Facebook YouTube Instagram

V domě motýlů

5. března 2018

Ve středu 20. února připravily pracovnice Sociálně aktivizačního centra Praha pro rodiče s dětmi ve věku do dvou let „výlet“ do Motýlího domu, které se nacházejí v budově hračkářství Hamleys na Praze 1. Akce se zúčastnilo sedm rodin s celkem deseti dětmi.

Dům motýlů, neboli Papilonie, jak se oficiálně jmenuje, vypadá spíše jako jeskyně v deštném pralese – s liánami, jezírkem a vodopádem, které lze přejít po dřevěném mostku z lan.  Aby náhodou nějaký motýl neuletěl, musely děti vejít do jeskyně dvěma skleněnými dveřmi.  A tam je čekalo překvapení: všude kolem nich volně poletovali krásně barevní a velcí motýli. Někteří motýli si dokonce sedali na děti samotné.

Hned zkraje nás okouzlili motýli Morpho peleides s velkými tyrkysovými křídly o rozpětí až 20 centimetrů. Ty většina z dospělých znala dosud jen jako exponáty z muzeí.  V další části byli nejvíce k vidění motýli Morpho peleides, jejichž křídla se sovím okem odstrašují predátory.  Kdo měl štěstí, našel i motýl Pachliopta kotzebuea z Filipín, jehož křídla s červenými skvrnami naznačují predátorům, že jsou jedovatí. 

Papilonii obývá přibližně 600 motýlů, mezi kterými lze spatřit až čtyřicet nejkrásnějších druhů naší planety. Pocházejí  z deštných pralesů Mexika, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, subsaharské Afriky, Austrálie, aj. Protože se jedná o motýly z tropických džunglí, simuluje jeskyně i tamní horké podnebí (26 °C) a vlhko (80 procent).

V Domě motýlů lze sledovat celý život motýla. Denně se jich zde vylíhne až třicet. Vajíčka, která vypadají jako malé světlé kuličky,  lze nalézt například na listech banánovníku v zadní části jeskyně. O jednotlivých fázích vývoje motýla se můžete dočíst na https://www.papilonia.cz.  

 

Co by nás asi nenapadlo – aneb pár zajímavostí

  • Motýli zde byli již v éře dinosaurů, tj. před 130 miliony let.
  • Někteří motýli se před predátory maskují: vypadají jako uschlý list, nebo výraznými barvami upozorňují okolí, že jsou jedovatí (i když jedovatí nejsou).
  • Motýli jsou hned po včelách druhým největším opylovačem květin na světě. Pyl z květiny na květinu přenášejí na svých nožkách. Na nich mají také umístěny chuťové receptory.
  • Největší motýli mají rozpětí křídel až 30 centimetrů a nejrychlejší létají rychlostí cválajícího koně.

 

Připravila Marta Höferová, odborná pracovnice a redaktorka Informačního centra rodičů a příátel sluchově postižených  S využitím informací na webových stránkách Domu motýlů https://www.papilonia.cz/

Foto archiv SAS Praha Centra pro dětský sluch Tamtam a Adrina Vlačková

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.