Facebook YouTube Instagram

Noc s Andersenem v Centru pro dětský sluch Tamtam

6. dubna 2023

Jak se Tamtam proměnil v mraveniště

Poslední březnovou noc proběhly na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam v pražských Stodůlkách, Olomouci i Ostravě tradiční akce na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem. Veselé noci plné čtení a her si letos užívaly tři desítky neslyšících a slyšících dětí ve věku od 7 do 15 let. Program 23. ročníku se vztahoval k nezapomenutelné knížce Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. Malými mravenci se to v Tamtamu jen hemžilo.

Noc s Andersenem vyhlašuje každoročně Klub dětských knihoven. Děti nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Jsou vybaveny spacáky a polštářky, aby mohly i v noci naslouchat čtení pohádek. V Tamtamu tomu nebylo jinak.

Programy na jednotlivých pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam se mírně lišily, ale všude se mravenčí týmy dětí i dospělých dobře bavily. Děti se dozvěděly také mnoho nových poznatků ze říše hmyzu.

Z programu CDS Tamtam v OlomouciZ programu CDS Tamtam v Olomouci

Nejprve jsme se věnovali čtení. Na reakcích dětí jsme si ověřili, že příhody Ferdy Mravence nestárnou. Malé čtenáře pohádky z mraveniště a hmyzí hrdinové stále baví, ačkoli Ferdovi a jeho puntíkatému červenému šátku je letos již neuvěřitelných 90 let.

Aby si děti přečtené příběhy zažily na vlastní kůži, byla pro ně připravena spousta her na motivy z přečtených kapitol či úryvků. Malí mravenci se například zkoušeli rozpoznat po čichu. (Mravenci z téhož mraveniště voní stejně a poznají, kdo k nim nepatří.) Každé dítko dostalo vatičku s vůní a muselo po čichu najít „kolegu“ ze svého mraveniště.

Zakuklený mravenec z OstravyZakuklený mravenec z Ostravy

Děti neměly problém ani s proměnami v různé fáze hmyzu – pěkně se zakuklily, vylíhly a velmi svědomitě stavěly vlastní mraveniště. Dokázaly vyléčit nemocného mravence, chytaly a ochočily si kobylku, ochutnávaly hmyzí polévku, muzicírovaly, malovaly mravenčí puzzle apod.

V zábavném kvízu si malí čtenáři vyzkoušeli, co si zapamatovali o mravencích a hmyzu a večer se po vzoru pohádkových hrdinů hezky vyřádili při Velké noční party. Během ní se také navečeřeli.

Kolem půl sedmé se všechna naše mraveniště propojila online. Malí i velcí mravenci si zamávali a popřáli si krásný zbytek pohádkového večera a sladké sny.   

Léčíme mravenečkaLéčíme mravenečka (Olomouc)

Po 22. hodině se všichni znovu zakuklili, tentokrát do spacáků, a šli na kutě. Ráno si u snídaně znovu povídali o knížkách.

Ukládání k spánkuUkládání k spánku (Ostrava)

Akce se zúčastnily slyšící, neslyšící i nedoslýchavé děti s různými komunikačními potřebami, včetně dětí komunikujících znakovým jazykem. Pro ně byl program tlumočen do českého znakového jazyka.

Noc s Andersenem v Tamtamu ve StodůlkáchNoc s Andersenem v Tamtamu ve Stodůlkách (Praha)

Z historie noci s Andersenem

První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana a na noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení tu čekalo dvacet malých čtenářů. Nápad Hany Hanáčkové a Mirky Čápové se natolik zalíbil členkám Klubu dětských knihoven, že o rok později uspořádaly první společnou Noc. Připojilo se k ní téměř 40 knihoven. Všude se akce líbila, a tak se její obliba šířila dál.

Poté začala Noc s Andersenem probíhat každoročně a počet zúčastněných institucí trvale roste. Téměř 100 tisícům dětí již nabídlo program a přenocování přes 1600 míst. Kromě České republiky se akce uskutečňuje také na Slovensku, ve Slovinsku, Polsku, v českých krajanských spolcích a českých školách bez hranic v Chorvatsku, Srbsku, Makedonii, Řecku, Bulharsku, Anglii, Španělsku, Francii, Dánsku, Portugalsku, Finsku, Kanadě, USA, na Novém Zélandu či v africké Keni.

Noc s Andersenem v OstravěNoc s Andersenem v Ostravě

První Noc s Andersenem, přizpůsobenou také neslyšícím dětem, se čtením a programem tlumočeným do českého znakového jazyka, uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam (tehdy ještě pod názvem Federace rodičů a přátel sluchově postižených) v roce 2007. Konala se v noci z 30. na 31. března v knihovně Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených v Praze 5 – Stodůlkách. Zahrát si na malé spisovatele si tehdy přišlo sedm dětí. Skupinku tvořily neslyšící děti a jejich slyšící sourozenci.

V knihovně už na ně čekala spisovatelka Ivona Březinová, která je seznámila s tím, co povolání spisovatele obnáší a jak se „dělá“ knížka. Děti měly za úkol společně vymyslet pohádkový příběh, zapsat ho a nakreslit k němu obrázky. Daly hlavy dohromady a na světě byl nový příběh o kouzelném stromu jménem Pohádkovník.

Od té doby probíhá Noc s Andersenem v Tamtamu každým rokem, s výjimkou let 2020 a 2021, kdy tradici přerušila pandemie COVIDU-19. Těšíme se na tu příští!

Letošní ročník Noci s Andersenem na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam podpořila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a společnost Gourmet Popcorn.

 

Lucie Křesťanová, Centrum pro dětský sluch Tamtam

Použité zdroje: nocsandersenem.cz, Gong 5/2007, str. 12-13

Fotografie: archiv Centra pro dětský sluch Tamtam, snímky pocházejí z programů v Praze, Olomouci a Ostravě

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.