Facebook YouTube Instagram

V Muzeu smyslů

1. února 2018

Na středu 24. ledna naplánovaly pracovnice Sociálně aktivizačních služeb (SAS) Praha pro skupinu patnácti dětí ve věku do dvou let zajímavý program. Spolu se třinácti dospělými vyrazili do pražského Muzea smyslů.

Paní průvodkyně dětem krátce představila, jaké atrakce na ně čekají a pak je provedla nejzajímavějšími z nich. Její slova tlumočila do českého znakového jazyka Markéta Novotná, vedoucí SAS Praha.

Muzeum nabízí možnost blíže poznat lidské smysly – zrak, hmat, chuť, čich a sluch.

Zesílený poslech zvuku při různých frekvencích si děti mohly vyzkoušet u tzv. frekvenčního generátoru. Zvuk bylo možné vnímat ještě v nekonečné disco místnosti, kde ale dostaly slovo i zrakové vjemy. Místnost sestávala pouze ze zrcadel a stala se tím nekonečně velkou. Malí návštěvníci se v ní v záři měnících se světel viděli všude, kam se podívali.

Hra se světelnými efekty zaujala děti ještě více v místnosti, kde mohly díky třem reflektorům v různých barvách sledovat trojvrstvé stíny ptáků, příšer, tanečníků a všeho, co mohly napodobit vlastníma rukama či tělem.

„Pokusy“ se zrakem byly vůbec nejvíce zastoupené. Asi proto, nakolik jsou důležité pro většinovou společnost, pro lidi se sluchovým postižením však dvojnásob. Děti zaujal Amesův pokoj, kde se k pobavení všech stávaly díky dvěma zrakovým iluzím ještě menšími, anebo většími než jejich maminky či pracovnice SAS. Velkým hitem se stala koupelna postavená vzhůru nohama. Kdo se v ní vyfotil a obrátil poté fotografii vzhůru nohama, získal „důkaz“, že má schopnost chodit po stropě.

Fakírovo lože/Foto: Kristýna Vlasáková 

Hmat mohly děti procvičit stavbou různých hlavolamů nebo například v posteli s 3500 hřebíky. Ta si získala vůbec největší pozornost. Někteří odvážlivci na ni vlezli vícekrát, ti nedůvěřivější raději rychle slézali, už aby byli pryč…

Akce se dětem i maminkám moc líbila.


Pro bližší představu si prohlédněte videoreportáž z této akce zde:

                             

Připravila: Marta Höferová

Odborná pracovnice a publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z. s.

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.