Facebook YouTube Instagram

Proč shořelo Národní divadlo?

12. března 2018

Ve středu 21. února připravilo Centrum pro dětský sluch Tamtam ve spolupráci s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených a Muzeem hlavního města Prahy kulturně osvětový program pro děti se sluchovým postižením a jejich rodiny „Příběh požáru Národního divadla“.

Akce se konala v prostorách Novomlýnské vodárenské věže na Novém městě, jež byla nedávno poprvé zpřístupněna veřejnosti. Děti se seznámily s tím, jak a proč se Národní divadlo postavilo ze sbírek lidí, a jak se mohlo stát, že skoro celé shořelo.

K jeho shoření 12. srpna 1881, měsíc před jeho finálním a slavnostním otevřením, přispělo několik nešťastných náhod najednou. Když si sochař Bohuslav Schirch, který pracoval na posledních úpravách svých koňských trojspřeží umístěných na střeše Národního divadla všiml, že vevnitř hoří, poslal kolegu, aby nahlásil požár. Mezitím se sám pustil do hašení. V tu chvíli se ale všichni hasiči účastnili pohřbu svého kolegy, který se konal až za Prahou. Než se k nim zpráva dostala a než se stačili vrátit do Prahy a přivézt s sebou hasičské vozy, uplynuly dlouhé tři hodiny. To už byla již celá střecha  v plamenech. Sochař Schirch si uvědomil, že oheň nejen neuhasí, ale že v něm zůstal i uvězněný. Jedinou záchranou mu byl právě nově instalovaný hromosvod, moderní vynález té doby, po kterém sešplhal dolů. Málem to nepřežil, hromosvod se s ním utrhl…  Hasiči se pak snažili už jen o to, aby se požár nepřenesl na sousední domy. Češi ale moc chtěli mít své, národní divadlo. Ihned začali pořádat další sbírku. Za čtyři týdny se sešlo přes milion zlatých a do dvou let stála budova opět v celé kráse, dokonce vylepšená o elektrické osvícení. Pro srovnání: roční plat úředníka byl v té době kolem 300 zlatých, denní mzda zedníka asi 1 zlatý a 3 krejcary.

Program se uskutečnil v rámci výstavy Muzea hlavního města Prahy: Praha hoří!, jež seznamuje s úlohou vodárenských věží, ničivými požáry v průběhu staletí i příběhy pražského hasičstva. K dosažení komplexního zážitku využívá nové multimediální prostředky.  

Návštěvy výstav s průvodcem, který přizpůsobí výklad pro děti a za přítomnosti tlumočníka do českého znakového jazyka připravuje Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů  a přátel sluchově postižených  - zpravidla dvakrát měsíčně a to v dopoledních i odpoledních hodinách. Je otevřený pro školy, rodinám dětí se sluchovým postižením i neslyšící veřejnosti. Na programy je třeba se rezervovat na kultura@detskysluch.cz

 

Text a foto Marta Höferová

Autorka pracuje jako odborná pracovnice a redaktorka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.