vzpomíná paní Jana, maminka těžce nedoslýchavé Anežky a dalších 10 dětí
Průvodce sociální podporou (1. díl)
27. ledna 2025Ze sociální poradny pro osoby se sluchovým postižením
Jaké nejzásadnější změny se týkají osob se sluchovým postižením po dovršení zletilosti v rámci systému sociálních dávek a výhod, a také příspěvků na sluchadla?
V rámci příspěvku zdravotních pojišťoven na pořízení sluchadel dochází s dovršením 19 let k jeho snížení, tudíž vyplácená částka činí 7000 Kč pouze na jedno sluchadlo. V případě splnění indikačních kritérií (velmi závažné sluchové vady), dochází k proplacení i druhého sluchadla. O příspěvek na sluchadlo je možné u zdravotní pojišťovny žádat jednou za pět let.
Změna nastává, i pokud pobíráte příspěvek na péči. Od 18 let se k posuzovaným životním potřebám nově přidává také péče o domácnost, tedy schopnost nakládat s vlastními penězi v rámci osobních příjmů a příjmů domácnosti, manipulovat s předměty denní potřeby, obstarat si běžný nákup, ovládat běžné domácí spotřebiče, uvařit si jednoduché teplé jídlo a nápoj, vykonávat běžné domácí práce, nakládat s prádlem, mýt nádobí, obsluhovat topení, udržovat pořádek.
Bohužel dochází také ke snížení výše příspěvku na péči (mimo IV. stupeň závislosti, v něm zůstává výše zachována). Vyplácená částka od 18 let věku činí 880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 4 900 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 14 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 23 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost), 27 000 Kč ve stupni IV+, který je poskytováno osobám s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby.
Dovršení zletilosti se promítá také do přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením. Co se týče sluchového postižení, na průkaz mají nárok osoby s celkovou ztrátou sluchu podle Fowlera 85 % a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota). Těmto osobám se na základě posudku o zdravotním stavu, který vyhotovuje posudkový lékař, přiznává průkaz ZTP/P do 18 let věku a od dosažení zletilosti pouze průkaz ZTP.
V návaznosti na průkaz ZTP je důležité zmínit i informativní kartičku s přeškrtnutým uchem. Pokud budete mít vyřízenu tuto kartičku, máte nárok na osvobození od poplatku za dálniční známku. To je ale jediná výhoda, kterou informativní kartička držiteli přináší.
Průkaz = kartička s přeškrtnutým uchem sluchově hendikepovaného držitele neopravňuje k bezplatnému parkování na místech určených pro invalidy. Na těchto místech nemá ze zákona vůbec právo se zdržovat, a to ani v ČR, ani v ostatních zemích EU. Sluchově postižený tedy musí vždy platit parkovné. Neopravňuje ani k bezplatnému parkování na místech určených pro invalidy. Na průkaz s vyobrazeným uchem se nevztahují ani další výjimky, které souvisejí s parkovacím průkazem pro osoby s postižením tělesným.
Tento typ parkovacího průkazu má jen informativní charakter. Upozorňuje ostatní řidiče na to, že řidič takto označeného vozidla není schopen reagovat na zvukové podněty.
Řídíte-li auto, měli byste za přední sklo vozu umístit průkaz s vyobrazeným uchem.
Pro osoby se sluchovým postižením je také možnost zažádat si o invalidní důchod. Ten je rozdělen do tří stupňů, přičemž nárok v prvním stupni má osoba s oboustrannou praktickou hluchotou, oboustrannou těžkou nedoslýchavostí při používání sluchadel s omezenými komunikačními schopnostmi, bez odezírání rozumění pouze běžným frázím a frekventovaným slovním spojením, při schopnosti identifikovat obecné zvuky. Druhý stupeň invalidního důchodu je přiznán osobám s oboustrannou hluchotou, třetí pak při diagnostikované oboustranné úplné nebo praktické hluchotě, se závažným postižením intelektu, nebo zraku na úrovni těžké slabozrakosti obou očí.
Žádanka o invalidní důchod se odevzdává osobně na místně příslušné pobočce České správy sociálního zabezpečení. Vznik nároku závisí na potvrzené invaliditě a splněné příslušné době pojištění. Do 20 let jde o nejméně o jeden den, od 20 do 22 let 1 rok, od 22 do 24 let alespoň 2 roky, věková kategorie 24-26 potřebuje minimálně 3 roky doby pojištění, od 26 do 28 let jde o 4 roky, od 28 let pak doba 5 let.
Existuje také využití varianty tzv. invalidního důchodu z mládí, na který má nárok osoba, která dosáhla alespoň 18 let věku, má trvalý pobyt na území ČR, má potvrzenou invaliditu ve 3. stupni, která vznikla před dosažením 18 let, nemá splněnou potřebnou dobu pojištění.
V případě dalších dotazů se můžete obrátit na Sociální poradnu pro osoby se sluchovým postižením a jejich blízké na telefonním čísle +420 734 674 849 (844) nebo na e-mailu %hpz5b4WHmnw-Zc4Ys. |
Připravila: Mgr. Bc. Denisa Poláchová, vedoucí odborného sociálního poradenství Centra pro dětský sluch Tamtam
Fotografie: Shutterstock.com