Facebook YouTube Instagram

Autoimunitní onemocnění vnitřního ucha

22. září 2021

Autoimunitní onemocnění vnitřního ucha (AIED) je vzácné onemocnění, ke kterému dochází, když imunitní systém těla omylem napadá vaše vnitřní ucho. Může způsobit závrať, šelest v uších i ztrátu sluchu.

Z 28 milionů Američanů, kteří mají ztrátu sluchu, je AIED její příčinou u méně než 1 procenta z nich. Je o něco málo častější u žen ve středním věku.

Pokud máte AIED, budete mít sluchovou ztrátu, která začne na jednom uchu a rozšíří se na druhé. Může to trvat týdny nebo se to stane během několika měsíců. Ostatní symptomy mohou zahrnovat: závrať nebo problémy s rovnováhou, ucpané ucho, tinnitus (zvonění, hučení nebo syčení v uších) či závrať (nebo pocit, že se vám motá hlava).

Autoimunitní onemocnění vnitřního ucha - Ilustrační obr.Autoimunitní onemocnění vnitřního ucha - Ilustrační obr.

Příčiny

Vaše imunitní buňky stále vyhledávají bakterie, které se snaží proniknout do vašeho těla. Pokud si spletou buňky vašeho vnitřního ucha s virem či bakteriemi, napadnou je. Tomu se říká autoimunitní reakce. Vaše imunitní buňky mohou poškodit i jiné orgány. Asi 30 procent lidí, kteří mají AIED, má také jiné autoimunitní onemocnění – například revmatoidní artritidu, lupus, sklerodermii, ulcerózní kolitidu nebo Sjögrenův syndrom (syndrom suchých očí) – postihující celé tělo.

Diagnóza

Vzhledem k tomu, že jsou symptomy AIED tak běžné, může být těžké jej diagnostikovat. Mnohokrát se zamění za infekci ucha, dokud se ztráta sluchu nerozšíří i na druhé ucho.

Za účelem dignostiky AIED vám lékař položí otázky ohledně vašeho zdraví a medicínské anamnézy, provede vyšetření a udělá vám test sluchu. Otestuje vám také rovnováhu, což ukáže, jak dobře si vaše vnitřní ucho „povídá” s vaším mozkem. Možná vám provede krevní testy.

Není žádný test, který by s jistotou prokázal, že máte AIED, ale výsledky mohou ukázat, že máte autoimunitní reakci. Pokud se tak stane, je dobré navštívit otolaryngologii s kvalifikací v oblasti autoimunitních onemocnění.

Protože možná nedostanete jasnou odpověď, lékař může zahájit léčbu bez jisté diagnózy, aby se předešlo poškození sluchu, které je nevratné. Mnoho lidí před zahájením léčby nemá potvrzenu diagnózu AIED, a jejich symptomy se přesto zlepší.

Anatomický model uchaAnatomický model ucha

Léčba

Lékař vám pravděpodobně předepíše lék, který by měl pomoci proti zánětu. Ukázalo se, že vysoké dávky steroidů dobře zabírají i na AIED, ale mají mnoho vedlejších účinků. Pravděpodobně je tedy nebudete brát déle než několik týdnů.

Poté co začnete užívat steroidy, vám lékař možná předepíše medikaci na zklidnění vašeho imunitního systému. K tomuto účelu se někdy používají i jiné léky jako třeba azathioprin (Imuran), cyklofosfamid (Cytoxan) a metotrexát.

Sluchadlo vám může pomoci s přizpůsobením se ztrátě sluchu, ale ve vážnějších případech vám lékař možná navrhne kochleární implantát.

Jak se lékařská obec dozvídá o AIED více, může se objevit vícero možností léčby. To zahrnuje léky, které by fungovaly lépe a měly méně vedlejších účinků, a také genovou terapii. Nové geny by mohly být využity tak, aby pomohly poškozeným buňkám ucha začít zase fungovat.

 

Zdroj: https://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/autoimmune-inner-ear-disease

 

Připravila a přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Fotografie a ilustrace: Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.