Facebook YouTube Instagram

Yesterday a dalších 6 písní ve znakovém jazyce

3. února 2021

Skupina tlumočníků ze skupiny Hands Dance zveřejnila sedm nových hudebních videoklipů

Hudební videoklipy ve znakovém jazyce jedinečnou formou interpretují známé písně. Díky vizuální formě tohoto jazyka potěší nejen neslyšící, ale zaujmou také slyšící diváky. V rámci projektu “Hudební videoklipy pro neslyšící” zveřejnila skupina brněnských tlumočníků Hands Dance sedm nových videoklipů. Světové songy jako je Yesterday, Bohemian Rhapsody nebo Tichou noc viděly už tisíce fanoušků a počet zhlédnutí stále roste.

Tichá nocTichá noc - videoklip

V době koronavirové krize, kdy se nemohou konat kulturní ani hudební vystoupení, se mnoho akcí přesouvá do online prostředí. Tato nepříznivá situace se však pro řadu umělců stala motivací a výzvou pro projekty, které by jinak neměly příležitost vzniknout. Skupina Hands Dance se rozhodla svým uměním přispět ke zpřístupnění kultury také osobám se sluchovým postižením. Proto během roku 2020 realizovala projekt Hudební videoklipy pro neslyšící, který se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury.

Billie Jean„Mnoho našich vystoupení bylo zrušeno nebo přesunuto. Když jsem uviděla výzvu z Ministerstva kultury, hned jsem věděla, že ji musíme využít,” přiznává s úsměvem Radka Kulichová, jeden ze čtyř zakládajících členů skupiny. „Díky natočeným videoklipům můžeme potěšit své fanoušky a doufáme, že se skrze sociální sítě dostane naše činnost i k širší veřejnosti,“ dodává.

Skupina Hands Dance v době nouzového stavu pohotově zareagovala již na jaře 2020, když se připojila k celorepublikové výzvě „Není nutno nezpívat – karanténa hraje sestřičkám“, kterou iniciovalo hnutí Piána na ulici. V určitý čas měli lidé známou píseň zazpívat společně se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem, jejichž zpěv byl vysílán v ČT1 a také zněl z několika českých rádií. Hands Dance téměř přes noc přeložili píseň Není nutno do českého znakového jazyka, a ze svých domovů vytvořili videoklip k této písni, aby se k výzvě mohli připojit i neslyšící lidé.

Hrdinský činHrdinský čin - videoklip

Další dva videoklipy vznikly v červnu 2020 jako náhrada za živé vystoupení na konferenci Lang Skills pořádanou Střediskem Teiresiás. Pro tyto účely byla vybrána píseň od českého písničkáře Pokáče Hrdinský čin a skladba Bohemian Rhapsody od britské skupiny Queen v unikátním překladu do českého znakového jazyka.

Bohemian RhapsodyBohemian Rhapsody - videoklip

Pro vánoční čas skupina vybrala světově proslulou Tichou noc. Díky dotační podpoře Ministerstva kultury mohli tentokrát realizaci vánočního videoklipu pojmout velkolepě. Natáčelo se v nádherném exteriéru klášteru Rosa Coeli v Dolních Kounicích a ve videoklipu kromě téměř všech členů skupiny Hands Dance uvidíte také zpěváky z vokálního seskupení Bohemia Voice, jejichž verze Tiché noci ve videoklipu zní.

YesterdayYesterday - videoklip

Pro ztvárnění dalších děl vybrali tlumočníci známé světové hity: Yesterday (The Beatles), Billie Jean (Michael Jackson), Hit the road Jack (Ray Charles).

Hudební videoklipy pro neslyšící můžete vidět na facebooku, instagramu a YouTube kanálu Hands Dance:

 

Autorka: Radka Kulichová, koordinátorka projektu

Fotografie: Archiv autorky

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.