Facebook YouTube Instagram

Strašidel se nebojíme!

27. října 2022

Zábavně-poznávací akci v Zoo Praha tlumočenou do znakového jazyka navštívily rodiny s neslyšícími dětmi

V pondělí 24. října jsme si vyrazili do Zoo Praha a s námi i několik rodičů s neslyšícími dětmi, kteří jsou klienty Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi Centra pro dětský sluch Tamtam. Protože se blíží Halloween, připravili si pro nás pracovníci zoo interaktivní program nazvaný Nebojte se strašidel. Probíhal ve vzdělávacím centru nedaleko hlavního vchodu a byl určen jak dětem, tak dospělým. Dlužno říci, že děti opravdu strachem z přítomných zvířátek netrpěly, zato reakce některých dospělých byly o něco opatrnější.

Oblíbenou interaktivně-zábavnou poznávací akci, kterou zoo běžně nabízí široké veřejnosti, lektorky tentokrát po konzultaci s našimi pracovníky a tlumočnicemi znakového jazyka mírně upravily, aby ji lépe přizpůsobily potřebám malých neslyšících dětí.

Zoo Praha - CDS TamtamVšichni jsme se dobře bavili. Lektorky nám například prozradily, proč se z některých zvířat staly v myslích lidí příšery. Mohli jsme tato zvířata i vidět, a to docela zblízka. Pohladili jsme si krajtu zvanou Felix, pochovali si několik strašilek a stanuli tváří v tvář Růžence, pavoukovi sklípkanovi, kterému děti přezdívají Vraždihuba. Lektorky nám všechna zvířátka pěkně představily. Například o sklípkanovi jsme se dozvěděli, že si jednou za dva roky lehne na záda a vysouká se ze svého starého „kožíšku“. Někteří sklípkani žijí krátce, ale existují i rekordmani, kteří se v lidské péči dožili až 36 let.

Zoo Praha - CDS TamtamZoo Praha - CDS Tamtam

Zoo Praha - CDS TamtamTaké jsme získali pár rad, jak se máme chovat v případě, že bychom někdy potkali krajtu. Tento had je údajně plachý a má rád svůj klid. Proto, když si ho nevšímáme a nevyplašíme ho, nebude si nás ani on všímat. Hadi, jak známo, se čas od času svlékají z kůže. Krajta svléká kůži včetně povrchu očí. Tou dobou nepřijímá potravu, a není dobré na ni sahat, protože nevidí. Lekla by se a bránila.

Zoo Praha - CDS Tamtam

Na závěr programu děti dostaly od pracovnic Tamtamu i lektorek ze zoo malý dárek za odvahu.

Tlumočený program v zoo patří do projektu Centra pro dětský sluch Tamtam nazvaného Jeviště porozumění – přinášíme kulturu slyšících sluchově postiženým, který probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury.

VIDEO ZE ZOO

https://www.youtube.com/watch?v=xw2-KX6CrmE

 

S pražskou zoo jsme již v roce 2021 spolupracovali na tlumočení virtuálních prohlídek a také jsme pro ně tlumočili tzv. pracovní listy. Jde o materiály, se kterými mohou děti pracovat, když přijdou do zoo. Mají tištěnou podobu s vloženým QR kódem, kde malí návštěvníci najdou informace z pracovního listu tlumočené do znakového jazyka. Koncem roku 2021 jsme pro zoo začali tlumočit vybrané komentované prohlídky. V roce 2022 pokračujeme ve spolupráci zajištěním 4 tlumočených programů.

Autorka:Lucie Křesťanová

Fotografie: Lucie Křesťanová, CDS Tamtam

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.