Facebook YouTube Instagram

Mikuláš v českém znakovém jazyce

7. prosince 2018

Na středu 5. prosince připravilo Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy kulturní program pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením. Celou akci tlumočila do českého znakového jazyka Naďa Hynková Dingová.

Program začal ve tři hodiny odpoledne v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Na akci se sešlo 35 dospělých s celkem 31 dětmi.IMG_7496 Naši početnou skupinku přivítala paní lektorka a představila nám vánoční výstavu Tisíc barev pohádky ilustrátora Vladimíra Krále. Obrazy pro děti z dílny slovenského výtvarníka na nás vykukovaly ze stěn pohádkově vyzdobeného sálu, ve kterém jsme se nacházeli, a některé byly také důmyslně instalovány v prostoru. Děti se jich mohly dotýkat a do některých i vstupovat (kdo by se nechtěl schovat do betlémské jeskyně a vyfotit se s andělem?) Společnost nám dělali také pastýři, hvězdy, Tři králové… Iluze byla dokonalá. Jako bychom se nacházeli ve městě Betlémě.IMG_7500V muzeu nechyběly ani dřevěné figurky, které bývají součástí tradičních betlémů. Děti si mohly umně vyřezané sošky osahat a postavit vedle sebe tak, jak se jim líbilo. Kousek od betléma si mohly prohlédnout různé vánoční ozdoby.IMG_7487 (1)   Poté se děti posadily ke stolům a pod vedením zkušené lektorky si vyrobily svíčky z pravého včelího vosku a kroužkové řetězy z barevných papírků.IMG_7506 Po malém občerstvení nastala dlouho očekávaná chvíle – čekalo se na příchod Mikuláše. Přišel, doprovázen krásným andělem a strašidelným čertem. „Tak co děti, byly jste celý rok hodné?“ ptal se ve znacích postupně každého dítěte, které k němu přistoupilo. Čert mezitím nelenil a rozdával dětem brambory a uhlí. Co naplat, že u Mikuláše nakonec obstály! Když se Mikuláš se svým doprovodem vydal na cestu domů, děti mu na rozloučenou zamávaly.IMG_7546 Než se rodiny rozešly do svých domovů, dostaly ještě před budovou muzea prskavky. To už byla venku tma, a tak zářily jako hvězdy. Všem vyloudily na tváři úsměv, s nímž jsme se rozcházeli domů.

 

Připravila Marta Höferová, odborná pracovnice a redaktorka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Foto: Centrum pro dětský sluch Tamtam  

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.