Facebook YouTube Instagram

Pátý Evropský parlament osob s postižením

28. června 2023

Nic o nás bez nás aneb Platforma pro diskuzi o právech osob se zdravotním postižením

5. Evropský parlament osob se zdravotním postižením (EPPD) byl jednodenní akcí, na které se sešlo více než 600 aktivistů za práva osob se zdravotním postižením, politických představitelů a dalších zúčastněných stran z celé Evropy. Osoby se zdravotním postižením i obhájci jejich práv bývají často vyloučeni z politického procesu kvůli diskriminačním zákonům a nedostatečně zajištěné přístupnosti. Tato událost jim ale umožnila sdílet své obavy a podněty přímo s tvůrci politik Evropské unie. Mezi hlavními požadavky zaznělo: podpořit titulky a národní znakové jazyky, investovat do sluchových pomůcek, přijmout průkaz osoby se zdravotním postižením platným v celé EU, zajistit práva pro osoby s vyšším rizikem vyloučení včetně hluchoslepých osob, zajistit právo volit a být volen pro osoby se zdravotním postižením včetně přijetí potřebných opatření, ratifikovat Istanbulskou úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí či trestně stíhat nucenou sterilizaci osob se zdravotním postižením a mnohé další.

Událost organizovalo Evropské fórum zdravotně postižených (European Disability Forum, EDF) ve spolupráci s Evropským parlamentem. EDF zaštiťuje organizace osob s postižením napříč Evropou a hájí zájmy více než 100 milionů lidí s postižením na evropském kontinentu. Forum je řízené osobami s postižením a jejich rodinami. Jejich vize spočívá v plném začlenění lidí s postižením do společnosti. Od svého založení v roce 1996 pracují na tom, aby politická rozhodnutí týkající se osob s postižením probíhala za jejich přítomnosti a ve spolupráci právě s nimi samými.

Akce se konala 23. května 2023 v jednacím sále Evropského parlamentu v Bruselu. Tématem tohoto ročníku bylo Budování inkluzivní budoucnosti pro osoby se zdravotním postižením v EU. Jednalo se o nejrůznějších rovinách práv osob s postižením a byla přijata rozhodnutí týkající se evropského hnutí k tématu postižení.

Smyslem letošního i minulých setkání je mimo jiné zajistit, aby se osoby se zdravotním postižením cítily součástí Evropské unie a měli stejná práva jako ostatní. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola poskytla záštitu nad akcí a podle EDF tak zdůraznila závazek Evropského parlamentu realizovat Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením. Z hlediska legislativy se také jedná o dodržování článku 10 Smlouvy o fungování Evropské unie: „Při vymezování a provádění svých politik a činností se Unie zaměřuje na boj proti jakékoliv diskriminaci na základě pohlaví, rasy nebo etnického původu, náboženského vyznání nebo přesvědčení, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace."

Manifest k Evropským volbám 2024 - motto „Nic o nás bez nás”

Vzhledem k tomu, že se blíží evropské volby v roce 2024, delegáti 5. Evropského parlamentu osob se zdravotním postižením diskutovali a přijali Manifest s cílem oslovit tvůrce politických programů a strategií ovlivňující budoucnost osob se zdravotním postižením v Evropě i mimo ni.

Jedním z hlavních požadavků hnutí je, aby se lidé s postižením mohli plně zapojit do politického procesu – od práva volit (mnohým je stále odpíráno) a schopnosti kandidovat až po zavedení opatření pro přístupnost, která zajistí svobodné, soukromé a informované hlasování. Manifest vyžaduje, aby voliči měli možnost porozumět všem aspektům volebního procesu a prohlášením politických stran a mít zajištěna opatření k provedení tajného hlasování. Kromě práva volit a být volen ale dokument zpracovává řadu dalších témat.

Znakující delegát, fotograf: Michael Chia Znakující delegát, fotograf: Michael Chia

 

Manifest obsahuje 5 hlavních bodů pro evropské politiky, které je vyzývají, aby se zasadili o následující:

  1. Zaručit účast osob se zdravotním postižením na politickém a veřejném životě Evropské unie. Sem patří:

  • „(...) usnadnit možnost volit samostatně a tajně prostřednictvím přiměřených úprav (např. poskytnutí alternativních způsobů hlasování, hlasování předem, hmatových šablon, QR kódů nebo pokynů ve snadno čitelném, znakovém nebo Braillově písmu) a umožnit svobodnou volbu asistence při hlasování.”

  • „Zapojit osoby se zdravotním postižením do přípravy politických programů pro evropské volby a zvýšit počet kandidátů se zdravotním postižením, včetně žen a mladých lidí se zdravotním postižením. Evropské a národní politické strany musí zajistit, aby byly inkluzivní a přístupné pro osoby se zdravotním postižením, pokud jde o jejich volební materiály, politické programy, debaty a akce.”

  • „(...) opatření k lepší prevenci a ochraně kandidátů ve volbách do EU před kybernetickým násilím a obtěžováním”

  • „Zlepšit celkovou úroveň přístupnosti institucí EU, včetně všech budov, digitálních nástrojů, dokumentů a komunikace. Zejména přístupnost komunikace musí zahrnovat používání snadno čitelných formátů, Braillova písma, titulků, augmentativních a alternativních komunikačních systémů a zajistit uznávání všech národních znakových jazyků EU na úrovni EU.”

  • a další

 Znakující tlumočnice, fotograf: Michael Chia Znakující tlumočnice, fotograf: Michael Chia

  1. Uskutečnit Unii rovnosti pro osoby se zdravotním postižením, jejímž kompasem je Úmluva o právech osob se zdravotním postižením. To zahrnuje:

  • „Provést rozsáhlý celoevropský průzkum násilí páchaného na osobách se zdravotním postižením, který by věnoval pozornost specifické situaci žen, dětí a starších osob se zdravotním postižením. Průzkum by měl zjistit skutečnou situaci, které čelí, a usnadnit vypracování a přijetí komplexních právních předpisů a politik pro boj proti němu.

  • Ratifikovat a urychleně provádět Istanbulskou úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí.

  • Trestně stíhat nucenou sterilizaci osob se zdravotním postižením podle práva EU.

  • Navrhnout konkrétní opatření k realizaci práv zakotvených v Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením pro osoby se zdravotním postižením, kterým hrozí vyšší riziko vyloučení, jako jsou osoby se zdravotním postižením žijící v segregačních zařízeních, osoby se zdravotním postižením s vysokými potřebami podpory, hluchoslepé osoby, osoby s mentálním a psychosociálním postižením, osoby s autismem, osoby se zdravotním postižením žijící ve venkovských oblastech, osoby s neviditelným postižením, osoby se vzácnými onemocněními, osoby s demencí nebo osoby se zdravotním postižením žijící v chudobě.

  • Uznávat a řešit průřezové problémy, kterým čelí mimo jiné rasově odlišné osoby se zdravotním postižením, Romové se zdravotním postižením, osoby LGBTIQ+ se zdravotním postižením, starší osoby se zdravotním postižením, děti a mladí lidé se zdravotním postižením, žadatelé o azyl, uprchlíci a migranti se zdravotním postižením a ženy a dívky se zdravotním postižením, a to v rámci všech politik a iniciativ EU v oblasti rovnosti a začleňování.”

  • a další

  1. Stát se sociálnější Evropou. Tento bod se věnuje deinstitucionalizaci, zaměstnanosti osob s postižením, situaci pečujících a dalším důležitým bodům včetně investic do zajištění potřebných kroků.

  2. Přijmout přístupnost – umožnit volný pohyb v Evropě. Požadavek se týká průkazu pro osoby se zdravotním postižením platným v celé EU, práv spotřebitelů a cestujících v kontextu osob s postižením a další témata včetně následujícího bodu:

  • „Investovat zdroje EU do zvyšování znalostí a dostupnosti národních znakových jazyků, snadno čitelných formátů, Braillova písma, převodu řeči na text, sluchových pomůcek a dalších přístupných informačních a komunikačních prostředků pro osoby se zdravotním postižením.”

  1. Chránit osoby se zdravotním postižením v Evropě i mimo ni. Tento bod Manifestu požaduje zajistit práva osob se zdravotním postižením při přístupu ke službám i v době mimořádných situací (pandemií, konfliktů, apod.), věnuje se právům žadatelů o azyl a uprchlíkům se zdravotním postižením včetně specifického zaměření na tyto osoby z Ukrajiny, právům osob s postižením týkající se opatření v oblasti klimatu a další významné body.
     Prezidentka Evropského parlamentu Roberta Metsola a prezident EDF Yannis Vardakastanis, fotograf: Michael ChiaPrezidentka Evropského parlamentu Roberta Metsola a prezident EDF Yannis Vardakastanis, fotograf: Michael Chia

Celé znění Manifestu přeloženého do češtiny najdete na webu EDF pod názvem Download EDF Manifesto in Czech (Word)” zde.

Záznam události včetně přepisu do angličtiny a tlumočení do mezinárodního znakového systému je k dispozici na webu Evropského parlamentu zde.

Setkání se zúčastnil mimo jiné i André Cuenca, prezident Francouzské národní federace asociací rodičů neslyšících a sluchově postižených dětí (ANPEDA) a zároveň prezident Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA) i člen FEPEDA reprezentující Itálii Antonio Cotura, s nimiž v rámci organizace FEPEDA dlouhodobě spolupracujeme.

 

Zdroje:

Článek 10 Smlouvy o fungování EU

edf-feph.org

Manifest EDF k Evropským volbám 2024, Přijatý 5.zasedáním Evropského parlamentu osob se zdravotním postižením, Brusel, 23.5.2023

newsletter EDF

 

Fotografie: fotograf Michael Chila a fotografka Vanessa James, zdroj: EDF

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.