Facebook YouTube Instagram

Jak přivést design a styl do kompenzačních pomůcek?

28. září 2022

Americká specialistka Pat Dobbsová se zamýšlí nad možnou destigmatizací sluchadel a kochleárních implantátů

Nebylo by skvělé, kdyby se výrobci sluchadel spojili s designéry typu Gucci nebo Prada, aby vytvořili krásná sluchadla stejně tak, jako navrhují designové obroučky brýlí?

Výrobci dnes inzerují, že jsou jejich sluchadla malá a nenápadná. Proč by ale měla být malá a nenápadná? Když lidé uvidí naše sluchadla nebo kochleární implantáty, v čem je problém? To se jakožto lidé se ztrátou sluchu ztotožňujeme se stigmatem jejich používání? Že bychom mohli působit staře, mimo nebo ne příliš inteligentně, kdyby lidé uviděli naše zařízení? A tak výrobci sluchadel přicházejí s drobnými neviditelnými sluchadly.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Ale počkat! Vždyť víme, že tyto stereotypy nejsou pravdivé. Jistě, mnohým z nás je více než 60 let, ale podle zprávy MarkeTrak z roku 2010 je 60 procent ze 48 milionů Američanů se ztrátou sluchu stále v zaměstnání. Takže většina z nás není „stará". A co se týče toho být mimo nebo ne příliš inteligentní – to prostě není pravda. Jen nám uniklo, co bylo řečeno.

Není snadné opustit tyto negativní stereotypy. Sama jsem jim léta věřila. Než abych lidem řekla, že je neslyším, blafovala jsem a předstírala, že ano. Také jsem nosila vlasy tak, aby mi zakryly sluchadla. Pak jsem si konečně uvědomila, že moje ztráta sluchu je ve skutečnosti právě jen onou ztrátou sluchu – a nemá nic společného s mou inteligencí. Nyní chci, aby si lidé mých sluchadel všimli, protože pokud mi unikne něco, co bylo řečeno, mohu snadno vysvětlit proč a naučit je, jak na mě mluvit, abych jim lépe rozuměla.

Slogan „Malá a diskrétní” by již neměl sloužit jako marketingový argument. Jediné, na čem by nám mělo záležet, je, aby nám pomůcky pomáhaly lépe slyšet a aby byly cenově dostupné. Doufejme, že pak návrháři uvidí potenciální trh ve spolupráci s výrobci sluchadel a vytvoří krásné designy pro naše sluchadla a kochleární implantáty.

Ilustrační foto - Cochlear.com

Uvědomuji si, že už existují různé barvy a designy, které lze na zařízení umístit, což je fajn. Dokážete si ale představit reklamu v nedělních novinách na designová sluchadla Gucci? Dokážete si představit, že byste svá sluchadla předváděli nejen proto, že chcete, aby lidé věděli, že máte ztrátu sluchu, ale také proto, že jsou krásná a stylová? Nemožné, říkáte si.

Ale moment! Pokud jste nosili brýle před 50 lety, možná vám říkali „brejloun“ a lidé předpokládali, že jste divní. Moje nejstarší sestra jako dítě nosila brýle, ale nemá dnes žádné fotky, kde by je měla na sobě, protože moje matka jí je na focení sundávala. Zřejmě se styděla, že její dcera nosí brýle. Dnes je to už úplně jinak. Obroučky se staly módním vyjádřením – fashion statementem.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

K tomuto kroku může určitě dojít i se sluchadly a kochleárními implantáty. Velmi se mi líbí představa, že by moje implantáty znázorňovaly perlu obklopenou pohupujícími se kamínky, které by se daly použít místo náušnic. Nejdůležitější však je, abychom opustili pocit, že jsme kvůli ztrátě sluchu někým méně hodnotným. Když k tomu dojde, vše se obrátí k lepšímu.

Vím, že se to zdá nemožné, ale cituji Nelsona Mandelu: „Vždy se to zdá nemožné, dokud to není hotovo.”

 

O autorce:

Pat Dobbsová začala ztrácet sluch, když jí bylo 20 let, a dnes je šťastným uživatelem kochleárních implantátů. Většinu svého života byla ovlivněna stigmatem ztráty sluchu, až se se ztrátou sluchu nakonec vyrovnala. Založila Americkou asociaci pro ztrátu sluchu v New Jersey (Hearing Loss Association of America Morris County Chapter in New Jersey), kde působila jako prezidentka. Navštěvovala také dvouletý program „peer mentoringu“ na Gallaudetově univerzitě. Inspirována tímto programem navrhla a zorganizovala řadu workshopů o zvládání ztráty sluchu a zahájila koučovací praxi zaměřenou na specifické výzvy v osobní, profesní a vztahové rovině pro osoby se ztrátou sluchu. Dobbsová je prezidentkou SayWhatClub, celosvětové online podpůrné skupiny pro osoby se ztrátou sluchu. Žije v Deer Isle, v americkém státě Maine. Další informace naleznete na adrese hearinglossevolution.com.

 

Autorka: Pat Dobbsová

Zdroj: HearingHealthFoundation.org

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s., redakčně kráceno

Fotografie: Shutterstock.com, Cochlear.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.