás například mluvit z jiné místnosti. Ale nevolejte na ni, že to nemá dělat, protože vám akorát odpoví promiň a naštve se, protože právě udělala něco nepřípustného. Pak už půjde všechno do háje.

Když budete požádáni, abyste zopakovali právě řečené (což se zdá být téměř pokaždé, když promluvíte), tak nepřehánějte výslovnost. Není to nutné, vypadá to směšně a jen tím druhého vytočíte.

Když cizí člověk něco řekne vaší milované, aniž by věděl o tom, že neslyší, máte několik možností. Jednou z nich je říct: „Zlato, ten milý pán ti právě něco řekl." Druhou je říci milému pánovi: „Má ztrátu sluchu, takže musíte dát najevo, že na ni mluvíte a stát k ní čelem." Obě varianty se zdají být rozumnou volbou, ale pokud je vaše osoba se ztrátou sluchu jako ta moje, tak bude první volba sázkou na jistotu. Moje partnerka chce totiž informovat lidi sama. Pokud zvolíte druhou možnost, bude k tomu cizím člověku milá, ale později si s vámi bude chtít pár věcí vyříkat.

Pokud váš partner, partnerka nebo rodinný příslušník se ztrátou sluchu odejde z místnosti, kde je televize, protože se nezajímá o hokej/baseball/basketbal, klidně titulky pro neslyšící vypněte. Ale když se do místnost vrátí, nečekejte, až vás požádá o opětovné zapnutí titulků. Prostě to udělejte. Rychle.

Sluchadlo- Shutterstock.com

Je čas jít spát a světla jsou zhasnutá. Vaše milovaná nemá nasazená sluchadla. Nevybírejte si tuto chvíli pro to, abyste jí poklepali na rameno a něco jí říkali, aniž byste rozsvítili světlo. Zvedne hlavu a zavrčí: „To jako vážně? Jak si sakra myslíš, že ti porozumím, VE TMĚ a BEZ KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK?!"

Pokud se vám zdá, že vaše milovaná neslyší tak dobře jako třeba včera, za žádných okolností se neptejte: „Máš nasazená sluchadla?” To je další situace, která nedopadne dobře. Samozřejmě, že má sluchadla nasazená, jinak by vás neslyšela vůbec! Některé dny naši miláčci prostě neslyší tak dobře, mohou být unavení nebo rozptýlení nebo je v pozadí hluk, kterého si vy ani nevšimnete, ale který může narušit jejich porozumění řeči.

Komunikace je ve vztahu jakéhokoliv druhu vším. Naši milovaní slyší, jak jen mohou. Někdy potřebují pomoc – od vás, od dalších lidí se ztrátou sluchu a od specialistů. Ale hlavně od vás. Buďte empatičtí, mluvte jasně a stůjte k nim čelem. A co je nejdůležitější, zeptejte se svého milovaného partnera, ​​jak se můžete stát někým, kdo umí dobře komunikovat tak, jak on potřebuje.

 

Autorka: Gael Hannan

Zdroj: Hearinghealthmatters.org

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.