vzpomíná paní Jana, maminka těžce nedoslýchavé Anežky a dalších 10 dětí
Průvodce sociální podporou (2.díl)
7. března 2025Ze sociální poradny pro osoby se sluchovým postižením
Jak je to s úhradou logopedické terapie u klinického logopeda? Existují nějaké další příspěvky na logopedickou péči nad rámec úhrad ze zdravotního pojištění (v rámci programů prevence)? Je možné změnit klinického logopeda v průběhu poskytování péče?
Péče klinického logopeda musí být poskytována pouze ve zdravotnickém zařízení (v ambulanci či v lůžkovém zařízení). Výjimku tvoří poskytování péče imobilním pacientům v domácím prostředí na základě doporučení lékaře.
Logopedická péče o děti i dospělé je ve zdravotnictví hrazena ze zdrojů zdravotních pojišťoven podle Seznamu výkonů na základě doporučení lékaře a po předložení platného průkazu pojištěnce za situace, kdy má Vámi vybraný logoped smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou. V případech, kdy zdravotnické zařízení nemá smlouvu s pojišťovnami, si hradí péči pacient sám. Povinnost přijímání pacientů na základě vystavené žádanky je dán paragrafem 18 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění.
Žádanka má platnost po dobu jednoho roku od jejího vystavení. Do té doby je tedy třeba absolvovat první návštěvu u klinického logopeda. Žádanka je vystavována lékařem. U dětí jde nejčastěji o pediatra, ORL, foniatra, neurologa, psychiatra. U dospělých je to pak nejčastěji praktický lékař nebo neurolog.
Za situace, kdy chcete změnit klinického logopeda, si ověřte, zdali vám pediatr/jiný odborný lékař vypíše novou žádanku na logopedii. Oznamte své rozhodnutí svému aktuálnímu logopedovi, požádejte ho o vydání výstupní zprávy. Žádanku a zprávu předejte logopedovi, v jehož péči nově budete. Pokud dojde k tomu, že Vám pediatr/odborný lékař nechce vystavit novou žádanku, je možné se obrátit na logopeda, poprosit ho o kopii žádanky, kterou jste s sebou nesli na první návštěvu. Kopie žádanky spolu s výstupní zprávou z předcházejícího zařízení by měla být dostačující pro zahájení logopedické péče v novém zařízení.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (211) má pro své pojištěnce otevřen program Fond prevence, v rámci něhož je možné poskytnutí příspěvku až 4000 Kč na tato vyšetření v oboru klinické logopedie:
-
Diagnostika přetrvávajících primárních reflexů, poruch senzorické integrace a provádění neurovývojové stimulace (NVS) s cílem včasného záchytu a předcházení prohlubování symptomatiky neurovývojových poruch (např. včasný záchyt poruch polykání či obtíží s krmením)
-
Screening neurovývojových poruch řeči, jazyka a komunikace u dětí (od 18 měsíců věku) a návrh dalšího diagnostického a terapeutického postupu v případě pozitivního výsledku screeningu
-
Orofaciální logopedické pomůcky pro děti s diagnózami týkajícími se orofaciální oblasti (kousátka, dechové pomůcky, grubery, logovibrátory...)
-
Pomůcky pro alternativní a augmentativní komunikaci (AAK) u dětí s těžkými vadami
Je nutné, aby vyšetření bylo provedeno výhradně u klinického logopeda (odbornost 903).
Logopedické a komunikační pomůcky musí být předepsány klinickým logopedem.
V případě dalších dotazů se můžete obrátit na Sociální poradnu pro osoby se sluchovým postižením a jejich blízké na telefonním čísle +420 734 674 849 nebo na e-mailu %hpz5b4WHmnw-Zc4Ys. |
Připravila: Mgr. Bc. Denisa Poláchová, vedoucí odborného sociálního poradenství Centra pro dětský sluch Tamtam
Fotografie: Shutterstock.com