Facebook YouTube Instagram

Novinky v oblasti kochleárních implantátů

25. června 2021

Nová technologická řešení pro lepší poslech

Výrobci kochleárních implantátů neustále hledají nová řešení pro ještě lepší poslech a větší pohodlí uživatelů této unikátní kompenzační pomůcky. Seznamte se s několika současnými technologickými vylepšeními.

Nové zvukové procesory od Advanced Bionics s technologií Marvel

Společnost Advanced Bionics (AB) v letošním roce přichází se zvukovými procesory nové generace s technologií Marvel (M). Vedle nového zvukového procesoru Naída CI M bude letos v České republice k dispozici také první zvukový procesor vyvinutý speciálně pro potřeby dětí, Sky CI M. Nová technologie pro poskytování co nejčistšího a bohatého zvuku v každé poslechové situaci, systém zpracování zvuku AutoSense Sky OS™ 3.0, má řadu nových automatických funkcí, které upravují zvuky podle poslechových prostředí. Využívá umělou inteligenci (AI), která analyzuje zvuky a prostředí, ve kterých se vaše dítě právě nachází, a okamžitě provádí patřičná přizpůsobení. Cílem je zlepšit poslech v nejrůznějších podmínkách, aniž by bylo potřeba provádět změny manuálně.

Plně integrovaná bezdrátová konektivita

Procesory Marvel mají nový čip zajišťující Bluetooth konektivitu s veškerými zvukovými Bluetooth zařízeními na nejvyšší možné v současnosti dostupné kvalitě přenosu a možnost hands free telefonování s prakticky všemi typy telefonů. Nové procesory mají zabudovanou technologii RogerDirect™, která zesiluje poslechový výkon ve složitých poslechových situacích a dodává čistou a jasnou řeč přímo do uší vašeho dítěte bez nutnosti připojovat jakékoliv další zařízení ke zvukovému procesoru.

Vodotěsné pouzdro s baterií, kabelem a cívkou s mikrofonem

Vodotěsné pouzdro s baterií, kabelem a cívkou s mikrofonem

Aplikace AB Remote pro ještě snadnější ovládání

Nová aplikace AB Remote umožňuje snadné, intuitivní ovládání, jak pro vás, tak pro vaše dítě. Až bude dostatečně velké, bude si moci upravovat poslech samo a vy přitom budete mít stále možnost kontrolovat, že vše funguje tak, jak má.

Když bude vaše dítě používat kochleární implantát a sluchadlo, může mít na jednom uchu procesor Sky CI M a sluchadlo Phonak Sky™ Link M na uchu druhém. Tato unikátní konfigurace je navržena tak, aby obě zařízení zpracovávala zvuk stejným způsobem. Společně tak díky vzájemné spolupráci poskytují konzistentní poslechový zážitek a vynikající rozumění řeči.

Rozšířená škála barev Sky CI M pro děti

Rozšířená škála barev Sky CI M pro děti

Nový tvar, voděodolná baterie, přitažlivé barvy

Procesory řady Marvel mají nový ergonomický design k ještě lepšímu držení za uchem, jsou menší a lehčí než současný model Naída CI Q, mají prohnutý tvar baterie přizpůsobený tvaru ucha a štíhlejší vysílací cívku. Mají také nové příslušenství sloužící k lepšímu držení a různému nošení procesoru a nové voděodolné pouzdro s voděodolnou baterií. Sky CI M je k dispozici v barvách přitažlivých pro děti, které pak procesor lépe přijímají a rády nosí.

 

Zvukový procesor Cochlear™ Nucleus® Kanso® 2

Zvukový procesor Cochlear™ Nucleus® Kanso® 2 je navržen pro aktivní životní styl a v jednoduchém a odolném provedení „vše v jednom“ kombinuje nejnovější funkce připojení i osvědčenou technologii pro poslechový výkon.

Design procesoru Kanso 2 vychází z oceněného zvukového procesoru Kanso, jeho předchůdce, a pro větší klid zavádí dobíjecí baterii a vylepšenou odolnost vůči pronikání prachu a vody. K ještě lepšímu spojení s lidmi, které máte rádi, a propojení se světem, v němž žijeme, nabízí rovněž přímé streamování z kompatibilních chytrých telefonů a kompatibilitu s aplikací Nucleus Smart.

Kanso 2 je k dispozici v řadě barev, takže si můžete vybrat odstín, který nejlépe vyhovuje vašemu osobnímu stylu. Navržen je tak, aby byl diskrétní a velmi pohodlný. Využívá nejnovější a nejpokročilejší technologie, aby vám pomohl slyšet jasněji i v náročných prostředích. Ať se pohybujete v hlučné kavárně, na větrném dětském hřišti nebo v tiché kanceláři, funkce SmartSound® iQ s technologií SCAN vaše okolí automaticky analyzuje a optimalizuje vaše slyšení. Díky tomu můžete zvuky, řeč i hudbu vnímat jasněji.

Kanso2

Pokud se chcete soustředit na rozhovor, můžete si navíc k automatickým funkcím SCAN aktivovat v aplikaci Nucleus Smart také funkci ForwardFocus. Tato funkce slouží k tlumení hluku přicházejícího z prostoru za vámi, takže lépe slyšíte člověka před sebou.

Zvukový procesor Kanso 2 je dále vybaven dvěma mikrofony, které společně odfiltrovávají hluk na pozadí, a poskytují tak lepší poslechový výkon než jen jeden mikrofon.

Zvolte si chytrou jednoduchost

K2_ChargerPoužití procesor Kanso 2 je velmi snadné. Je vybaven funkcí automatického zapínání a vypínání, takže ho stačí umístit na hlavu, aby se zapnul, a pokud si jej opět sundáte, vypne se. Zvukový procesor Kanso 2 disponuje rovněž jedinečným ovládáním bez tlačítek, takže jej můžete zapnout a vypnout tak, že na něj jednoduše klepnete prstem.

Snadnou a pohodlnou péči pro váš zvukový procesor Kanso 2 zajistí univerzální domácí nabíječka Cochlear. Toto šikovné zařízení jej současně nabíjí i vysušuje, tudíž nepotřebujete žádné samostatné příslušenství k jeho sušení nebo skladování.

 

Audio procesor RONDO 3

Rakouská společnost MED-EL představila v roce 2013 unikátní audio procesor v jednodílném provedení (sigle-unit). Letos přichází s jeho již třetí generací.

Rondo 3

RONDO 3 disponuje dvěma směrovými mikrofony a adaptivní inteligencí. S tím jsou spojeny nové funkce pro ještě lepší poslech, jako je redukce nepříjemného hluku větru, stálého hluku  na pozadí a redukce náhle vzniklého hluku (např. řinčení nádobí atp.). Tyto funkce přispívají k lepšímu poslechu v hlučném prostředí, jako jsou třídní kolektivy, restaurace nebo ruch města. Samozřejmostí zůstává velmi široký vstupní dynamický rozsah (28-106 dB) a systém adaptivní inteligence ASM 3.0, která nepřetržitě sleduje okolní prostředí a automaticky přizpůsobuje celkové nastavení pro optimální poslech. Adaptivní inteligence navíc umožňuje automaticky přizpůsobit směrovost mikrofonů v různých režimech podle aktuální situace v poslechovém prostředí.

RONDO 3 patří do rodiny implantačního systému SYNCHRONY, plně využívá unikátní technologii MED-EL – dlouhé elektrodové svazky a tím plné pokrytí kochley, které spolu            s kódovací strategií FineHearing poskytují realističtější zvukový vjem. Obsahuje také další novou technologii – bimodální synchronizaci, která umožňuje synchronizovat audio procesor tak, aby odpovídal zpoždění jakéhokoli sluchadla používaného na druhém uchu. To poskytuje přesnější lokalizaci zvuku pro uživatele, kteří na jednom uchu využívají audio procesor a na druhém sluchadlo. Spolu s lepší frekvenční shodou a přirozenějším kompresním poměrem hlasitosti je tak RONDO 3 velmi vhodné pro bimodální uživatele.

Kromě kapesního dálkového ovládání s displejem je možné audio procesor plně ovládat pomocí mobilního telefonu, který navíc umožňuje sledovat stav baterií, statistiky využití audio procesoru a disponuje i funkcí nalezení ztraceného audio procesoru.

Široké možnosti konektivity zajišťuje malé bezdrátové zařízení AudioLink, které funguje jako streamovací zařízení, hands-free, vzdálený mikrofon umístěný na oděvu přednášejícího nebo uprostřed konferenčního stolu. To je zvlášť vhodné pro užití ve školních třídách. Po připojení k televizi umožňuje AudioLink přenos zvuku přímo do audio procesoru. Je však ponechána také možnost připojení pomocí indukční vazby, která dosud bývá využívána v některých školních třídách nebo poslechových sálech.

Voděodolnost byla zvýšena na stupeň IP68 (ponoření do vody o hloubce 1 m po dobu 60 minut). Designové výměnné kryty včetně dětských motivů jsou již u MED-EL samozřejmostí.

Díky elegantní, ale přitom pevné a bezúdržbové konstrukci s bezdrátovým nabíjením, širokou konektivitou a ovládáním pomocí mobilní aplikace je RONDO 3 častou volbou rodičů implantovaných dětí. A vlastně nejen jich.

Rondo 3 s designovými kryty

RONDO 3 s designovými kryty

Sluchadla ReSound perfektně doplňují zvukové procesory Cochlear™

Uši fungují jako tým a slyšet oběma ušima je po všech stránkách výhodné. Některým uživatelům zvukových procesorů Cochlear™ nabízí pořízení sluchadla ReSound na druhé ucho nejlepší možný poslech díky bimodálnímu řešení. Bimodální poslech může vylepšit srozumitelnost řeči v hluku – včetně lokalizace směru, odkud zvuk přichází – a zároveň poskytnout prvotřídní kvalitu zvuku v porovnání se samotným kochleárním implantátem.

Mathias B., uživatel bimodálního řešení Smart Hearing Alliance

Mathias B., uživatel bimodálního řešení Smart Hearing Alliance

Zvuk streamovaný přímo do obou uší

Smart Hearing Alliance – unikátní spolupráce firem Cochlear a ReSound – poskytuje řešení konektivity, které funguje jak se sluchadlem ReSound, tak s kochleárním implantátem. ReSound a Cochlear sdílí bezdrátové technologie, takže můžete streamovat přímo do zvukového procesoru a současně i sluchadla z kompatibilních zařízení s operačními systémy iOS nebo Android™, případně z celé řady bezdrátových příslušenství. Díky více zvukům v obou uších a vyšší kvalitě zvuku než při použití samotného kochleárního implantátu, můžete telefonovat, vychutnat si oblíbenou hudbu či televizní seriál, nebo konverzovat s přáteli i v hlučném prostředí.

Výhody bimodálního streamingu

Bimodální streaming

Při použití mobilního telefonu se podle studie zlepší srozumitelnost řeči o 25 % v tichu a v hluku pak o 23 %, pokud je řeč streamována bimodálně v porovnání s použitím samotného kochleárního implantátu. Obdobné zlepšení nastane při streamování řeči z našich bezdrátových mikrofonů do sluchadla a zvukového procesoru současně. V hlučném prostředí může bimodální streaming z ReSound Multi Mic/Cochlear Mini Mic představovat rozdíl mezi rozuměním a nerozuměním řeči v porovnání s poslechem pomocí samotného zvukového procesoru.

Line_Up_Large

Připravila redakce portálu, podle informačních materiálů společností Advanced Bionics, Cochlear Limited, MED-EL a GN Hearing

Fotografie: archiv společnostíSociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.