Facebook YouTube Instagram

Vytvořte si domov usnadňující komunikaci (nejen) neslyšícím

24. května 2024

Vychytávky do domácnosti pro neslyšící

Anne McIntosh vystudovala komunikační vědy a poruchy. Je neslyšící a v tomto článku sdílí zkušenosti ohledně uspořádání své domácnosti. Autorka měla možnost si do velké míry sama navrhnout zařízení domu. I když třeba takovou možnost mít nemusíte, mnohé tipy můžete využít i tak nebo si je přizpůsobit podle svého. Možná vás díky tomu napadne i něco dalšího.

Poté, co jsme se s manželem vzali, rozhodli jsme se, že si chceme postavit dům „na míru“, ve kterém bychom založili rodinu a vychovali děti. Já mám ztrátu sluchu a on ne. Společně jsme se zamysleli nad tím, jak domov uspořádat tak, aby se v něm dobře komunikovalo nám všem.

Okolí domu

Dům má dlouhou příjezdovou cestu, takže používáme bránu naproti příjezdové cestě s kamerou. Brána zajišťuje, že se žádné vozidlo nemůže dostat příliš blízko k domu, aniž bych si toho byla vědoma.

Chodník vede k předním dveřím (před okny v obývacím pokoji, kuchyni a pracovně), abych si mohla všimnout lidí, kteří k nám přicházejí. V dnešní době je běžný zvonek s kamerou, jako je Ring nebo Nest, který lze také sledovat videem online, i když nejste doma.

Před venkovními vchodovými dveřmi máme další skleněné dveře. Když je venku krásně, můžu vchodové dveře otevřít a prosklené dveře pak propouštějí teplé sluneční světlo a zároveň mi umožňují lépe vidět, co se děje venku.

Ilustrační foto - Pixabay.com

Interiér

Uvnitř domu používáme mezi pokoji místo běžných dveří skleněné francouzské dveře. Pokud potřebujeme omezit množství zvuků nebo hluku, zavřeme je a zároveň zůstane zachovaný přístup k vizuálním vjemům. Snadno vidím, když je někdo u prosklených francouzských dveří vedoucích do pracovny nebo jídelny. Když byly děti ještě malé, měli jsme na dětském pokoji také prosklené dveře, takže jsem jimi mohla nakouknout a podívat se, zda miminka spí, aniž bych se musela bát, že je otevřením dveří vzbudím. (Tenhle tip se se hodí i pro slyšící rodiče.)

V kuchyni jsme postavili kuchyňskou linku ve středu místnosti ve tvaru U, která má myčku, dřez a varnou desku s troubou. Toto uspořádání mi umožňuje v kuchyni a jídelně každého vidět a komunikovat s ním. Nejsem k rodině otočená zády, takže při vaření nebo plnění myčky jsem vždy schopna být čelem ke své rodině nebo hostům.

Na varné desce používám průhledné pokličky na hrnce a pánve, protože neslyším, když se vaří voda nebo se z jídla vypařila veškerá tekutina. Je skvělé, že takhle vidím, co se děje v hrnci a nemusím se bát, že by se mi připálilo jídlo. Z bezpečnostních důvodů jsme nainstalovali vizuální hlásiče požáru, kouře a oxidu uhelnatého, které mají světelnou signalizaci.

Ilustrační foto - Pixabay.com

Ložnice a pracovna

Do koupelny jsme vybrali skleněné zástěny kolem sprchy z čirého skla a velká zrcadla, abychom na sebe viděli a mohli spolu komunikovat i po odstranění sluchadel nebo kochleárních implantátů.

Ve své kanceláři jsem si umístila svůj stolní počítač tak, abych viděla na příjezdovou cestu, přední dveře a dveře kanceláře buď přímo, nebo prostřednictvím periferního vidění.

Na svém stolním počítači mám také nainstalovaný FaceTime, Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Skype a InnoCaption, takže mohu využívat ovládání hlasitosti na stolních reproduktorech a používat funkce titulků na ploše.

Vytvoření domova usnadňujícího komunikaci pro neslyšící nestojí o nic víc než domov, který nebyl navržen s ohledem na neslyšící. Pokud uvažujete o stěhování nebo renovaci, zvažte několik nápadů, které jsou vhodné pro přizpůsobení komunikace a zabudujte je do svého návrhu. Když se ohlédnu do minulosti, vnímám, že dobré uspořádání, které se zaměřuje na usnadnění komunikace, nám umožnilo mít domácí prostředí bez stresu.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Poznámka redakce: Doplňujeme další tipy na uspořádání domácnosti z článku na AudiologyInnovation.ca. Neslyšící lidé často využívají také zvonky u dveří se světelnou signalizací. Doporučuje se rovněž zvážit vhodný materiál na podlahy, který vytváří co nejméně ozvěny. Ze stejného důvodu jsou vhodnější nižší než vyšší stropy. Užitečné mohou být také vodovodní kohoutky na senzor, aby se zabránilo úniku vody (proud vody neslyšící neuslyší a vizuálně si ho nemusí delší dobu všimnout). K omezení hluku mohou pomoci okna s odhlučněním a umístění hlučnějších přístrojů jako jsou pračka nebo myčka na ručník. Barevné stěny kontrastující s tóny lidské pokožky a vhodná míra osvětlení pokoje může pomoci s odezíráním a komunikací znakovými jazyky. Alarmy by měly mít buď zmíněnou světelnou a/nebo vibrační signalizaci.

Nabídku kompenzačních pomůcek vhodných pro domácnost lidí s postižením sluchu můžete samozřejmě sledovat také v českém prostředí. Domovní i bytové světelné zvonky, signalizace pláče dítěte nebo vibrační budíky a další pomocníky naleznete například na webových stránkách společností Audiohelp nebo Kompone. Jejich pracovníci vám poradí i s instalací.

Gallaudetova univerzita má projekt s názvem DeafSpace zaměřený na uspořádání domácnosti neslyšících. V rámci projektu byly vytvořeny guideliny - katalog více než 150 architektonických prvků s 5 hlavními oblastmi: smyslový (vizuální/taktilní) dosah, prostor a blízkost, mobilita a blízkost, světlo a barva a akustika.

A jaké pomůcky používáte vy?

Dr.AnneMcIntoshPhoto

Anne McIntosh, Ph.D., získala doktorát z komunikačních věd a poruch na University of Texas v Austinu. Je prezidentkou a generální ředitelkou společnosti Safe 'N' Clear Inc. v Severní Karolíně, kterou založila v roce 2012 a která poskytuje chirurgické roušky s průhledným okénkem”, které byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv

Anne McIntosh, Ph.D., získala doktorát z komunikačních věd a poruch na University of Texas v Austinu. Je prezidentkou a generální ředitelkou společnosti Safe 'N' Clear Inc. v Severní Karolíně, kterou založila v roce 2012 a která poskytuje chirurgické roušky s průhledným okénkem”, které byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

 

Autorka: Anne McIntosh, Ph.D.

Zdroj: HHF.org - Create a Communication Friendly Home. Anne McIntosh, Ph.D. 22.8.2023.

Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s., redakčně kráceno a upraveno

Fotografie: s laskavým svolením z archivu Anne McIntosh, Ph.D., Pixabay.com, Shutterstock.com

Zdroje redakční poznámky:

Gallaudet.edu - Deaf Space.

DeafSpace Design Guidelines - Hansel Bauman Architect. 2010.

Aaudiologyinnovations.ca - Home Improvements for the Deaf and Hard of Hearing

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.