Facebook YouTube Instagram

Společné večerní čtení bylo tím, co u našich dětí podpořilo oblibu knížek

Kudy vedla cesta ke čtení v bilingvní rodině Kateřiny Červinkové Houškové, tlumočnice českého znakového jazyka, učitelky češtiny a maminky čtyř dětí?

Více

Mezinárodní týden neslyšících 2022

Centrum pro dětský sluch Tamtam se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě

Více

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v pohádkový svět

Zahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě

Více

O ztrátě sluchu v číslech

Přehled údajů Mezinárodní zdravotnické organizace o ztrátě sluchu

Více

Postup při přidělování příspěvku na péči

Ptáme se na tiskovém oddělení úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí

Více

Průlom ve vývoji vakcíny proti cytomegaloviru

Vrozený CMV je považován za nejčastější negenetickou příčinu vrozené ztráty sluchu, přičemž způsobuje odhadem 20–25 % všech případů vrozené ztráty sluchu

Více

Byl vám zamítnut příspěvek na péči nebo jiné dávky? Jak se můžete bránit?

Jak postupovat při zamítnutí rozhodnutí o příspěvku či nesouhlasu s výší přiznané dávky

Více

Nabídka služeb CDS Tamtam pro Ukrajince v ČR/Послуги CDS Tamtam для українців у Чехії

Tamtam nabízí pomoc v ukrajinštině, ruštině i ukrajinském znakovém jazyce

Více

Průlom ve vývoji vakcíny proti cytomegaloviru

24. srpna 2022

Portál Hearing Health Matters referuje o výsledcích výzkumu vakcíny proti cytomegaloviru

Brisbane, Austrálie: Institut pro lékařský výzkum v Queenslandu s názvem QIMR Berghofer Medical Research Institute vyvinul průlomového kandidáta na vakcínu proti rozšířenému, ale málo známému cytomegaloviru neboli CMV, který může způsobit ztrátu sluchu a další závažná postižení u nenarozených dětí. Vrozený CMV je považován za nejčastější negenetickou příčinu vrozené ztráty sluchu, přičemž způsobuje odhadem 20–25 % všech případů vrozené ztráty sluchu.

CMV je herpes virus, jehož nositelem je polovina populace, ale u většiny lidí se nikdy nevyvinou příznaky. U malého procenta nositelů se vyvine onemocnění podobné mononukleóze. Co se však těhotných žen týče, je CMV potenciálně nebezpečný pro jejich nenarozené dítě a může způsobit trvalou ztrátu sluchu, dětskou mozkovou obrnu a dokonce i smrt. Virus je také nebezpečný pro pacienty po transplantaci kvůli jejich oslabenému imunitnímu systému. Vývoj vakcíny proti CMV je dlouhodobě nejvyšší prioritou amerického Institutu medicíny (Institute of Medicine), ale doposud všechny pokusy o výrobu odolné a účinné vakcíny proti CMV selhaly.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Průlom institutu QIMR Berghofer znamená nový posun. Profesor Rajiv Khanna, koordinátor Centra pro imunoterapii a vývoj vakcín Institutu, řekl, že předchozí pokusy selhaly, protože se spoléhaly na tradiční technologie pro vývoj protilátek, které se na virus navážou a odstraní jej. „CMV je velmi komplexní virus, jeden z největších DNA virů a může se skrývat uvnitř buněk a uniknout imunitní kontrole. Nasadili jsme další větev imunitního systému, kterou nazýváme Zabijácké T-buňky, aby napadly buňky, ve kterých se virus skrývá. Kombinujeme jak humorální imunitu, tak tuto zabijáckou buněčnou imunitu do jednoho přípravku,”uvedl profesor Rajiv Khanna.

Rozsáhlé preklinické testování této dvojmocné vakcíny přineslo silné neutralizační protilátky a pro CMV specifické vícefunkční reakce T-buněk. Tým QIMR Berghofer také úspěšně vyvinul proces výroby polyepitopového proteinu vakcíny. Práce profesora Khanny je publikována v časopise PLOS Pathogens Journal.

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Gx8wbGZDNk0

Celou zprávu si můžete přečíst na webu QIMR Berghofer.

 

Zdroj: Hearinghealthmatters.org, Qimrberghofer.edu.au

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: Shutterstock.com

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.