Facebook YouTube Instagram

Lidé s postižením budou moci při cestování využívat jednotný průkaz platný v EU

11. dubna 2024

Evropský průkaz osob s postižením se má do 4 let stát realitou

V září 2023 předložila Evropská komise návrh na vytvoření nového jednotného průkazu osob s postižením, který by platil v celé Evropské unii, aby se jejich držitelům zjednodušilo cestování. Průkaz by měl dokládat status osoby s postižením, aby jeho držitelé nemuseli složitě prokazovat, že mají nárok na slevy a další záležitosti - tzv. zvláštní podmínky ve veřejné dopravě, na kulturních akcích, v muzeích, ve volnočasových centrech, zábavných parcích atp. Návrh obsahoval opatření týkající se volného vstupu, sníženého vstupného, přednostního přístupu, osobní asistence a pomůcek na podporu mobility. Tento průkaz by doplňoval národní průkazy.

Dále by měla být zavedena Evropská parkovací karta pro osoby s postižením, která zaručí využívání parkovacích míst vyhrazených pro osoby s postižením ve všech zemích EU. Zmíněná parkovací karta by nahrazovala národní karty.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Návrhu předcházela veřejná diskuze - od února do května 2023 byl k dispozici online dotazník s otázkami na cestování a průkaz, který vyplnilo celkem 3 361 lidí, z toho 2 632 osob s postižením. Zjištěná data uvedená na webu Evropské komise byla následující:

  • Většina respondentů (73 %) uvedla, že uznání statusu postižení napříč zeměmi EU je nedostatečné a pro osoby s postižením představuje překážku při uplatňování jejich základního práva na volný pohyb.

  • Mnozí potvrdili, že jejich vnitrostátní průkazy/potvrzení pro osoby s postižením nebyly při cestování po EU akceptovány.

  • 68 % uvedlo, že tento nedostatek uznání způsobuje odlišné zacházení s osobami s postižením, které nejsou rezidenty v zemi, kam přicestují, což omezuje jejich přístup k preferenčním podmínkám nabízeným osobám s postižením k přístupu a využívání určitých služeb.

  • 77 % navíc uvedlo nedostatek dostupných informací o těchto preferenčních podmínkách pro osoby s postižením.”

V rámci pilotního projektu už v 8 zemích EU průkaz mají. Návrh také naplňuje závazek přijatý Evropskou komisí ve Strategii práv osob se zdravotním postižením na období 2021 - 2030. V září byl návrh přijat a jednání o konečné podobě směrnice začaly v lednu tohoto roku. Po méně než měsíci došly Rada Evropy a Evropský parlament ke shodě.

Newsletter Evropského fóra osob s postižením (European Disability Forum, EDF) k tomu uvádí svůj postoj:

I když evropský průkaz osob s postižením nesplňuje všechny požadavky hnutí osob s postižením, vítáme mnoho jeho pozitivních bodů, zejména:

Zahrnutí služeb dopravy, i když budou platit některé výjimky.

Zahrnutí ustanovení o přístupu k podpoře při účasti na programech mobility EU.

Evropský průkaz osob s postižením bude vydáván a obnovován zdarma.

Webové stránky na úrovni EU a vnitrostátní webové stránky s informacemi o průkazu.

Záruky na ochranu soukromí držitelů karet.

Členské státy se mohou rozhodnout rozšířit používání průkazů na delší pobyty.”

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Jmenují ale i požadavky, které bohužel neprošly:

Dočasný přístup k podpoře a příspěvku pro osoby s postižením, když se osoby s postižením stěhují za prací a studiem do zahraničí. Osoby s postižením nemusí mít přístup k podpoře během doby, kdy podstupují zdlouhavé procesy ,přehodnocení´. Evropské hnutí osob s postižením bude pokračovat ve svém boji za úplnou svobodu pohybu.

Financování EU, které by podpořilo zavádění průkazů do praxe členskými státy.

Jsme také zklamáni, že došlo k výjimce, která umožní vyloučit některé specifické služby v případě, že zvláštní přístup nebo poskytované slevy jsou závislé na dodatečném posouzení.”

Členské státy budou mít 2,5 roku na přizpůsobení svých vnitrostátních právních předpisů a 3,5 roku na zahájení uplatňování směrnice, takže průkaz a parkovací karta začnou fungovat pravděpodobně nejdříve za 4 roky. Předběžnou dohodu budou muset ještě formálně potvrdit a přijmout Rada a Parlament.

Průkaz i karta budou podle EDF také velmi užitečné pro lidi, jejichž postižení není na první pohled viditelné” (jako například neslyšící), aby nemuseli opakovaně vysvětlovat a dokazovat svůj stav.

 

Připravila a přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: Shutterstock.com

Zdroje:

Consilium.europa.eu - Rada a Parlament připravily půdu pro evropský průkaz osob se zdravotním postižením a evropskou parkovací kartu pro osoby se zdravotním postižením. 8.2.2024, aktualizováno 16.2.2024.

Ec.europa.eu - Evropský průkaz osob se zdravotním postižením a Evropský parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením.

Ec.europa.eu - More than 2,500 persons with disabilities contribute to the European Disability Card initiative. 9.4.2023.

Edf-feph.org - The European Disability Card.

Newsletter European Disability Forum - André Félix a Marie Denningahus, 8.2.2024.

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.