Facebook YouTube Instagram

Všichni chceme co nejlépe slyšet

12. dubna 2018

S Lukášem Bauerem si opět povídáme o kochleárních implantátech. Tentokrát jsme se věnovali tématu výměny starého procesoru za nový, tzv. upgradu.

Pane inženýre, kolik je v České republice uživatelů kochleárních implantátů?

To nedokáži přesně říct, protože každé implantační centrum si vede svou vlastní evidenci. Nevíme, zda do ní zanáší i uživatele, kteří byli operováni například v Praze, ale pak přešli do jiného centra. A také, zda započítávají i uživatele, kteří sice mají voperovaný implantát, ale nepoužívají ho. Odhaduji však, že implantovaných v České republice je něco přes tisíc.

Kdy může uživatel žádat o výměnu procesoru? Liší se podmínky jednotlivých výrobců?

Podmínky stanovené pojišťovnami jsou nyní takové, že o nový procesor lze zažádat po deseti letech od vydání posledního procesoru. Nárok vzniká automaticky, bez ohledu na funkčnost procesoru, což dříve (do 31. prosince 2014 – pozn. redakce) vždy neplatilo.

Po jak dlouhé době žádají uživatelé o výměnu?

Většina po deseti letech. Ale určité procento uživatelů nevyužije tuto možnost ihned po deseti letech.

Uživatelé kochleárních implantátů nejsou s touto desetiletou lhůtou moc spokojeni, protože životnost procesorů je spíše kratší…

S tím souhlasím. Po deseti letech je procesor hodně zastaralý, často projdou procesory za tuto dobu nějakým servisním úkonem. Snahám o zkrácení doby nároku rozumím, protože všichni chceme co nejlépe slyšet, využívat možnosti systémů. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že pokud dojde pouze ke zkrácení desetileté lhůty a doplatek za upgrade by zůstal stejný, stoupnou uživatelům, pokud budou chtít využít upgrade ihned, výrazně náklady. Co já vím, tak jednání s pojišťovnami stále probíhají.

Jaká je situace v západních zemích? Za jak dlouho mohou uživatelé dostat nový procesor?

Ve většině z nich kolem šesti let.

Může o procesor uživatel zažádat sám dříve, například za pět let, s tím, že si ho sám uhradí?

V tom případě se nejedná ze strany pojišťovny o upgrade. Pojišťovna není nijak o tomto kroku informována. Uživatel si může v průběhu těchto deseti let koupit tolik procesorů, kolik uzná za vhodné. Nárok na příspěvek od pojišťovny po deseti letech tím nijak nezaniká, ani se nemění a časově neposouvá.

Jak má postupovat žadatel o upgrade?

Musí se objednat ve svém implantačním centru, kde tamní foniatr sepíše žádost o vydání nového procesoru. Tu foniatr pošle do pojišťovny, kde ji její revizní lékař posoudí a přibližně do měsíce zašle vyjádření zpět implantačnímu centru (nemocnici). Pokud byla žádost schválena, zašle nemocnice uživateli či rodičům implantovaných dětí žádost o doplatek. Jakmile uživatel uhradí svůj díl, je celá sada objednána u dodavatele a uživatel dostane nový procesor a další příslušenství, jež je součástí „upgrade balíčku“, do dvou až tří týdnů. Celý proces trvá dva až tři měsíce. Nicméně upgrade se zatím pravděpodobně týká jen pacientů operovaných ve Fakultní nemocnici Motol v Praze, protože další implantační centra zatím neimplantují více než deset let.

V Praze je implantační centrum při Fakultní nemocnici Motol pro děti a dospělé zvlášť. Mají se tedy bývalí dětští pacienti hlásit v Centru kochleárních implantací u dětí (CKID) při nemocnici v Motole a dospělí na Kliniku ORL a chirurgie hlavy a krku?

Ne, zatím je mezi centry taková dohoda, že i dospělí chodí do CKID. Do budoucna bude ale asi snaha tuto činnost rozdělit a každé centrum se bude starat o své pacienty.

Pokud se jedná o samotné nastavování nového procesoru, kde se provádí?

U inženýra, ke kterému uživatel běžně dochází.

Nastavuje se procesor stejně jako při prvním nastavování po operaci?

V řadě případů stačí v podstatě přenést dosavadní poslechovou mapu a případně lehce upravit, aby uživateli poslech s novým procesorem vyhovoval. Záleží, z jakých procesorů se přechází na jaké (generačně) a kdy bylo provedeno poslední nastavení. Pokud se jedná o upgrade u uživatelů, kteří mají starší procesory, mohou ho některé nové zvuky rušit. Zvuk může být s novým procesorem vnímán lehce jinak i díky jiné technologii zpracování zvuku. Uživatelé potřebují většinou čas, aby si na nový poslech zvykli a potom je dobré nastavení opět zkontrolovat. Adaptace na nové zvuky může trvat i tři, čtyři dny. U nás na Mrázovce (tj. v Centru kochleárních implantací u dětí - pozn. redakce) to děláme tak, že po nastavení upgradu si pozveme uživatele znovu přibližně za měsíc.

Když si někdo později, například po třech měsících, uvědomí, že mu něco na poslechu vadí, může se k vám objednat?

Ano, stejně jako dosud vždy, jakmile není něco s poslechem v pořádku, uživatel nebo rodiče nás kontaktují. Návštěvy, které jsou v kratším než námi navrhovaném termínu, si uživatelé nijak nehradí.

Mohou si uživatelé při výměně vybrat nejnovější model procesoru?

Většinou ano. V určitém meziobdobí se může stát, že firma sice už na trh nejnovější typ procesoru uvedla, ale protože ještě není zapsaný v sazebníku pojišťovny, pojišťovna ho nehradí, tedy ani neposkytuje. V tomto případě musí uživatelé počkat na zapsání procesoru u pojišťovny, což probíhá jednou za půl roku. Také záleží na tom, zda firma o zapsání procesoru požádá a zda je žádost přijata. Procesor si mohou uživatelé samozřejmě plně uhradit ze svých zdrojů, což ale není nijak příjemné. Další věcí je, že nejnovější typ procesoru uvolňuje výrobce pro jednotlivé okruhy uživatelů postupně. Na začátku může být nový procesor kompatibilní jen s určitým druhem implantátů dané značky, a postupným přizpůsobováním k dalším typům implantátů se okruh těch, kteří po něm mohou „sáhnout“, rozšiřuje.

Nicméně pro někoho může být poslech „dostatečný“ s jiným zvukovým procesorem než s nejnovějším. Proto jednotlivé firmy nabízejí lidem možnost zapůjčit si nový procesor na dva až tři týdny, aby si mohl vyzkoušet poslech s ním v různých, navíc reálných, poslechových situacích. Dával bych ale potom pozor, jak a kde ho uživatel zkouší, aby nepatřičným zkoušením nenabyl špatného dojmu. Uživatelé musí mít také na paměti, že spokojenost s vyzkoušením není závislá jenom na technologii nového procesoru, ale i na samotném nastavení.

Zapůjčují nové zvukové procesory i v jiných implantačních centrech?

Zde bude záležet na dohodě jednotlivých firem s implantačními centry.

Má změna procesoru za novější pozitivní vliv na sluchový a řečový vývoj?

V jistých případech určitě ano. Jak jsem již řekl, novější technologie mohou přinášet více nových zvuků, a dále i lepší možnosti zpracování zvuku. Takže v případě, že někoho množství nových zvuků ruší, můžeme nastavit procesor pro poslech v různých poslechových situacích ještě lépe než dosud: jeden program pro poslech v tichu, další pro ztlumení zvuků za uživatelem, jiný pro poslech v hluku, kdy se procesor snaží pomoci adaptivně tlumit hluk, aby uživatel lépe slyšel jedince, který na něj mluví.

Je možné mít v případě bilaterální kochleární implantace na každém uchu jiný procesor?

Ano, ale je to neefektivní. V takovém případě nevyužíváme v novějším procesoru některé pokročilejší technologie, aby zvuk zněl na obou stranách stejně. Ve výsledku tak nelze profitovat z novějších technologických možností.

Již jste zmínil, že součástí upgradu je více zařízení. Proč tomu tak je? Může se cena snížit, když nemám zájem o všechna nabízená příslušenství?

Každý výrobce dodává k upgradu určitou sadu příslušenství – např. akumulátory, kablíky, cívky, případně další příslušenství. Jde o to, že každý výrobce kochleárních implantátů sdělí pojišťovně, co bude balíček upgradu, a za jakou cenu, obsahovat, a ten se pak dodává žadatelům celý.

Jaká je výdrž baterií a akumulátorů u upgradu?

Záleží na značce kochleárního implantátu. Zinkovzdušné baterie 675 do kochleárních implantátů vydrží rozdílně dle počtu baterií, které připojuji, tedy i dle typu procesoru. Co se týká akumulátorů, záleží na jejich velikosti. Výdrž se mění mezi jednotlivými procesory, souhrnně se hodnotí tedy velice těžko. U procesorů, které k napájení používaly tužkové baterie, se hodnota výdrže baterií zjistila až při nasazení nového procesoru a vytvoření mapy. U procesorů na zinkovzdušné baterie se dá hodnota cca dle zkušeností odhadnout lehce dopředu.

Můžeme očekávat, že procesory v budoucnu budou mít nižší spotřebu energie?

Spotřeba energie procesorů se dá pravděpodobně také snížit. Z hlediska napájení spíše záleží, jaké baterie lidstvo vyvine, zda vyvineme vhodný zdroj energie o větší kapacitě a menší velikosti.

Vím, že jste se loni v létě zúčastnil prvního tábora Spolku uživatelů kochleárního implantátu. Jak jste se tam ocitl?

Oslovily mě organizátorky tábora, zda bych tam mohl být jako technická podpora, kdyby se nějakému dítěti porouchalo něco na procesoru, abychom problém hned vyřešili. S sebou jsem měl také dostatek náhradního příslušenství od každé firmy. Také jsem měl pro děti připravená sezení, kde jsme si povídali, jak kochleární implantát funguje a jak se o něj správně starat. Tato sezení byla i tlumočena do znakového jazyka.

Už se připravuje další ročník tábora. Zúčastníte se i tentokrát?

Ano, organizátoři už mě oslovili. Pojedu velice rád.

 

Ing. Lukáš Bauer

  • ke kochleárním implantátům se dostal přes zájem o medicínu, která ho vždy lákala
  • vystudoval biomedicínské inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze
  • po studiu nastoupil do Centra kochleárních implantací u dětí, kde nastavuje kochleární implantáty dětem již pět let
  • spolu s Ing. Miroslavem Okluským tvoří tým klinických techniků v Centru kochleárních implantací u dětí ve Fakultní nemocnici Motol
  • kochleární implantáty nastavuje i dospělým uživatelům v Hradci Králové


Kde se implantuje a kdy byly provedeny první operace?

Praha

  1. ledna 1987     první dospělý   Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty UK a FN Motol

       1993                     první dítě         Klinika ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol

Brno

       červen 2012        první dospělý    Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku LF MU a FN u svaté Anny                                                                  v Brně

  1. října 2013      první dítě           Klinika dětské ORL LF MU a FN Brno      

Ostrava

  1. října 2013     první dítě           Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku LF OU a FN Ostrava

      leden 2014          první dospělý    Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku LF OU a FN Ostrava

Hradec Králové

      prosinec 2016   první dospělý    Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku LF UK a FN Hradec Králové

      2017                   první dítě          Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku LF UK a FN Hradec Králové

 Informace poskytly jednotlivé kliniky.

 

 Připravila: Mgr. Marta Höferová

Autorka je publicistkou Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Foto: Jana Hrmová

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.