Facebook YouTube Instagram

Je důležité vnímat to i pozitivně

3. března 2021

Sluchové postižení v rodině z pohledu prarodiče

V naší rodině se před lety objevilo sluchové postižení. Náš vnuk Matýsek má od osmi měsíců sluchadla na obou uších, vadu má progresivní a její původ je genetický. V prvních chvílích jsme celou situaci vnímali jako obrovskou ránu a nevěděli jsme, co si počít. Postupem času jsme se ale rozhodli vnímat Matýskovu „jinakost“ jako věc, která nás má něčemu přiučit a která do našeho života přišla s nějakým důvodem. Ráda bych i ostatním rodinám a prarodičům řekla, že sluchové postižení, přestože je to obrovský limit, nemusí jejich život jen poznamenat, ale může přinést i milé a úsměvné momenty.

Matýskovi nevyšel moc dobře hned novorozenecký screening, ale říkali jsme si, že to nemusí být nic vážného. Stává se to a uvidíme, až bude trošku větší. Po šesti týdnech byl výsledek vyšetření opět nepříznivý, ale my jsme pořád doufali. Matýsek byl odmalička „koukavé“ dítě, byl hodně vnímavý, všechno pozoroval a očima hodně komunikoval. Na hlasité zvuky reagoval, a proto jsme věřili, že sluchová vada se neprokáže. Prokázala se.

Ilustrační foto

Byla to pro nás obrovská rána. Ale i díky pomoci paní doktorky Malé z Ústí nad Labem jsme se rozhodli nezahálet a začít situaci řešit. A nebát se jí. Řekli jsme si: „No co, kluk neslyší, tak ať to všichni vědí!“ A vybrali jsme Matýskovi výrazná sluchadla s modrou metalízou a rozhodli se proti diagnóze bojovat.

První nastavování sluchadel bylo velice emotivní. Byla jsem u toho, a když má dcera, Matýskova máma, na Matýska promluvila a bylo jasné, že ji najednou slyší, vzal její obličej do svých malinkých dlaní, a v tu chvíli jsme brečely všechny tři, já, dcera i paní doktorka. Protože ten moment byl krásný a cítily jsme, že to nějak zvládneme. Nastavování bylo těsně před Vánoci a můj starší vnuk Štěpánek, tehdy šestiletý, za mnou přišel a říkal mi, že nechce k Vánocům žádné dárky, že by chtěl jen, aby Matýsek slyšel. V tu chvíli bylo jasné, že ochranitelské bratrské pouto bude u kluků fungovat ještě o kousek víc, než je běžné. Jasně, že dneska se kluci navzájem zlobí a jsou to úplně normální bráchové, ale často je vidět, že Štěpán nad Matýskem drží ochrannou ruku a dává na něj pozor. A i to můžeme vnímat jako dobrou věc, která se díky Matýskovu postižení upevnila a znásobila.

Máme spoustu zábavných a milých vzpomínek. Když se jde Matýsek koupat, tak si samozřejmě sluchadla, nebo jak my říkáme „uši“, sundává. Občas je ale potřeba, abychom mu něco sdělili a tak na něj třeba promluvíme hlasitěji těsně u ucha, protože na jedno ouško slyší. Nějakou dobu si myslel, že my taky neslyšíme a tak se stávalo, že k nám přišel a začal nám z plných plic křičet do ucha, že nám málem praskly bubínky!

Matýsek

Matýsek

Jsme docela početná a hlavně hlučná rodina. A když byl Matýsek mladší a byl v nějaké větší skupince delší dobu a zdálo mu, že už nás má dost, tak si prostě vyndal „uši“ a měl od nás klid. Až na nás měl znovu náladu, potom, co si trošku odpočinul, tak si „uši“ zase nasadil a byl s námi. Jsou to drobnosti, ale člověk si na ně vzpomene i po letech a dokáží vykouzlit úsměv na tváři.

Víte, bereme to zodpovědně. A uvědomujeme si, že se jedná o handicap, který s sebou nese různé limity a výzvy, hlavně do budoucna. Ale Matýsek je šikovný, všímavý kluk. Chodí do normální školky, umí se zařadit do kolektivu. Umí vycházet s ostatními dětmi, nesedává sám v koutě.  Je hodně komunikativní, krásně mluví. I když občas používá taková svoje slovíčka a nerozumíme všemu. Ale on i dokonce velmi často zpívá, umí vnímat hudbu, rád tancuje. Kdyby neměl ty své modré metalízy za ušima, ani byste nepoznali, že má nějaké postižení.

Myslím si, že nejdůležitější pro nás bylo začít brzy. Věřit, že se Matýsek bude rozvíjet. Je to u každého individuální a všechny děti nemají stejné ztráty a stejné možnosti kompenzace jako Matýsek. Ale začít brzy je určitě klíčové u všech.

 

Příběh zaslala: Iveta Vargová, redakce Dětský sluch - Nikola Hlavicová

Fotografie: archiv rodiny, Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.