Facebook YouTube Instagram

Kulturní akce nejen pro rodiny s neslyšícími dětmi

13. září 2019

Malé ohlédnutí za letošní nabídkou a pár kulturních tipů na podzim

Centrum pro dětský sluch Tamtam ve spolupráci s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených organizuje každoročně několik desítek kulturních či vzdělávacích a osvětových akcí tlumočených do znakového jazyka nebo tematicky zaměřených na problematiku lidí se sluchovým postižením. Přinášíme malé ohlédnutí za letošní nabídkou a pár kulturních tipů na podzim.

Zahradní slavnost

Začátkem dubna jsme se opět připojili k celorepublikové akci Noc s Andersenem, zaměřené na rozvoj dětského čtenářství,  kterou organizujeme pro neslyšící i slyšící děti v Praze, Ostravě a Pardubicích. V červnu jsme uspořádali již tradiční a vždy hojně navštěvovanou Zahradní slavnost s pestrou nabídkou divadelních, sportovních i zábavných aktivit pro děti. Celoročně nabízíme speciální komentované prohlídky tlumočené do českého znakového jazyka: v rámci tradičních velkolepých akcí, k jakým patří například Pražská muzejní noc, ale i běžných výstavních projektů – ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, Náprstkovým muzeem, Národopisným muzeem, Židovským muzeem a jinými kulturními institucemi. Od ledna až do prosince také tlumočíme divadelní představení pro děti i dospělé – na Umělecké scéně Říše loutek, Divadle Spejbla a Hurvínka, Divadle Kampa, Divadle Lávka, Divadle Na Jezerce a dalších pražských i regionálních scénách. Komunikačně jsme podpořili části programů festivalů Kefír, Divadlo v parku, festival vědy na Kulaťáku aj.

Muzejni noc

Z připravovaných akcí vybíráme

Na 18. září jsme připravili prohlídku Historické budovy Národního muzea a výhled z kopule. V muzeu probíhá také výstava nazvaná Rytíři nebes, která návštěvníky seznámí s osudy československých letců, bojovníků za osvobození a obnovení Československa nejen v boji proti fašismu. Programy probíhají od 9.30 a 15 hodin.

Noc vědců i pro neslyšící děti se uskuteční 27. září.  Děti čekají zastávky s ukázkami a workshopy, zaměřené například na vodu a její cyklus v přírodě, výrobu mastí a lektvarů (balzám na rty – s receptem na domácí výrobu), chemický second hand (roztodivné nádobky, které si mohou odnést domů na památku), světelná dílnička a další atrakce. Doporučený věk dětí je 5 až 10 let.

http://noc-vedcu.cz/

Svátek stánků Sukot přiblíží interaktivní dílna v Maiselově synagoze dne 16. října v 9.30 hodin. Program bude přizpůsoben rodinám s dětmi a je primárně určen klientským rodinám Tamtamu. 

https://www.fzo.cz/judaismus/svatky/sukot/

Umělecká scéna Říše loutek uvede 20. října od 16 hodin představení O Koblížkovi a Budulínkovi. Tlumočení do českého znakového jazyka je zajištěno.

https://www.riseloutek.cz/repertoar/o-koblizkovi-a-o-budulinkovi/

Svět obyvatel starověkého Egypta budete moci objevit 23. října v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Program nazvaný Na březích Nilu začíná v 9.30 a v 15 hodin.

Akcí Tamtamu i Informačního centra se účastní nejen klientské rodiny se sluchově postiženými dětmi a jejich sourozenci, ale také dospělí neslyšící se svými dětmi či žáci speciálních škol. Část nabídky je věnována osvětovým programům – pro slyšící žáky z mateřských i základních škol a široké veřejnosti.

Podrobnější informace a možnost rezervací získáte na e-mailu: kultura@detskysluch.cz

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch

Fotografie: Jana Hrmová, Lucie Křesťanová

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.