Facebook YouTube Instagram

Příležitost pro neslyšící teenagery – vystavujte ve virtuální galerii! Přihlaste se do Wave for Me!

14. dubna 2022

Informace z posledního setkání Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA)

Jako každý rok touto dobou proběhlo 9. a 10. dubna setkání řídící komise Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), kterého se jakožto členi pravidelně účastníme, abychom si vyměňovali novinky, inspiraci z různých zemí a dobrou praxi.

Wave for Me – virtuální galerie, která vznikne z děl neslyšících teenagerů

Horkou novinkou je šance pro mladé neslyšící umělce a umělkyně, o které na setkání informoval kolega Cosmin Brasov z rumunské organizace Asculta Viata Asociatia. Výzva je otevřena všem mladým talentům ve věku 12 až 18 let s jakoukoliv ztrátou sluchu, kteří se rádi umělecky vyjadřují a mají chuť svoje dílo vystavit a třeba se ještě (aspoň na dálku) seznámit s dalšími mladými neslyšícími z jiných koutů světa.

Jak se zapojit?

  1. Vyberte 1 až 5 děl, které vás umělecky nejlépe vystihují nebo vytvořte něco speciálně pro tuto příležitost!

Vhodná díla: kresby, malby, koláže, fotografie, módní design, sochy a keramika.

  1. Díla vyfoťte nebo naskenujte s nejlepším možným rozlišením a tak, aby co nejlépe vynikla. Je důležité, aby byla díla dobře zarámovaná a úhledná. Je možné zaslat i video.

  2. Uveďte následující údaje: jméno umělce, věk, místo narození, název díla, velikost a použitá technika.

  3. Zašlete veškeré materiály a informace na adresu: office.waveforme@gmail.com

Deadline pro odevzdání prací: 20. dubna 2022!

Díla se objeví na webu a Facebooku Waveforme.org 15. května 2022. Virtuální galerie bude zahájena 6. června 2022 a výběr děl bude v červenci následně vystaven v rámci virtuální putovní výstavy, která se dočká prezentace ve čtyřech velkých městech Rumunska: Sibiu, Temešvár, Jasy a Bukurešť. Platforma Wave for me tak uspořádá první virtuální uměleckou galerii děl neslyšících mladých talentů s cílem vzájemně je propojit a propagovat jejich práce. A veřejnost získá příležitost seznámit se touto cestou s kreativní univerzem účinkujících umělců a umělkyň.

FEPEDA online

FEPEDA online

Je pro vás jedinou překážkou angličtina? Nezoufejte!

Jde jen o to poslat velmi jednoduchý e-mail, ke kterému vložíte do přílohy svoje dílo/a. Můžete využít vzor, který jsme pro vás připravili. Může vypadat třeba takhle… (k doplnění jednoslovných informací vám určitě postačí slovník).

Dear Wave for Me Team,

 

I would like to submit my works to your Virtual Art Gallery (please see attached).

Here is the necessary information.

Name: ………..(zde napište svoje jméno), Age: ………..(zde napište svůj věk), Birth place: ……..(zde napište místo narození), Work Title: ……..(zde napište název díla), Size: ………..(zde napište velikost díla), Used Technique: …………(zde napište, jakou techniku jste použili).

 

I am looking forward to hearing from you.

 

Best regards,

………………..

(vaše jméno)

 

Další probíraná témata na setkání FEPEDA

Intenzivně jsme diskutovali o situaci neslyšících uprchlíků z Ukrajiny. Všechny organizace v jednotlivých členských zemí FEPEDA zveřejnily na svých webových stránkách a případných dalších informačních kanálech, že nabízejí pomoc příchozím neslyšícím. V některých zemích se zatím nikdo neozval, přičemž se očekává, že se to v budoucnu nejspíš změní, v jiných zemích už pomoc běží nebo se rozjíždí pro první zájemce. Podle zpráv od kolegyň ze Švýcarska a Německa, se neslyšící příchozí v jejich zemích začínají soustředit v německém Frankfurtu a švýcarském Curychu, což může být užitečná informace pro další neslyšící lidi na útěku, že v těchto městech najdou další neslyšící lidi v podobné situaci i potřebné služby.

Pomoc Tamtamu pro UkrajinuPomoc Tamtamu pro Ukrajinu

Diskuzi jsem doplnila o zkušenosti z České republiky. Naše spřátelená organizace Centrum pro Dětský sluch Tamtam, o.p.s. vytvořila v návaznosti na situaci na Ukrajině interní tým ze zaměstnankyň, které pravidelně sbírají a aktualizují potřebné informace, poskytují služby sociálního a psychologického poradenstvía v rámci mezioborové spolupráce si formou intervizí poskytují podporu při řešení jednotlivých případů. Dále CDS Tamtam vytvořil sbírku materiální pomoci na míru potřebám dětí z internátní školy pro neslyšící v ukrajinském Chustu a zajistil její transport na místo. Referovala jsem také o významné iniciativě Neslyšící Češi Neslyšícím Ukrajincům” vytvořené organizacemi Znakovárna, z.s. a ASNEP, z.s., a dalších důležitých službách a aktivitách několika subjektů (Tichý svět, o.p.s., Centrum zprostředkování tlumočení neslyšícím SNN, z.s. ). Je v plánu sesbírat informace od jednotlivých členských zemí a vyvěsit na web FEPEDA nabídku služeb s kontakty pro neslyšící uprchlíky, aby byl přehled, ve které zemi se na koho s čím lze obracet. Seznam kontaktů z některých zemí je také už nyní na webu Světové federace neslyšících WFD. Kolegyně rovněž sdílela odkaz, který by se mohl hodit pro příchozí, kteří jsou uživatelé implantátů značky MED-EL, protože zahrnuje kontakty na partnerské organizace a kliniky v jednotlivých zemích, které lze oslovit v případě potřeby náhradních dílů, opravy či jiné pomoci v této oblasti - zde.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Co se týče projektů organizace FEPEDA, blíží se ke konci fotokampaň příběhů neslyšících dětí, do které se zapojili i některé tváře z ČR. Všechny si můžete prohlédnout na Facebooku FEPEDA. Probírali jsme také letošní téma Diverzita konference FCEI a to, že by každá neslyšící osoba měla mít stejná práva jako ostatní a to nehledě na to, s jakými charakteristikami a do jaké rodiny se narodila, jaký volí komunikační prostředek, jak se identifikuje nebo jaký postoj zaujímá ke své ztrátě sluchu.

 

Příští setkání bude spojeno s výročím 30 let od založení organizace FEPEDA a bude se konat tento rok v říjnu v Paříži.

 

Napsala: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Fotografie: Shutterstock.com, archiv CDS Tamtam

 

Zdroje:

Cztn.cz

Facebook.com/ASNEP.cz/

Facebook.com/Fepeda

Lifelonghearing.com

Neslyšící Češi Neslyšícím Ukrajincům”

Tamtam.cz

Tichysvet.cz

Waveforme.org

Wfdeaf.org

Znakovarna.cz

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.