Facebook YouTube Instagram

Přístupný festival Jeden svět 2024

19. března 2024

26. ročník filmového festivalu přinese také hrané a dokumentární snímky o neslyšících dospělých a dětech

Filmový festival o lidských právech Jeden svět letos představí 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty z celého světa a 7 filmů pro děti. Jeden svět se opět zabývá mnoha společensky závažnými tématy, jako jsou změny klimatu, svoboda slova, nezávislá justice, identita nebo vztahy. Uskuteční se od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku, v Praze proběhne od 20. do 28. března. Uvede také několik dokumentárních i hraných snímků, jejichž hlavními hrdiny jsou neslyšící lidé, a v dětské kategorii krátký dokument o tom, jak vidí svého mladšího neslyšícího bratra jeho slyšící sourozenec. Pořadatelé festivalu mysleli na diváky se sluchovým postižením i co se týče přístupnosti. Všechny snímky mají české titulky a některé debaty po filmech budou pro neslyšící diváky zpřístupněny prostřednictvím tlumočení do českého znakového jazyka a přepisu mluvené řeči do textu.

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci budou moci zhlédnout dokument 20 dní v Mariupolu, nominovaný na Oscara, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Režisér Mstyslav Černov spolu s novinářským týmem zpravodajské agentury Associated Press (AP) obdržel za reportáže z obléhaného města Pulitzerovu cenu.

Návštěvníci filmového festivalu se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět, Soutěž imerzních filmů). Jeden svět kromě toho nabídne 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Ekosystémy, Blízký východ, Hledání svobody, Hrany dospívání, Identity, Komunity a Vrstvy moci. Nově se v nich objeví i hrané filmy s lidskoprávní tematikou.

Nejnovější dokumenty z celého světa představí Mezinárodní soutěž. Nabídne například snímek Venezuela: Země ztracených dětí režisérské dvojice Juan Camilo Cruz a Marc Wiese sledující dvě samoživitelky, které nepřestávají hledat způsoby, jak v rozvráceném státě sužovaném hladem, násilím a chudobou přežít. Na malou farmu uprostřed norského lesa se s kamerou vydá režisérka Silje Evensmo Jacobsen. V dokumentu Neznámou krajinou, který je jedním z letošních vítězů festivalu Sundance, sleduje rodinu žijící daleko od uspěchaných měst, která bude muset po tragické ztrátě čelit požadavkům moderní společnosti.

Kategorie Máte právo vědět tradičně upozorňuje na příběhy, které by neměly zůstat bez povšimnutí, a rozkrývá případy porušování lidských práv. Ve filmu Proti větru režisérka Vania Turner představí olympijskou reprezentantku v jachtingu, jejíž život nabere zcela jiný směr poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne první jiskru hnutí #MeToo v Řecku. Na festival film přijede představit jak režisérka, tak jedna z protagonistek.

Fotografie z filmu Slow (Festival Jeden svět)

Fotografie z filmu Slow (Festival Jeden svět)

Kategorie věnované identitám

Filmy v sekci Identity se různými způsoby zabývají procesem hledání a definování vlastní identity. Poukazují na to, že neexistují pevně dané hranice, které by naši identitu vymezovaly, ani škatulky, do nichž bychom se měli pokoušet vměstnat. Do této kategorie je zařazen také komorní snímek Slow, který byl oceněn za režii (Marija Kavtaradze) na Mezinárodním filmovém festivalu Sundance. Ukazuje různé podoby intimního vztahu mezi dvěma odlišnými osobnostmi, živelnou tanečnicí Elenou a zdrženlivým tlumočníkem ze znakového jazyka Dovydasem, kteří zkouší, zda mohou zůstat spolu i přes svoje rozdílné tělesné potřeby.

I když je jejich práce spojená s tělesností, každý své tělo vnímá jinak. Elena si užívá sexuality a nebrání se ani náhodným erotickým zážitkům, zatímco Dovydas sex a tělesný kontakt k životu nepotřebuje. Ve filmu se tak střídají různé fáze jejich vztahu od počátečního náhodného seznámí přes budování společné intimity bez sexu až po hádky a další těžkosti. Snímek je nejen příběhem Eleny a Dovydase, ale i všeobecnou úvahou nad tématy, jako jsou otevřený vztah, partnerské stereotypy a očekávání. Film je vysílán v litevštině s českými a anglickými titulky.

Fotografie z filmu La Singla (Festival Jeden svět)

Fotografie z filmu La Singla (Festival Jeden svět)

V dokumentárním snímku ze stejné kategorie La Singla režisérky Palomy Zapata se protagonistka vydává po stopách zmizelé neslyšící tanečnice flamenca, dívky z romského slumu, která fascinovala publikum svým tancem, charismatem i nejednoznačností. Byla talentovaná, rytmicky přesná, a přitom se sama pohybovala v naprostém tichu. Zapomenutý příběh Antonie Singly, neobyčejné tanečnice flamenca, po padesáti letech rozkrývá mladá žena fascinovaná jejím uměním. Vypravěčka filmu Elena objevuje záznamy Antoniina tance z 60. let a od prvních momentů je ohromena jejím talentem, uhrančivým pohledem i tím, jak vnímá vibrace a sama udává rytmus hudebníkům. Autorka proto začíná pátrat po informacích o jejím životě. Skrze střípky zpráv z internetu postupně nalézá lidi, kteří Antonii znali osobně, a s jejich pomocí odkrývá její příběh. Od prvních tanečních pohybů před zrcadlem přes život na výsluní uměleckého světa v Katalánsku i zbytku Evropy až po její záhadné zmizení na vrcholu vlastní kariéry.

Fotografie z filmu La Singla (Festival Jeden svět)

Fotografie z filmu La Singla (Festival Jeden svět)

Téma bratrství – odlišní, a přesto nerozluční

Film s názvem Bratři  je celovečerním debutem malajsijského režiséra o dvou sirotcích bez legálních dokumentů a přináší pohled do drsného světa na okraji společnosti a do komplikované alchymie jednoho vztahu. Bratři žijí v nuzných podmínkách v jedné ze čtvrtí Kuala Lumpuru a bez průkazů identity jim neustále hrozí zadržení. Neslyšící Abang se snaží poctivě si vydělat na živobytí a získat nezbytné dokumenty oficiálně, zatímco mladší Adi se rebelsky potlouká za hranou zákona. V cestě za hledáním svého místa v životě je mnohé rozděluje, řetězec událostí je ale také vede k novému pohledu na to, co je skutečně důležité. Film citlivě vykresluje vztah obou mužů, kteří jsou si i přes povahové odlišnosti ve skutečnosti nejbližšími přáteli a vzájemnou oporou v chaotickém světě.

Fotografie z filmu Bratři (Festival Jeden svět)

Fotografie z filmu Bratři (Festival Jeden svět)

Také krátký dokumentární snímek Můj neslyšící brácha vypráví o bratrském poutu. Je zařazen do kategorie filmů pro děti. Pětiletý Lincoln a dvouletý Bennett jsou bráchové, kteří si spolu hrají stejně jako všichni ostatní sourozenci. Místo povídání však komunikují znakovým jazykem, protože Bennet je neslyšící. Když se narodil, jeho rodiče netušili, že je něco jinak. Časem si ale všimli, že nereaguje na jejich hlas. Když se potvrdilo, že Bennett neslyší, rodiče se rozhodli pro kochleární implantaci. „Velký brácha“ Lincoln líčí, jak se těšil, že Bennett konečně ocení jeho vtípky. Ale prozatím ani kompenzační pomůcka nedokázala věci úplně změnit. A protože celá rodina chce Bennettovi rozumět a umožnit mu komunikovat, všichni se učí znakový jazyk.

Další tematické kategorie

Tematická kategorie Hrany dospívání se zaměří na citlivé období překlenující dětství a dospělost. V hraném snímku Netvor japonský režisér Hirokazu Kore-eda na příběhu o žákovi a učiteli ukáže, že někdy vynášíme jednoznačné morální soudy i tam, kde fakta jednoznačná nejsou. Na festivalu v Cannes získal film Cenu za nejlepší scénář. Z jiného pohledu na hrany dospívání nahlédne režisérka Jen Markowitz v dokumentu Queer kemp a navštíví tábor v kanadské Albertě, který se každoročně stává útočištěm pro queer dospívající.

Sekce Hledání svobody nabídne snímek Já Kapitán režiséra Mattea Garroneho o dvou dospívajících chlapcích, kteří se rozhodnou opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy. Film je nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Kdy nastává čas jít dál? I na to se zeptá snímek Hotel Metalurg o lidech, kteří uprchli ze svých domovů během gruzínsko-abchazské války a přes třicet let obývají rozpadající se sovětské hotely v lázeňském městečku v Gruzii.

Proniknout skrze Vrstvy moci a dokázat nevinu svého manžela se pokusí hlavní hrdinka dokumentu Prozatím. Příběh o lásce otevírající zároveň otázky rasismu a justice ve Spojených státech v Praze uvede režisérka Nele Dehnenkamp spolu s producentkou Christine Duttlinger. Z jiné perspektivy se na právní systém dívá snímek Psi jsou taky lidi a poskytne provokativní úvahu o tom, jakým právem považujeme jiné živé bytosti za svůj majetek. Debatovat o filmu, který Jeden svět uvede ve světové premiéře, dorazí režisér Hendrik Faller v doprovodu producenta Toma Millera.

Komunity rámují lidský život od nepaměti. Do jedné z nich pronikne snímek Virtuální ostrov, jehož tvůrci Guilhem Causse, Ekiem Barbier a Quentin L'Helgoualc'h se vydávají do hlubin světa počítačové hry DayZ, aby poznali hráčskou komunitu ve fiktivním postapokalyptickém prostředí. Zdánlivě banální putování krajinou rychle střídají duchovní konverzace i znepokojující momenty nečekaného násilí. Festival navštíví jeden z režisérů, a sice Guilhem Causse, spolu s producentem Borisem Garavinim.

Jak spolu koexistují příroda a lidé? Možné odpovědi nabídne kategorie Ekosystémy. Otázky zdravého vztahu lidí, zvířat a vědy přinese dokument Fauna. Režisér Pau Faus, který k filmu dorazí debatovat do Prahy, diváctvo vezme do míst, kde se stáda ovcí pasou na rozkvetlých loukách těsně sousedících s hypermoderní laboratoří na výzkum proticovidové vakcíny.

Přístupnost festivalu pro diváky se sluchovým postižením

Festival nabízí ve spolupráci s organizací Deaf Friendly a Českou unií neslyšících řadu filmů i diskuzí zpřístupněných divákům se sluchovým postižením. Debaty po filmových projekcích se staly neodmyslitelnou součástí Jednoho světa a také letos se v nich sejdou hosté z celého světa.

Filmy s titulky

Všechny filmy (i české) mají titulky, navíc u filmů, kde to bylo potřeba (např. se hodně střídají mluvčí, nebo mluví mimo záběr) jsou přidány titulky popisné.

Debaty s tlumočením do ČZJ a simultánním přepisem

Na některé z debat po filmech je zajištěno tlumočení a simultánní přepis. V programu na webu je tlumočení označeno „ČZJ“ a přepis „CART“.

Informace o festivalu v ČZJ

Organizátoři se snaží komunikovat informace o festivalu přístupnou formou, proto bude zveřejněno několik videí v ČZJ, pro neslyšící, kteří při komunikaci preferují před čtením českých textů překlad do českého znakového jazyka. Videa v ČZJ nemají české titulky, neboť se jedná o výběr informací z webu.

Webová stránka festivalu:

https://www.jedensvet.cz/#

(informace v ČZJ jsou pod piktogramem ruce v pravém horním rohu)

Facebooková stránka pro neslyšící diváky s videi a průběžnými informacemi v ČZJ:

https://www.facebook.com/Jedensvetproneslysici

Program festivalu:

https://www.jedensvet.cz/program

Informace o festivalu v ČZJ zde: https://youtu.be/ZVJwLCraNfk

Vstupenky:

● Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. Na infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 19. března, na pokladnách kin pak od 20. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.

● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

● U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

● Informace o přístupnosti kin i festivalového programu jsou dostupné na jedensvet.cz/pristupnost. Na webu festivalu v sekci Program je také možné vyhledávat v nabídce projekcí podle jejich přístupnosti.

 

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch

Zdroj: Jeden svět 2024 (jedensvet.cz), Newsletter Deaf Friendly

Fotografie: Festival Jeden svět

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.