Facebook YouTube Instagram

Sourozenecké vztahy

13. října 2015

Pro dítě se sluchovým postižením je sourozenec vždy velkým přínosem.

Rodičům narození dalšího, zdravého dítěte obvykle přináší uspokojení z rodičovství nezatíženého nutností častých vyšetření, neustálého sledování zdravotního stavu dítěte, obtížného rozhodování o optimální volbě komunikační strategie, dlouhodobé logopedické práce. Na druhou stranu samozřejmě zvyšuje každé další dítě v rodině časovou i finanční zatíženost rodiny. Pro dítě se sluchovým postižením je sourozenec vždy velkým přínosem. Má v něm kamaráda na hraní, vzor pro sociální nápodobu, učí se komunikaci s dětmi, v případě slyšícího sourozence má i další řečový vzor, u sourozence se stejným postižením možnost přirozené komunikace ve znakové řeči. Každé další dítě výrazně zvýší počet komunikačních kanálů v rodině a obohatí tak rodinou komunikaci.

Zatímco v rodině s jedním dítětem probíhá interakce pouze mezi otcem - matkou, matkou - dítětem a otcem a dítětem, ve čtyřčlenné rodině je již těchto kanálů šest a v rodině se třemi dětmi deset. To, že je méně času na individuální práci s dítětem, bohatě vyvažují sociální dovednosti, které dítě v rodině se sourozencem získá. Samozřejmě že rodiče, kteří se z jakýchkoli důvodů rozhodnout mít jen jedno dítě, mohou mnoho udělat proto, aby z jejich dítěte nevyrostl typický jedináček. Musí si ale uvědomovat všechny důsledky, které dítěti nepřítomnost sourozence přináší, a snažit se o jejich zmírnění.

A jak je to se sourozenci slyšícími? Tam už není situace tak výrazně pozitivní. Na jedné straně dlouhodobé studie potvrzují, že z nich vyrůstají lidé tolerantní, citliví a bez předsudků, kteří nehodnotí druhé podle jejich vnějších projevů, bývají v dospělosti zodpovědnější a často i výběr jejich povolání bývá ovlivněn soužitím se sourozencem s postižením. Více si váží zdraví jako významné životní hodnoty. Na straně druhé právě oni nejvíce pociťují zvýšené nároky postiženého dítěte, od nich se očekává, že v případě potřeby pochopí a ustoupí se svými nároky stranou. Dojde-li mezi sourozenci ke konfliktu, rodiče mnohdy reagují velmi emotivně a mají tendenci vinit zdravé dítě, přitom konflikty mezi sourozenci jsou normální a neodmyslitelně patří k sourozeneckým vztahům. Děti někdy negativně pociťují, mají-li brát svého bratra či sestru ven, mohou se přitom setkat s výsměchem vrstevníků a nepochopením dospělých. Stává se, že rodiče automaticky předpokládají, že zdraví sourozenci vědí, jak a proč k postižení došlo, že situaci rozumí a nepodají jim vysvětlení odpovídající jejich rozumové úrovni.

Rodina samozřejmě předává část zodpovědnosti na zdravé sourozence a to již ve velmi nízkém věku. Považujeme za samozřejmé, že slyšící bratr či sestra zavolá sourozence k večeři, vyřídí telefonický rozhovor, tlumočí při jednání s neznámými lidmi. Především na nejstarší sestry dětí s postižením jsou kladeny největší nároky a očekává se od nich míra zodpovědnosti, která neodpovídá jejich věku. Často i výběr partnera je u sourozenců ovlivněn postiženým dítětem, hledají partnera stejně zodpovědného, s kladným přístupem k lidem s handicapem a v pozadí tohoto neuvědomělého výběru bývá i nevyřčené očekávání rodičů, že se o postiženého sourozence budou v dospělosti starat a budou mu oporou. S rychlým rozvojem možností genetické diagnostiky vznikají i nové a těžko řešitelné otázky, např. vhodný výběr partnera, vím-li, že jsem nositelem recesivního genu, způsobujícího poruchy sluchu. Abychom situaci zdravým sourozencům usnadnili, je především třeba v rodině o problematice postižení otevřeně hovořit, vracet se k již prodiskutovaným otázkám na vyšší úrovni, tak jak to odpovídá rozumovému vývoji dětí, nevytvářet žádná tabu, o nichž se nesmí mluvit, připustit i negativní pocity jednoho dítěte ke druhému, oceňovat všechnu jejich pomoc, neklást na ně nepřiměřené požadavky. A samozřejmě ujišťovat všechny děti o naší lásce a podpoře.

 

Autor: redakce idetskysluch.cz

Foto: Shutterstock


Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.