vzpomíná paní Jana, maminka těžce nedoslýchavé Anežky a dalších 10 dětí
Lidé s postižením budou moci při cestování využívat jednotný průkaz platný v EU
11. dubna 2024Evropský průkaz osob s postižením se má do 4 let stát realitou
V září 2023 předložila Evropská komise návrh na vytvoření nového jednotného průkazu osob s postižením, který by platil v celé Evropské unii, aby se jejich držitelům zjednodušilo cestování. Průkaz by měl dokládat status osoby s postižením, aby jeho držitelé nemuseli složitě prokazovat, že mají nárok na slevy a další záležitosti - tzv. zvláštní podmínky ve veřejné dopravě, na kulturních akcích, v muzeích, ve volnočasových centrech, zábavných parcích atp. Návrh obsahoval opatření týkající se volného vstupu, sníženého vstupného, přednostního přístupu, osobní asistence a pomůcek na podporu mobility. Tento průkaz by doplňoval národní průkazy.
Dále by měla být zavedena Evropská parkovací karta pro osoby s postižením, která zaručí využívání parkovacích míst vyhrazených pro osoby s postižením ve všech zemích EU. Zmíněná parkovací karta by nahrazovala národní karty.
Návrhu předcházela veřejná diskuze - od února do května 2023 byl k dispozici online dotazník s otázkami na cestování a průkaz, který vyplnilo celkem 3 361 lidí, z toho 2 632 osob s postižením. Zjištěná data uvedená na webu Evropské komise byla následující:
-
„Většina respondentů (73 %) uvedla, že uznání statusu postižení napříč zeměmi EU je nedostatečné a pro osoby s postižením představuje překážku při uplatňování jejich základního práva na volný pohyb.
-
Mnozí potvrdili, že jejich vnitrostátní průkazy/potvrzení pro osoby s postižením nebyly při cestování po EU akceptovány.
-
68 % uvedlo, že tento nedostatek uznání způsobuje odlišné zacházení s osobami s postižením, které nejsou rezidenty v zemi, kam přicestují, což omezuje jejich přístup k preferenčním podmínkám nabízeným osobám s postižením k přístupu a využívání určitých služeb.
-
77 % navíc uvedlo nedostatek dostupných informací o těchto preferenčních podmínkách pro osoby s postižením.”
V rámci pilotního projektu už v 8 zemích EU průkaz mají. Návrh také naplňuje závazek přijatý Evropskou komisí ve Strategii práv osob se zdravotním postižením na období 2021 - 2030. V září byl návrh přijat a jednání o konečné podobě směrnice začaly v lednu tohoto roku. Po méně než měsíci došly Rada Evropy a Evropský parlament ke shodě.
Newsletter Evropského fóra osob s postižením (European Disability Forum, EDF) k tomu uvádí svůj postoj:
„I když evropský průkaz osob s postižením nesplňuje všechny požadavky hnutí osob s postižením, vítáme mnoho jeho pozitivních bodů, zejména:
Zahrnutí služeb dopravy, i když budou platit některé výjimky.
Zahrnutí ustanovení o přístupu k podpoře při účasti na programech mobility EU.
Evropský průkaz osob s postižením bude vydáván a obnovován zdarma.
Webové stránky na úrovni EU a vnitrostátní webové stránky s informacemi o průkazu.
Záruky na ochranu soukromí držitelů karet.
Členské státy se mohou rozhodnout rozšířit používání průkazů na delší pobyty.”
Jmenují ale i požadavky, které bohužel neprošly:
„Dočasný přístup k podpoře a příspěvku pro osoby s postižením, když se osoby s postižením stěhují za prací a studiem do zahraničí. Osoby s postižením nemusí mít přístup k podpoře během doby, kdy podstupují zdlouhavé procesy ,přehodnocení´. Evropské hnutí osob s postižením bude pokračovat ve svém boji za úplnou svobodu pohybu.
Financování EU, které by podpořilo zavádění průkazů do praxe členskými státy.
Jsme také zklamáni, že došlo k výjimce, která umožní vyloučit některé specifické služby v případě, že zvláštní přístup nebo poskytované slevy jsou závislé na dodatečném posouzení.”
Členské státy budou mít 2,5 roku na přizpůsobení svých vnitrostátních právních předpisů a 3,5 roku na zahájení uplatňování směrnice, takže průkaz a parkovací karta začnou fungovat pravděpodobně nejdříve za 4 roky. Předběžnou dohodu budou muset ještě formálně potvrdit a přijmout Rada a Parlament.
Průkaz i karta budou podle EDF také velmi užitečné pro lidi, jejichž postižení není na první pohled „viditelné” (jako například neslyšící), aby nemuseli opakovaně vysvětlovat a dokazovat svůj stav.
Připravila a přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.
Fotografie: Shutterstock.com
Zdroje:
Consilium.europa.eu - Rada a Parlament připravily půdu pro evropský průkaz osob se zdravotním postižením a evropskou parkovací kartu pro osoby se zdravotním postižením. 8.2.2024, aktualizováno 16.2.2024.
Ec.europa.eu - Evropský průkaz osob se zdravotním postižením a Evropský parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením.
Ec.europa.eu - More than 2,500 persons with disabilities contribute to the European Disability Card initiative. 9.4.2023.
Edf-feph.org - The European Disability Card.
Newsletter European Disability Forum - André Félix a Marie Denningahus, 8.2.2024.