Facebook YouTube Instagram

Tamtam versus pandemie

23. dubna 2021

aneb Jak jsme bojovali (a bojujeme) s neviditelným nepřítelem

Nikdo ho nečekal, nikdo ho nezval. A přece se tu objevil. Po dlouhé zimě jsme se těšili na rozkvetlé jarní dny a přišel ON. Neviditelný nepřítel s podivným jménem covid-19. Na dlouhé dny změnil všechno, co jsme doposud znali.

Krizové situace přinášejí jednu pozitivní věc – dokážou lidi spojit. Ať už bojujeme proti vodě, ohni či viru, když na to přijde, Češi táhnou za jeden provaz. Začátek pandemie byl takový. Jenže, když něco trvá dlouho, unavuje to. Pak se objeví rovněž pro Čechy typická rebelie – proti všemu a všem. Ti, co loni nezištně šili roušky, je teď odmítají nosit. Krize jsou už takové… Ale jedno je jasné, z každé z nich vyjdeme silnější. A i když jsme z té současné ještě nevyšli, už teď jsme poučenější, připravenější a umíme lépe využívat moderní technologie. My v Tamtamu jsme toho důkazem.

Rok 2020 byl rokem, který nám pandemie tak trochu vzala. Hodně nám ale i dala. Zvládli jsme věci, o kterých jsme si dříve mysleli, že jsou takřka nemožné. Komunikovat s dětmi a rodiči, kteří se potýkají s nějakým sluchovým postižením, víceméně jen prostřednictvím telefonů, tabletů či počítačů, nám připadalo hodně komplikované a obtížné. Ale ukázalo se, že to jde.

Jaký tedy byl pandemický rok 2020 v Česku a v Tamtamu? Pojďme se společně ohlédnout za dobou, která bohužel ještě neskončila. Ale trochu to odlehčíme, co říkáte? Projdeme si to jako – řekněme fotbalový – turnaj. Jde přece o souboj, ne?

MOMENT PŘEKVAPENÍ

Česká republika versus Pandemie – 0 : 1

Je to tak! Tenhle zápas jsme projeli. Na plné čáře. Soupeř, kterého jsme ani neviděli, nás totálně zaskočil. Nikdo z nás do zápasu nenastoupil připravený. A tápali i trenéři.

Pandemické situace takového rozsahu jsme vídali jen v televizních zprávách a mysleli si, že jsou záležitostí rozvojových zemí. Ano, známe chřipkové epidemie nebo epidemie žloutenky. Ale aby v jeden moment jeden virus napadl celý svět? To snad jen v amerických katastrofických filmech. Jenže najednou je to realita. A co nás děsí možná nejvíce, je to, že si v prvních minutách tohoto turnaje nikdo neví rady. Lékaři, epidemiologové, vědci ani političtí představitelé států. Nikdo z těch, na které jsme zvyklí se spoléhat.

Zaskočeni jsme i my v Tamtamu. Zdá se, že jediným způsobem, jak soupeře porazit, bude izolace. Nebudeme se setkávat s rodinou, přáteli, kolegy, a tedy ani s klienty. My ale nechceme přerušit společnou práci. Potřebujeme dál komunikovat, chceme vás – naše klienty – podporovat, pomáhat vám. Vypadá to, že jedinou cestou bude zapojení techniky.

NOUZOVÝ STAV Č. 1

Česká republika versus Pandemie – 1 : 1

Další zápas. Seznamujeme se s taktikou soupeře, objevujeme jeho styl. Na některé jeho finty už jsme schopni odpovědět. Trenéři přicházejí s prvními herními plány. Protihráč má ale pořád navrch – rozhodně v počtu hráčů v poli.

Březen 2020 přináší první vyhlášení nouzového stavu. Pamatujete si, kdy byl naposled v Česku vyhlášen? Jeho aktivaci měly na svědomí vždy jen přírodní živly – povodně nebo orkány. Ten poslední jsme zažili při povodních v roce 2013, ale platil jen pro některé kraje. Rok 2020 se stane prvním rokem v historii samostatné České republiky, kdy je nouzový stav vyhlášen celoplošně. Vlastně také kvůli nespoutanému živlu. Tentokrát je jím koronavirus SARS-CoV-2, COVID-19, z anglického spojení coronavirus disease 2019.

Lidé se stahují z ulic, zakázány jsou veřejné akce. Zavírají se státní hranice, školy, restaurace, služby a některé obchody. Firmy, které mohou, nechávají své zaměstnance na home office. Přestáváme cestovat a venku se potkáváme zahaleni do roušek a rukavic. Svůj soukromý i pracovní život přenášíme do online prostoru.

V Tamtamu jedeme také online. V rané péči se konzultace poskytují především telefonicky nebo po e-mailu. Naše poradkyně se učí s vámi pracovat prostřednictvím videokonzultací. Ideální to není, ale je to způsob, jak zůstat v kontaktu. Kolegyně ze sociálně aktivizačních služeb připravují rubriku Bavíme se doma, kam přidávají nápady a návody, jak si procvičovat znalosti v domácích podmínkách. Spolupracovnice ze sociální poradny sledují všechny novinky z oblasti ošetřovného a různých příspěvků, aby mohly co nejlépe poradit. V oddělení komunikace vymýšlíme technické způsoby, jak k vám vše dostat co nejrychleji a nejjednodušeji.

Náš typický online mítink

Náš typický online mítink

ZA JEDEN PROVAZ

Česká republika versus Pandemie – 1 : 0

Do boje dáváme všechno. Jsme jednotní, máme velkou vůli zvítězit, přihráváme si. Nejsme tým individualit, ale táhneme za jeden provaz směrem na soupeřovu branku. Vypadá to, že i trenéři už ví, jak na to.

Kdyby nešlo o zdraví, mohli bychom říci, že je to hezký čas. Česko se zase na čas spojuje a má jediný cíl – porazit virus. Nezištně šijeme a rozdáváme roušky. Kuchaři z uzavřených restaurací vaří pro personál v nemocnicích, hasiče i policii. Vojáci i dobrovolníci pomáhají v domovech pro seniory. Operátoři rozdávají zdarma mobilní data. Firmy nakupují roušky, štíty i technické vybavení a dávají je tam, kde jsou nejvíce třeba. Lidé věří opatřením a dodržují je.

V Tamtamu jedeme na plný plyn. Od dárců získáváme štíty, roušky, dezinfekční prostředky, ale především tablety a jinou techniku, kterou teď tolik potřebujeme. Kromě své standardní práce se snažíme lidem se sluchovým postižením přinést co nejvíce informací, které jim zpočátku chybí. Ve spolupráci s psychology Ministerstva vnitra ČR a Policejního prezidia PhDr. Štěpánem Vymětalem, Ph.D., a PhDr. Simonou Hoskovcovou, Ph.D., natáčíme na pražské Letné sérii videospotů na aktuální témata k epidemii onemocnění, která tlumočíme do českého znakového jazyka. Připravujeme také krátká tlumočená videa pro děti se sluchovým postižením i jejich rodiče na téma, co je to koronavirus a jak se před ním chránit. 

Koronavirová videa ve znakovém jazyce

Koronavirová videa ve znakovém jazyce

DOBRÁ TAKTIKA

Česká republika versus Pandemie – 1 : 0

Máme více ze hry. Soupeře zastrašujeme svým odhodláním, čistou hrou i taktikou. Začíná se stahovat na vlastní polovinu hřiště.

Začátkem teplých dnů roku to vypadá, že jsme na dobré cestě. Dne 17. května končí nouzový stav. Počet uzdravených převyšuje počet nově nakažených a klesá počet hospitalizovaných. Republika se navrací k normálnímu životu. Vše se postupně znovu otevírá, opět se můžeme scházet s rodinou, dát si pivo s přáteli na zahrádce restaurace, zpívat na koncertech (i když jen do 100 osob), navštěvovat výstavy, hrady či zvířata v zoo. Začínáme znovu žít.

V Tamtamu nadšeně vítáme uvolňování opatření. K pomůckám, které využíváme při konzultacích u vás doma, přidáváme do aut roušky, štíty a dezinfekci a vyrážíme za vámi do všech krajů. Dětskými hlasy znovu ožívají prostory, kde poskytujeme sociálně aktivizační služby. Rozjíždíme terénní i ambulantní konzultace i programy. Připravujeme zahradní slavnosti, vídáme se s vámi na příměstských táborech i pobytových akcích.

Uvědomujeme si, jak je pěkné pracovat s vámi „naživo“. Zároveň si ale říkáme – a máme i takovou zpětnou vazbu od vás, že i ten „onlajn“ má něco do sebe. Stále proto vymýšlíme, jak ho využít a zařadit do společné práce i za běžného režimu. Ó, jak jsme prozíraví!

ZPĚT NA STARTU

Česká republika versus Pandemie – 0 : 1

Předčasná radost. Soupeř není poražen. Posílil svůj útok a vyráží proti nám s neutuchající silou do nového zápasu. Trenéři, kteří se i často mění, tápou, jakou strategii zvolit.

Užíváme si letní dny a to, že můžeme být spolu. Jenže virus je proti. Pomalu a plíživě se chystá znovu udeřit. A daří se mu to. Počet nakažených znovu stoupá. V září tak přicházejí další opatření. K povinnosti nosit roušky se přidávají například rozestupy, omezení otevírací doby restaurací nebo distanční výuka na vysokých školách. Nepomáhá to. Virus je v přesile a nemocných přibývá. Začátkem října vláda znovu vyhlašuje nouzový stav.

I práce s klienty socialně aktivizačních služeb (SAS) probíhala distančně

I práce s klienty socialně aktivizačních služeb (SAS) probíhala distančně

Takže zpět na start. Služby Tamtamu se neuzavírají, ale s ohledem na vaši i naši bezpečnost se znovu více přesouvají do online prostředí. Naštěstí zjišťujeme, že setkávat se s vámi před počítačem je pro naše poradkyně „běžná vesta“. SASka dává nový kabát rubrice Bavíme se doma, která je znovu plná zábavných i poučných nápadů. Na našich webových stránkách a sociálních sítích pro vás zajišťujeme informační servis.

NOUZOVÝ STAV Č. 2

Česká republika versus Pandemie – 0 : 1

Taktika trenérů nezabírá, soupeř má stále navrch. Naši hráči začínají být unavení.

Blíží se konec roku, ale konec pandemie vidět není. Stav se stále zhoršuje. Přibývá nakažených, zvyšuje se počet hospitalizovaných. S tím jdou ruku v ruce stále přísnější opatření. Znovu se zavírají školy, restaurace, služby i některé obchody. Zavírají se kulturní stánky. Lidé už se ale svobody nevzdávají s takovým přesvědčením jako na jaře. Porušují zákazy, opatření si vykládají po svém. Není divu. Trenérská koncepce se zdá nepromyšlená, nejednotná.

Online mikulášská besídka

Online mikulášská besídka

V Tamtamu zůstáváme optimističtí. Snažíme se s vámi vést normální terapeutický život, jen jsme přitom většinou každý jinde. Konzultujeme, radíme a přijímáme nové klienty. A vlastně se i tak trochu zapisujeme do historie – pořádáme například své první online mikulášské besídky! Taky jsme si uspořádali online vánoční večírek. Obojí byla trochu fuška, ale hodně zábavy.

SOUČASNOST

Česká republika versus Pandemie – 1 : 1

Turnaj už je příliš dlouhý. Vítězství se přesouvá tu na jednu, tu na druhou stranu. Navíc – soupeř se nechová čestně, přizval si do hry agresivnější spoluhráče. Trenéři přišli s novým herním plánem – porazíme soupeře jeho vlastní zbraní.

S novým rokem přišly nové plány. Státy celého světa přistoupily k vakcinaci a věří, že se tak podaří pandemii konečně zastavit. Lidé už jsou opravdu vyčerpaní – psychicky, fyzicky, často i finančně. Ale i když to podle výsledků jednotlivých zápasů nevypadá, vyhrajeme. I tenhle boj jednou skončí a zase bude dobře.

V Tamtamu jsme o tom přesvědčeni. Díky pandemii jsme se o sobě hodně dozvěděli. Především to, že umíme najít řešení, jak svou práci dělat smysluplně a efektivně i v mimořádných podmínkách. Ať se děje, co se děje, my teď už víme, že vždycky najdeme způsob, jak zůstat s vámi.  

Infografika - IT profíci

 

Připravila: Radana Ardeltová, koordinátorka komunikace CDS Tamtam

Fotografie: archiv CDS Tamtam

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.