Facebook YouTube Instagram

Průvodce sociální podporou (2.díl)

7. března 2025

Ze sociální poradny pro osoby se sluchovým postižením

Jak je to s úhradou logopedické terapie u klinického logopeda? Existují nějaké další příspěvky na logopedickou péči nad rámec úhrad ze zdravotního pojištění (v rámci programů prevence)? Je možné změnit klinického logopeda v průběhu poskytování péče?

Péče klinického logopeda musí být poskytována pouze ve zdravotnickém zařízení (v ambulanci či v lůžkovém zařízení). Výjimku tvoří poskytování péče imobilním pacientům v domácím prostředí na základě doporučení lékaře.

Logopedická péče o děti i dospělé je ve zdravotnictví hrazena ze zdrojů zdravotních pojišťoven podle Seznamu výkonů na základě doporučení lékaře a po předložení platného průkazu pojištěnce za situace, kdy má Vámi vybraný logoped smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou. V případech, kdy zdravotnické zařízení nemá smlouvu s pojišťovnami, si hradí péči pacient sám. Povinnost přijímání pacientů na základě vystavené žádanky je dán paragrafem 18 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění.

Logopedie - Ilustrační foto - Shutterstock.com

Žádanka má platnost po dobu jednoho roku od jejího vystavení. Do té doby je tedy třeba absolvovat první návštěvu u klinického logopeda. Žádanka je vystavována lékařem. U dětí jde nejčastěji o pediatra, ORL, foniatra, neurologa, psychiatra. U dospělých je to pak nejčastěji praktický lékař nebo neurolog.

Za situace, kdy chcete změnit klinického logopeda, si ověřte, zdali vám pediatr/jiný odborný lékař vypíše novou žádanku na logopedii. Oznamte své rozhodnutí svému aktuálnímu logopedovi, požádejte ho o vydání výstupní zprávy. Žádanku a zprávu předejte logopedovi, v jehož péči nově budete. Pokud dojde k tomu, že Vám pediatr/odborný lékař nechce vystavit novou žádanku, je možné se obrátit na logopeda, poprosit ho o kopii žádanky, kterou jste s sebou nesli na první návštěvu. Kopie žádanky spolu s výstupní zprávou z předcházejícího zařízení by měla být dostačující pro zahájení logopedické péče v novém zařízení.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (211) má pro své pojištěnce otevřen program Fond prevence, v rámci něhož je možné poskytnutí příspěvku až 4000 Kč na tato vyšetření v oboru klinické logopedie:

  • Diagnostika přetrvávajících primárních reflexů, poruch senzorické integrace a provádění neurovývojové stimulace (NVS) s cílem včasného záchytu a předcházení prohlubování symptomatiky neurovývojových poruch (např. včasný záchyt poruch polykání či obtíží s krmením)

  • Screening neurovývojových poruch řeči, jazyka a komunikace u dětí (od 18 měsíců věku) a návrh dalšího diagnostického a terapeutického postupu v případě pozitivního výsledku screeningu

  • Orofaciální logopedické pomůcky pro děti s diagnózami týkajícími se orofaciální oblasti (kousátka, dechové pomůcky, grubery, logovibrátory...)

  • Pomůcky pro alternativní a augmentativní komunikaci (AAK) u dětí s těžkými vadami

Je nutné, aby vyšetření bylo provedeno výhradně u klinického logopeda (odbornost 903).

Logopedické a komunikační pomůcky musí být předepsány klinickým logopedem.


V případě dalších dotazů se můžete obrátit na Sociální poradnu pro osoby se sluchovým postižením a jejich blízké na telefonním čísle +420 734 674 849 nebo na e-mailu %hpz5b4WHmnw-Zc4Ys.

Denisa PoláchováMgr. Bc. Denisa Poláchová vystudovala logopedii a surdopedii na Univerzitě Karlově. Absolvovala také studium českého jazyka a speciální pedagogiky předškolního věku na Univerzitě Palackého. Při studiu působila např. v Centru podpory pro studenty se specifickým potřebami UP, kde asistovala nejen studentům se sluchovým postižením. V Centru pro dětský sluch Tamtam pracuje jako vedoucí odborného sociálního poradenství, které je poskytováno klientům bez věkového omezení z ČR.

Připravila: Mgr. Bc. Denisa Poláchová, vedoucí odborného sociálního poradenství Centra pro dětský sluch Tamtam

Fotografie: Shutterstock.com

 

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.