Jak se žije rodinám s neslyšícími a nedoslýchavými dětmi v Evropě? A co tyto rodiny potřebují?
Strašidel se nebojíme!
27. října 2022Zábavně-poznávací akci v Zoo Praha tlumočenou do znakového jazyka navštívily rodiny s neslyšícími dětmi
V pondělí 24. října jsme si vyrazili do Zoo Praha a s námi i několik rodičů s neslyšícími dětmi, kteří jsou klienty Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi Centra pro dětský sluch Tamtam. Protože se blíží Halloween, připravili si pro nás pracovníci zoo interaktivní program nazvaný Nebojte se strašidel. Probíhal ve vzdělávacím centru nedaleko hlavního vchodu a byl určen jak dětem, tak dospělým. Dlužno říci, že děti opravdu strachem z přítomných zvířátek netrpěly, zato reakce některých dospělých byly o něco opatrnější.
Oblíbenou interaktivně-zábavnou poznávací akci, kterou zoo běžně nabízí široké veřejnosti, lektorky tentokrát po konzultaci s našimi pracovníky a tlumočnicemi znakového jazyka mírně upravily, aby ji lépe přizpůsobily potřebám malých neslyšících dětí.
Všichni jsme se dobře bavili. Lektorky nám například prozradily, proč se z některých zvířat staly v myslích lidí příšery. Mohli jsme tato zvířata i vidět, a to docela zblízka. Pohladili jsme si krajtu zvanou Felix, pochovali si několik strašilek a stanuli tváří v tvář Růžence, pavoukovi sklípkanovi, kterému děti přezdívají Vraždihuba. Lektorky nám všechna zvířátka pěkně představily. Například o sklípkanovi jsme se dozvěděli, že si jednou za dva roky lehne na záda a vysouká se ze svého starého „kožíšku“. Někteří sklípkani žijí krátce, ale existují i rekordmani, kteří se v lidské péči dožili až 36 let.
Také jsme získali pár rad, jak se máme chovat v případě, že bychom někdy potkali krajtu. Tento had je údajně plachý a má rád svůj klid. Proto, když si ho nevšímáme a nevyplašíme ho, nebude si nás ani on všímat. Hadi, jak známo, se čas od času svlékají z kůže. Krajta svléká kůži včetně povrchu očí. Tou dobou nepřijímá potravu, a není dobré na ni sahat, protože nevidí. Lekla by se a bránila.
Na závěr programu děti dostaly od pracovnic Tamtamu i lektorek ze zoo malý dárek za odvahu.
Tlumočený program v zoo patří do projektu Centra pro dětský sluch Tamtam nazvaného Jeviště porozumění – přinášíme kulturu slyšících sluchově postiženým, který probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury.
VIDEO ZE ZOO
https://www.youtube.com/watch?v=xw2-KX6CrmE
S pražskou zoo jsme již v roce 2021 spolupracovali na tlumočení virtuálních prohlídek a také jsme pro ně tlumočili tzv. pracovní listy. Jde o materiály, se kterými mohou děti pracovat, když přijdou do zoo. Mají tištěnou podobu s vloženým QR kódem, kde malí návštěvníci najdou informace z pracovního listu tlumočené do znakového jazyka. Koncem roku 2021 jsme pro zoo začali tlumočit vybrané komentované prohlídky. V roce 2022 pokračujeme ve spolupráci zajištěním 4 tlumočených programů.
Autorka:Lucie Křesťanová
Fotografie: Lucie Křesťanová, CDS Tamtam