Facebook YouTube Instagram

V józe nejde jen o tělo

22. října 2024

upozorňuje Judita Berková, zakladatelka kurzu Jóga pro neslyšící

Když se řekne jóga, většinou si asi představíme její formu fyzického cvičení, kterým se protahuje tělo. Za jógou ale stojí celé učení a přístup k životu. Řada studií uvádí pozitivní účinky cvičení jógy nejen na fyzické zdraví, ale i na psychiku. Jóga může přispět ke zlepšení úzkostí, depresí, zvládání stresu, kvality spánku, zvýšení sebedůvěry a pozitivně ovlivňuje i mnoho dalšího. Vzhledem k benefitům jógy nás v redakci zajímalo, jaké možnosti mají neslyšící, pokud se pro jógu rozhodnou. Česká unie neslyšících například pořádala v Praze do konce minulého roku lekce jógy ve znakovém jazyce, video s jógou pro neslyšící jsme nalezli na YouTube od instruktorky Kateřiny Ilíkové. Je doplněno českými titulky a instrukcemi v českém znakovém jazyce. Dalším objevem byl kurz Jóga pro neslyšící zahrnující 35 videí s titulky. Oslovila jsem proto jeho autorku Juditu Berkovou, která se mnou sdílela i svoje osobité pojetí jógy a jejího vlivu na kvalitu a vnímání života.

 

Judito, jak vznikl váš program Jóga pro neslyšící?

Začalo to e-mailem, který mi dorazil v roce 2018: Krásný den, váš program mě zaujal. Je tu ale jedna věc: jsem neslyšící i moje kamarádky, které si váš program chceme vyzkoušet, a tak můj dotaz zní, zda jsou videa otitulkovaná? Lucie”

V té době mi na mém webu www.yogalifehappylife.cz běžel program 10 Dní s jógou, který jsem natočila v roce 2017. Otitulkovaný nebyl. Vložit do něj titulky nebylo snadné. Automaticky to tenkrát nešlo. Ale já jsem cítila velké ANO. Odepsala jsem, že na tom začínáme s radostí pracovat. Představila jsem návrh mé kamarádce Mgr. Petře Pospíchalové, a tak jsme se pustily do tvorby titulků.

Na projektu jste pracovaly 1,5 roku. Bylo náročné videa dobře otitulkovat? Ano, práce to byla titěrná. Představte si, že větu za větou přepisujete, kontrolujete a časujete tak, aby přesně seděla s mluveným slovem ve videu. Videa v programu mají 40 až 55 minut a je jich více než 10. Program se sice jmenuje 10 Dní s jógou, ale ke každému dni máte ještě speciální úkoly k jógové praxi. Petra pracovala poctivě a precizně, takže to chvíli trvalo, ale podařilo se.

Proč jste se rozhodla nabízet program pro neslyšící zdarma?

Mým záměrem bylo podpořit co nejvíce z nás k praxi. Věřím totiž, že čím více z nás praktikuje jógu, a to nejen onen tělesný aspekt, tím více je šťastných lidí. A čím více je šťastných lidí, tím méně dochází k ubližování a konfliktům. Chtěla jsem, aby se program dostal k co nejvíce bytostem a třeba i k těm, kteří nemají finanční prostředky na zakoupení programu, který tehdy stál 1500 Kč.

V čem může být podle vás přizpůsobení pro neslyšící přínosné i pro organizátory kurzu a slyšící účastníky?

To je skvělá otázka. Titulky ve videu jsou nápomocné všem, ano. Mluvené slovo je lépe zachytitelné a vstřebatelné. Program je tak více přehledný.

Judita BerkováJudita Berková

Znáte sama někoho neslyšícího?

Ne, neznám, ale moc se těším, až se seznámím s komunitou neslyšících, kteří s námi praktikují jógu, nebo s kýmkoliv dalším.

Videa jste uveřejnila během pandemie, kdy bylo o online formu velký zájem. Jak se vše vyvíjí dál?

O videa byl velký zájem a já jsem z toho měla nepopsatelnou radost. Psaly nám neslyšící lidé a my jsme jim s láskou program zpřístupnili zdarma. Byli jsme dokonce i v televizních zprávách pro neslyšící. Poté došlo k jemnému úpadku, takže jsem moc šťastná, že jste nás nyní oslovili s tímto článkem a doufám, že povzbudíme nové praktikující.

Zpětné vazby neslyšících jsou na vašem webu uveřejněny od žen. Mají o program zájem i muži? Čím to podle vás je?

Přesně tak (smích). 99,9 % praktikujících jogínů v mé komunitě jsou ženy. Zajímavé je, že ve světě je běžné vidět na jógových lekcích vyrovnaný mix mužů a žen. V Čechách pořád převládají ženy. Neumím si to přesně vysvětlit. Jen vnímám, že v Čechách stále

panuje stereotyp o tom, že jóga je jen protahování. To samozřejmě není pravda a je to hluboké nepochopení jógové filozofie. V poslední době ale dochází ke změně. Praktikuje s námi více a více mužů a já z toho mám obrovskou radost.

Co pro vás jóga znamená?

Jóga je pro mě cesta k osvobození. Osvobození od iluze materiální separátnosti, která tvoří utrpení. Je to cesta domů – do nekonečných možností a blaženosti. To, co nyní říkám, je potřeba prožít, a nikoliv to jen chápat rozumem. Jako teoretický konstrukt v racionální mysli to nic neznamená. Jako prožitá moudrost je to vše, pro co stojí za to žít.

Jak jste se k praktikování a lektorování jógy dostala?

K praktikování jógy jsem se dostala zcela běžně jako mnoho z nás. Byl pátek večer v roce 2010 a já jsem si říkala, co budu dělat. Mohla bych zkusit jógu? Přihlásila jsem se a ještě ten den šla na svou první praxi. Byla to láska na první ochutnání. Zamilovala jsem se do celosti praxe – do toho, že nejde jen o tělo, ale také o práci s myslí, s dechem, se svým vnitřním nastavením... Od té doby jsem stála na podložce každý den jednou až dvakrát. Mým záměrem nebylo učit jógu. Byla to má láska. Celého 3,5 roku jen má. A potom se to stalo.

Něco se změnilo?

Začalo ke mně přicházet: Měla bys učit jógu.” Ten jemný vnitřní hlásek jsem vždy zaplašila z mnoha důvodů. Za prvé jsem si připadala nepřipravená. Za druhé jsem se styděla vystupovat před lidmi. A za třetí byla jóga přece má osobní láska. Ten hlásek ale neutichal. Jsem zvyklá naslouchat vnitřnímu vedení, a tak jsem ho poslechla. V roce 2014 jsem si udělala základní kurz instruktora jógy. Pár dní poté, co jsem obhájila svou závěrečnou práci a prošla poslední zkouškou, mi volala sestra a říkala, že se právě uvolnilo místo učitele jógy u její známé a že mohu nastoupit hned příští týden. Nechtělo se mi. Ale znamení jsou znamení. A tak začala má dráha učitele (průvodce) jógy.

Studovala jste 3letý kurz jógové filozofie a jógové terapie na Karlově Univerzitě. Jaké to pro vás bylo? Můžete nám přiblížit studium?

Bylo to náročné a obohacující zároveň. Jsem velmi ráda, že jsem touto školou prošla, i když mi studium způsobilo nejednu frustraci, zklamání a stres. Zároveň mi rozšířilo obzory. Cítím se teď více doma v oblasti jógové filozofie, která mě fascinuje. To, co jsem dříve jen” cítila, mám teď i jako teoretický základ, o který se mohu opřít při vedení svých aspirantů jógového života. Studium bylo zaměřeno právě na porozumění jógové filozofii, historii jógy a na prohloubení expertizy vedení jógových lekcí.

V čem všem může být podle vás jóga přínosná pro psychické i celkové zdraví?

Jakmile usednu na podložku, už to začíná působit. Mám teď velký úsměv na tváři, protože mluvím o něčem, co miluji a o čem z praxe vím, že ano, má to obrovský vliv na naše psychické prožívání. Jde o to, že čím více si připadáme pouze jako materiální bytosti s myslí a se jménem, tím dochází k většímu pocitu oddělenosti. Čím více se cítíme oddělení, oddělení od ostatních, přírody, znamení, vesmíru, tím více úzkosti zažíváme. Jóga je cesta návratu k propojenosti, nahlížení souvislostí, karmických vazeb, práce s myslí, práce s energetickými drahami i fyzickým tělem… A to vše používáme jako vodítka domů – do jednoty, blaženosti, ze které všichni pocházíme.

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: archiv Judity Berkové

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.