Facebook YouTube Instagram

Průhledný respirátor – pomoc učitelům, zdravotníkům i neslyšícím

10. listopadu 2020

Turnovská firma vyvinula průhledný respirátor, který umožňuje vidět mimiku a ústa uživatele

Vzhled a technické provedení respirátoru, který vyvinula firma 3D tiskárna a nyní hledá cesty k jeho sériové výrobě, zaujal mezinárodní porotu na prestižní soutěži German Design Awards, která v letošním ročníku udělila turnovskému nápadu zvláštní uznání v kategorii Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče. Jedná se o průhlednou respirační čtvrtmasku, která umožňuje vidět mimiku a ústa uživatele, nepotí se v ní obličej a volně se v ní dýchá.

Průhledný respirátor

Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dolehly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrýt jejich tváře“, říká k výrobku své firmy její majitel Peter Knobloch. 

Průhledný respirátor

Aktuálně je respirátor a k němu vyvinutý filtr na testování ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. 

Za účelem získání prostředků pro zahájení sériové výroby přichází turnovská společnost s crowdfundingovou kampaní na www.hithit.cz. Zde je mimo jiné možnost podpořit rychlý rozjezd sériové produkce a pořídit si respirátor v předstihu a levněji (Cena kompletního setu respirátoru a dvou filtrů je během start-up kampaně 999 Kč, po spuštění sériové výroby bude zvýšena na 1.499 Kč.).

Průhledný respirátor

Očekává se, že produkt nalezne využití především v oborech, kde tvář zakrytá filtrační maskou nebo rouškou, způsobuje problémy v mezilidské komunikaci (např. péče o lidi se sluchovým postižením, seniory, dětské pacienty aj.). Respirátor nabízí vysoký stupeň ochrany, je kompatibilní s aplikací face ID, díky hydrofilní vnitřní vrstvě se nemlží a nezamlžuje ani brýle uživatele.

Průhledný respirátor

Průhledný respirátor lze používat opakovaně. Výměnné jsou pouze HEPA filtry, které firma vyvinula a vyrábí.

 

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch

Fotografie: archiv společnosti 3D tiskárna

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.