vzpomíná paní Jana, maminka těžce nedoslýchavé Anežky a dalších 10 dětí
Seriál o duši a uších (část 1.)
25. října 2024Z psychologické poradny Centra pro dětský sluch Tamtam
Když se člověk rozhodne pro psychoterapii, může se na samém začátku cítit ztraceně. Koho z odborníků si má vybrat? Jak pozná, že právě on je pro něj tou správnou volbou? A s jakým typem psychoterapie by přišel do kontaktu v poradně Centra pro dětský sluch Tamtam?
V první řadě bych naše čtenáře ráda podpořila – pokud je to pro vás úplně nové a zdá se vám náročné se v tom zorientovat, určitě to není vaše chyba. Nabídka může působit nepřehledně, nesrozumitelně, pracujeme s mnoha názvy i „školami“ (směry)… I pro základní zorientování můžete vždy oslovit Psychologickou poradnu Centra pro dětský sluch Tamtam, kde vám ráda (i na dálku) odpovím na jakékoliv otázky nebo nejasnosti, případně můžeme hledat řešení i odborníka společně.
Začala bych netradičně – povzbuzením k přijetí toho, že i odborníci jsou lidé, jsou různí. Je v pořádku, když napoprvé neucítíte, že je to přesně to, co jste hledali. Stává se, že člověk může vyzkoušet terapeuty dva, a sedne mu až ten třetí. Terapie je založena na terapeutickém vztahu. Na poli tohoto vztahu se odehrává vše důležité. Proto se stává, že člověk dosedne a… ucítí to. „Zde jsem správně, už nebudu hledat dál.“ Cítí důvěru, že se může svěřit, a bude přijatý. Cítí tam i lidské napojení.
Kdybych začala tradičně, vysvětlila bych nejprve rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem a psychiatrem. Ale tomu je věnován například pěkný článek na hedepy.cz nebo terap.io a zdá se mi, že v tomto už dnes takový „hokej“ nebývá.
Další, co je opravdu zcela zásadní, je, abyste měli jistotu, že vám pomoc poskytuje někdo kompetentní. V případně psychoterapie by mělo jít o člověka, který je frekventantem nebo absolventem komplexního psychoterapeutického výcviku, ideálně akreditovaného, trvajícího průměrně 5–6 let. Psychoterapeutem může být i člověk bez vystudované psychologie (sociální pracovník, speciální pedagog), naopak to však neplatí, za psychoterapeuta se nesmí prohlašovat někdo, kdo prošel jen kurzy či semináři a zmínku o takovém komplexním výcviku jste na jeho webových stránkách nenašli.
To, z jakého psychoterapeutického směru odborník čerpá, může napovědět, jak by to mohlo pomoci konkrétním klientům – avšak i s ohledem na lidskou stránku popsanou výše. V přístupech či směrech jisté rozdíly jsou a mohou být situace, kdy bude nějaký směr vhodnější, lépe sedne k určitým stavům. Mezi základní psychoterapeutické směry patří například: psychoanalytický, kognitivně-behaviorální, gestalt, systemický a v neposlední řadě logoterapie a existenciální analýza.
Ráda bych zde připojila několik řádků o logoterapii, neboť psychoterapii laděnou v tomto směru mají klienti v Tamtamu k dispozici. Vzdělávám se v ní a procházím i supervizí.
Zakladatele této terapie, Viktora E. Frankla, budou mnozí z vás znát jako člověka, který přežil čtyři koncentrační tábory a přežil i návrat z nich. Jeho nejbližší se z koncentračních táborů nevrátili. Frankl v sobě našel vůli nalézt v životě jiný smysl, než měl doposud. Vypovídající je jeho kniha a její název A přesto říci životu ano. Logos ve slově logoterapie se v tomto významu překládá jako smysl.
Vůle ke smyslu je touha člověka co možná nejsmysluplněji naplnit svou existenci. Nebojte, terapeut vám v žádném případě nebude říkat žádná moudra ani odhadovat ten „váš smysl“ podle svých představ. Jde o trošku jiné zkoumání a sebepoznávání. Nehledáme jeden jediný smysl života, nefilozofujeme. Na smysl života odpovídáme tím, že za život přebíráme odpovědnost. V logoterapii se člověk snaží přijmout odpovědnost za sebe a naplňování svých hodnot tím, že reaguje na požadavky, úkoly, situace, které před něj staví život.
Ze zkušeností vyplývá, že je tento přístup nápomocný, příhodný, laskavý právě zde v Tamtamu. A to z důvodu, že psychologickou poradnu ve velké míře využívají rodiče. Mladí dospělí, před které život často postaví velký těžký životní batoh plný otázek a změn. Mnoho z nich má logoterapeutické naladění v sobě, aniž by terapii navštěvovali a v ní si to pouze upevní. Může to souviset s nezdolností, které byl věnován sloupek v minulém čísle časopisu. Mnohdy k nové situaci přistoupí aktivně, sami se něco naučí nebo vystudují. Inspirují jiné rodiny, pomáhají a ze své zkušenosti stále čerpají. To vše jim pomáhá tak náročnou situaci žít. Ale opět, nebojte, logoterapie také není malování na růžovo něčeho, co bolí.
V logoterapii rozlišujeme v životě člověka dvě oblasti, „osudovou“ část a oblast svobody. Co patří do oblasti svobody, můžeme změnit. „Osudová” oblast zahrnuje i nezměnitelné utrpení, které lze překonat přijetím, snášením obtíží, nesením bolesti, k čemuž dává sílu nalezení vyšší životní hodnoty. Může k tomu pomoci vědomí dočasnosti – „jak slasti, tak strasti“. A navzdory strádání lze nalézt v životě další smysluplné obsahy. Smysl není ukrytý jen ve výkonu, činnosti, prožitku. Ale také ve snášení toho, co je nám dáno a co v životě změnit nemůžeme. V tom všem s vámi logoterapeut bude.
Na závěr ještě malá ochutnávka – směrem k rodičům od nejznámější žačky V. E. Frankla: E. Lukasové: „Výchovných poradců je dnes jako písku v moři. Zdá se, že mnoho lidí natolik znejistí, že už si vůbec nevěří, že by mohli děti vychovávat. Co je podle vás nejdůležitější, co by rodiče měli dát dětem na cestu do života?“ – „Nejdůležitější poselství, které mohou rodiče dát dětem zní: Ty jsi vzácná osoba! To platí vždycky – jestli máš ve škole dobré nebo špatné známky, jestli jsi zdravý nebo nemocný, mladý nebo starý. Ty jsi vzácná osoba bez podmínek a neztrácí se to – každé TY je vzácná osoba. Nejenom ty, ale i ostatní mají svou hodnotu. To je to nejdůležitější.“
Logoterapie přijímá, povzbuzuje. Pracuje s hodnotami i společným humorem. Pracuje s něčím, co nás přesahuje. A je velmi lidská.
Tento text čerpá z výcvikových materiálů autorsky překládaných lektory a také z rozhovorů s E. Lukasovou a knih V. E. Frankla.
Doporučené odkazy:
Rozhovor s E. Lukasovou: https://www.youtube.com/watch?v=TX596rQ1GtM
Výcvikové materiály by mohly přiblížit tyto dvě knihy:
https://www.databazeknih.cz/knihy/co-v-mych-knihach-neni-171053
https://www.databazeknih.cz/knihy/i-tvoje-utrpeni-ma-smysl-182025
Základní přehled a kořeny logoterapie získáte např. zde: https://www.databazeknih.cz/knihy/clovek-hleda-smysl-uvod-do-logoterapie-130156
Autorka: Mgr. Marie Holyanska, psycholožka z Psychologické poradny Centra pro dětský sluch Tamtam, kontakt: holyanska@tamtam.cz
Fotografie: archiv autorky (snímky z Psychologické poradny CDS Tamtam), Shutterstock.com