Facebook YouTube Instagram

Nová aplikace hearWHO pomáhá odhalit ztrátu sluchu

13. března 2019

Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti Světového dne sluchu představila bezplatnou aplikaci hearWHO, která  umožňuje jejím uživatelům pravidelně kontrolovat stav jejich sluchu a včas zasáhnout v případě sluchové ztráty

Aplikace pro mobilní zařízení je určena především těm, kteří poslouchají hlasitou hudbu nebo pracují na hlučných místech, užívají léky poškozující sluch nebo je jim nad 60 let. Je také vhodná pro lidi, kteří mají podezření, že s jejich sluchem není něco v pořádku – pouštějí si hodně nahlas televizi či rádio, často napoprvé nerozumějí otázce apod. Příznakem signalizujícím nastupující ztrátu sluchu může být i pocit tzv. zvonění v uchu, známého jako tinnitus.

App-logo

Aplikace hearWHO je založena na ověřené technologii „digit-in-noise“. Uživatelé jsou vyzváni k tomu, aby se soustředili a zaposlouchali do svého mobilního zařízení. Poslouchají kombinace tří vyřčených čísel, které postupně zaznamenávají do mobilu, respektive, zaznamenávají to, co si myslí, že slyšeli. Trojice čísel zní na pozadí s různou úrovní šumu či hluku, což simuluje běžné poslechové podmínky v každodenním životě. Aplikace uživatelům zobrazuje jejich skóre, vyhodnocuje výsledky testu a ukládá je tak, aby bylo možné stav jejich sluchu sledovat i v průběhu času. Uživatel si také může nastavit upozornění, které mu bude pravidelnou kontrolu připomínat. Aplikace je vhodná jak pro jednotlivce, tak pro poskytovatele zdravotní péče, kteří mohou s využitím minimálních finančních prostředků kontrolovat stav sluchu u vybraných osob.

„Tato aplikace nám především pomůže zvýšit povědomí o významu ucha a péče o sluch,“ uvedla doktorka Shelly Chadha, audioložka a expertka WHO pro oblast sluchu. Upozornila také na to, že sluch je cenný dar, který pomáhá lidem užívat kvality života. Pokud však o sluch přijdou, jde o nevratnou záležitost. Podle odhadů WHO bude mít v roce 2050 sluchovou ztrátu přes 900 milionů lidí.

Aplikace hearWHO je v současnosti dostupná pouze v angličtině. Další jazykové verze by měly být k dispozici do konce roku 2019.  Aplikace je dle WHO kompatibilní s iOS a Android zařízeními.

Více informací a aplikaci ke stažení najdete zde: https://www.who.int/deafness/hearWHO/en/

 

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka časopisu Dětský sluch

Foto: Shutterstock, WHO

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.