Facebook YouTube Instagram

Divadlo ABC zpřístupňuje představení divákům se ztrátou sluchu

15. listopadu 2021

O nabídce Městských divadel pražských pro neslyšící a nedoslýchavé diváky

Tým Městských divadel pražských se rozhodl zapracovat na tom, aby byla jejich představení dostupná také pro diváky se specifickými potřebami. V divadle ABC byla například nainstalována indukční smyčka pro nedoslýchavé diváky a proběhlo pilotní představení opatřené titulky pro neslyšící.

Indukční smyčka funguje jako zesilovač. Jak to probíhá v praxi? Diváci přijdou s vlastními sluchadly a v divadle si zapůjčí zesilovač signálu smyčky, popřípadě i sluchátka místo sluchadel, se kterými smyčka také funguje. Následně si mohou sami jednoduše ovládat hlasitost tak, jak potřebují. Poslech by díky tomu měl být plnohodnotnější a doplnit sluchadla, když sama o sobě nestačí. Zapůjčení je zdarma, stačí požádat divadelní personál a zanechat na sebe kontaktní údaje. Nejlepší je však napsat dopředu e-mail na inspektorkaabc@m-d-p.cz, zarezervovat si zařízení pro konkrétní představení a zajistit si tak, že bude k dispozici. Na stejnou adresu lze také zasílat případné dotazy či zpětné vazby.

Prohlídka divadla tlumočená do znakového jazykaProhlídka divadla tlumočená do znakového jazyka

Divadlo plánuje doprovázet také některá představení projekcí titulků pro neslyšící. (Zobrazují se v zorném poli těsně nad jevištěm.) Jak uvedla referentka Městských divadel pražských Martina Steklá, informace o chystaných titulkovaných představeních budou brzy dostupné na webových stránkách Městských divadel pražských v sekci Bez bariér.

První titulkované představení, Shakespearova tragédie Romeo a Julie, se již uskutečnilo 12. října. Slavný příběh o lásce a nenávisti, o nesváru mezi dvěma rody a o tom, jak může malichernost vést k osudové tragédii, připravil pro divadlo ABC umělecký šéf Michal Dočekal. Do hlavních rolí obsadil Terezu Marečkovou a Zdeňka Piškulu. Po skončení představení proběhla prohlídka divadelních prostor tlumočená do znakového jazyka.

Snaha zpřístupnit kulturní zážitky se týká i osob s pohybovým a zrakovým omezením. Ve spolupráci s nevidomými byl vytvořen popis tras vedoucích do divadel. Dále byla vyhrazena místa pro diváky s vodícimi psy a došlo k proškolení divadelního personálu. Chystá se také přehled doporučených představení, který bude garantovaný nevidomými. Podcast Divadlo do uší a pořad Moderní divadlo mohou využít také lidé se zrakovým postižením. Pro osoby pohybující se na vozíku jsou k dispozici vyhrazená místa a videa o tom, jak se do divadel dostat, v jakých ohledech jsou a nejsou bezbariérová i jak návštěva vypadá. Opět se doporučuje dát dopředu vědět, že se na představení chystáte a jaké máte omezení.

 

Připravila: Lucie Brandtlová a Lucie Křesťanová

Fotografie: Martina Steklá, Městská divadla pražská

Zdroj: Mestskadivadlaprazska.cz

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.