Facebook YouTube Instagram

Algoritmus pro převod znakového jazyka do mluvené řeči

20. září 2019

Nový software společnosti Google

Společnost Google vyvinula software, který by mohl usnadnit vývoj aplikací pro překlady znakového jazyka do mluvené řeči v chytrých telefonech. Prozatím software funguje pouze na PC.

Google nevyrobil nový produkt, ale zveřejnil algoritmus, který umožní vývojářům pracovat na vlastních aplikacích.

Aplikace - ilustrační foto

Zástupci komunity neslyšících tento krok vítají, avšak upozorňují na to, že použití technologie může vést také k nepřesným překladům a zkomplikovat komunikaci.

Valentin Bazarevsky a Fan Zhang z týmu Google na blogu (In an AI blog) uvedli, že záměrem této volně dostupné technologie, která dokáže sledovat tvar a pozici rukou, je nabídnout ji jako základní princip pro porozumění znakovému jazyku.

Znakový jazyk - umělecká ilustrace

„Jsme nadšeni, když vidíme, na co lidi přijdou. Budeme v našem výzkumu pokračovat…,“ uvedl mluvčí společnosti Google pro BBC. Společnost Google uznává, že tato technologie je prvním krokem. Chce ji i nadále rozvíjet, například rozšířením počtu gest, která dokáže spolehlivě identifikovat.

Zástupci komunity neslyšících upozorňují na to, že aplikace, která překládá sdělení do mluvené řeči pouze na základě pohybů rukou, nesleduje výraz obličeje ani rychlost znakování, může změnit smysl toho, o čem se hovoří.  Rovněž nebude schopna zohlednit  regionální odlišnosti znakového jazyka.

Jesal Vishnuram z britské neziskové organizace Action on Hearing Loss se domnívá, že software je dobrým počátečním impulzem pro slyšící veřejnost, ale musí kráčet ruku v ruce i s dalšími dovednostmi.

Technologie - ilustrační foto

„Z pohledu neslyšícího by bylo výhodnější vyvinout software, který by umožňoval automatický překlad textu nebo hlasu do britského znakového jazyka (BSL), aby pomohl neslyšícímu v každodenní komunikaci a omezil jeho izolaci ve světě slyšících," zdůraznil Vishnuram.

Skryté prsty

 Až dosud se při pokusu o sledování pohybů rukou prostřednictvím videa překrývaly prsty, vadily pohyby zápěstí i jiné části ruky. Toto vedlo ke komplikacím v dřívějších verzích podobných typů softwaru.

Google nyní dokáže vytvořit graf, který snímá 21 bodů rozmístěných na prstech, dlani i hřbetu ruky, což usnadňuje porozumění signálu v pozicích, kdy dochází k překryvu.

Také jiní američtí softwaroví velikáni vyvinuli technologie, které se pokoušely číst nahlas znakový jazyk z PC.

Technologie - ilustrační foto

V loňském roce společnost Microsoft ve spolupráci s týmem z National Technical Institute for the Deaf představila stolní počítače pro výuku studentů se sluchovým postižením s využitím tzv. „převaděče prezentací“ (https://blogs.microsoft.com/ai/ai-powered-captioning/).

Ve svém blogu studenti této univerzity popsali, že dříve ne vždy stihli porozumět všemu, co jim profesoři říkají, protože museli neustále „přepínat“ zrak od tlumočníka znakového jazyka k tomu, co bylo napsáno na tabuli. Zobrazením všech vizuálních informací skrze stolní počítač se jejich problém vyřešil.

Miniaturizace technologií - ilustrační foto

Na světě existují také zlepšovatelé, kteří si vyrobili vlastní domácí techniku.

25letý vývojář z Keni sestrojil pár haptických rukavic, které překládají znakový jazyk do aplikace v systému Android, která čte nahlas text. (http://www.royallela.com/)

Roy Allela vyrobil rukavice pro svou sluchově postiženou neteř, a jeho inovace nedávno získala cenu od společnosti American Society of Mechanical Engineers.

Podle BBC News připravila Lucie Křesťanová

Fotografie:  Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.