Facebook YouTube Instagram

Společné večerní čtení bylo tím, co u našich dětí podpořilo oblibu knížek

Kudy vedla cesta ke čtení v bilingvní rodině Kateřiny Červinkové Houškové, tlumočnice českého znakového jazyka, učitelky češtiny a maminky čtyř dětí?

Více

Mezinárodní týden neslyšících 2022

Centrum pro dětský sluch Tamtam se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě

Více

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v pohádkový svět

Zahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě

Více

O ztrátě sluchu v číslech

Přehled údajů Mezinárodní zdravotnické organizace o ztrátě sluchu

Více

Postup při přidělování příspěvku na péči

Ptáme se na tiskovém oddělení úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí

Více

Průlom ve vývoji vakcíny proti cytomegaloviru

Vrozený CMV je považován za nejčastější negenetickou příčinu vrozené ztráty sluchu, přičemž způsobuje odhadem 20–25 % všech případů vrozené ztráty sluchu

Více

Byl vám zamítnut příspěvek na péči nebo jiné dávky? Jak se můžete bránit?

Jak postupovat při zamítnutí rozhodnutí o příspěvku či nesouhlasu s výší přiznané dávky

Více

Nabídka služeb CDS Tamtam pro Ukrajince v ČR/Послуги CDS Tamtam для українців у Чехії

Tamtam nabízí pomoc v ukrajinštině, ruštině i ukrajinském znakovém jazyce

Více

Diagnostika a léčebné přístupy k tinnitu

13. října 2021

Jak rozpoznat, zda se jedná o ušní šelest, a jak ho léčit

Tinnitus je šelest nebo hučení v uších, který se projevuje jako zvonění, pískání, bzučení, sykot a další zvuky. Pro většinu lidí se jedná převážně o diskomfort, ale v některých případech může tinnitus způsobit problémy s pozorností a spánkem, může narušovat vztahy a způsobovat psychický stres. O jeho hlavních příčinách jste se mohli dozvědět v článku Proč máte tinnitus.

Tentokrát se zaměříme na to, jak rozpoznat, zda se jedná o tinnitus, a co s ním. Je dobré vědět, že přestože je tinnitus často spojen se ztrátou sluchu, nezpůsobuje ji.

Diagnóza

Zajímá vás, na co se vás nejspíš lékař bude ptát? Na co se připravit, že bude během konzultace probíhat? Nejprve společně proberete vaši anamnézu. Lékař se nejspíš dotáže na léky, které užíváte, včetně výživových doplňků. Může provést test sluchu, vyšetření hlavy, krku a uší. Možná budete během prohlídky požádáni, abyste zatnuli čelist, hýbali očima, krkem, pažemi a nohami. Podle případné souvislosti s pohybem se může určit příčina. Někdy je potřeba CT vyšetření nebo magnetická rezonance. Někdy se příčinu nepodaří zjistit. V takovém případě se může usilovat o snížení hlasitosti zvuku, který slyšíte, a celkově lepší zvládání tinnitu.

Lékař bude zjišťovat jaké léky užíváteLékař bude zjišťovat jaké léky užíváte

Možnosti léčebných postupů

Typ léčby tinnitu se odvíjí od jeho příčiny. Když existuje možnost, že jej způsobují léky, lékař vám může navrhnout vysazení nebo vyzkoušení jiné medikace. Vždy je ale důležité stav s lékařem konzultovat a nevysazovat nic na vlastní pěst. Pokud tinnitus souvisí s vysokým tlakem nebo jiným zdravotním problémem, lékař se může zaměřit na léčbu takové příčiny, aby se zlepšil i tinnitus.

Další možnosti léčby mohou zahrnovat následující:

Kompenzační pomůcky – pomáhají se ztrátou sluchu a tinnitem, jejichž příčinou je věk. Zesilují zvuky, které potřebujete slyšet. A naopak šelestu si díky nim všímáte méně.

Zevní generátory šumu (tinnitus/sound maskers) – nosí se v uších nebo za ušima. Vytvářejí konstantní bílý šum, který pomáhá blokovat šelest. Můžete si zkusit dát generátory bílého šumu poblíž postele, zda vám pomohou lépe usnout.

TRT terapie (tinnitus retraining therapy, terapie, která učí tinnitus vnímat jako něco přirozeného, zvykat si na něj: pozn. redakce) zahrnuje poradenství a můžete také nosit přístroj, který zastře šelest tonální hudbou.

Relaxační techniky – vzhledem k tomu, že se tinnitus může zhoršovat stresem, může vám pomoci vyvážené a přiměřené cvičení, hluboké dýchání nebo bio feedback.

Masáž krku

Medikace – ukazuje se, že některé léky mohou pomoci při léčbě tinnitu. Například některé hormony, lokální anestetika a léky na úzkost. Vždy je nutná konzultace s lékařem.

 

Na co se ptát

Zde jsou orientační body, na které se můžete lékaře zeptat, abyste svému tinnitu lépe porozuměli a blíže se zorientovali v problematice:

● Podařilo se zjistit, co můj tinnitus způsobuje?

● Odezní sám od sebe?

● Mohou ostatní lidé slyšet zvuky v mých uších?

● Poškodí tinnitus můj sluch?

● Když mám tinnitus, znamená to, že mám nějakou ztrátu sluchu?

● Jaké jsou v mém případě pro tinnitus vhodné způsoby léčby?

● Mají jednotlivé typy léčby nějaká rizika nebo vedlejší účinky?

● Co můžu sám/sama udělat pro to, abych lépe zvládal/a tinnitus?

● Jak mohu zabránit tomu, aby se můj tinnitus zhoršoval?

 

Informace byly převzaty z článku Understanding Tinnitus – the Basics na WebMD.com, odborný recenzent Minesh Khatri, MD, 2019

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Fotografie: Shutterstock.com a Pixabay.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.