Facebook YouTube Instagram

Studenti získali cenu ministra školství za pomoc s pandemií

19. ledna 2021

Mezi oceněnými byla i neslyšící Kateřina Holubová

Za dobrovolnictví a zapojení do pomoci s pandemií covidu-19 v loňském roce udělilo ministerstvo školství 12. ledna deset ocenění za mimořádné činy studentům vysokých škol. Ceny si rozdělilo 13 studentů, někteří ocenění získali společně za výsledek své spolupráce.

Jednou z laureátek je neslyšící studentka Kateřina Holubová z Filozofické fakulty UK, která se podílela  na vytvoření webu Výuka na dálku pro neslyšící a nedoslýchavé studenty. Web obsahuje praktické a technické tipy na zapojení tlumočení, přepisu aj. do výuky na dálku. Její stránka pomohla nejen neslyšícím a nedoslýchavým, ale například i žákům základních škol, kteří se potýkali s nedostatečným zázemím pro distanční výuku.

Distanční výuka/Ilustrační foto

Student Jiří Byčkov z Filozofické fakulty MU nebo Alžběta Šabouková z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se jako pečovatelé věnovali seniorům a nemocným lidem. Do pomoci přímo v nemocnici se pak zapojil Jan Melicher z Vysoké školy PRIGO, který je od dětství upoután na invalidní vozík. V nemocnici v Havířově byl personálu nápomocen při zvládání agendy spojené se zadáváním pacientů do nemocničního systému.

Veronika Kamenská z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT založila mobilní aplikaci Nepanikař pro bezplatnou rychlou první psychologickou pomoc. Ocenění získali rovněž tři studenti z Fakulty informačních technologií ČVUT Tomáš Bašta, Tomáš Stanovčák a Jan Šafařík, kteří společně vytvořili webovou aplikaci s ověřenými informacemi o koronaviru.

Za organizaci dobrovolníků z řad mediků dostali cenu Metoděj Renza a Tomáš Sychra z 3. lékařské fakulty UK, za organizaci hromadného šití roušek Anna Ničová z Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT nebo Veronika Podolská z Filozofické fakulty MU. Oceněna byla i Klára Rybenská z Pedagogické fakulty UHK, která se ujala koordinace 3D tisku čelenek a tvorby obličejových štítů v Královéhradeckém kraji.

 

Připravila: Lucie Křesťanová, zdroj: ČTK a UKFORUM.cz

Fotografie: Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.