Facebook YouTube Instagram

Jako rodiče budujeme vztah s dítětem. Vše ostatní se dá doladit časem

6. ledna 2023

říká Klára Svobodová, autorka knihy Těhotnej Buddha a matka neslyšící dcery a slyšícího syna

Klára Svobodová je inženýrka a trojnásobná máma, která na svém blogu Spocklidem.cz otevřeně sdílí svoje denní radosti a starosti spojené s rodičovstvím. Její první dcera Žofka zemřela před narozením a Klára o této těžké zkušenosti napsala úspěšnou a silnou knihu Těhotnej Buddha, která vyšla minulý rok. Nyní vychovávají s manželem neslyšící dceru Serafínu, přezdívanou Fínka a slyšícícho syna Barnabáše. Povídaly jsme si spolu o nejrůznějších tabu a nepochopeních souvisejících mimo jiné s rolí matky, vnímáním feminismu a postižení.

Klára Svobodová

Vlastně s každým dítětem začínám jakoby znova. Je úplně jedno, s čím přichází, jaké další speciality k sobě má oproti ,běžnému dítěti´. Ke každému dítěti je potřeba přistupovat jako k individualitě, odpovídá Klára na otázku, co se jako máma neslyšící dcery naučila. Snaží se netlačit své děti ani jejich výchovu do škatulek, které říkají, že jen proto, že se to takhle obyčejně dělá, musí to takhle dělat i ony. Usiluje o to, brát věci tak, jak přicházejí, protože co fungovalo včera, dneska rozhodně nemusí a může být zapotřebí improvizace.

V knize ani ve svých příspěvcích na blogu a sociálních sítích ale rozhodně nemaluje nic na růžovo. Nedávno se svým sledovatelům například svěřila, že stejně jako řada dalších matek, hodně věcí na mateřství a této roli nemá vůbec ráda. V rozhovoru vysvětluje, že to neznamená, že by nemilovala svoje děti, ale že mateřství obnáší i mnohé věci, které nejsou jen krásné, ale právě naopak hodně těžké a že je v pořádku mluvit o tom, když člověka štve být matkou. Rodičovství je podle ní opředeno závojem něčeho téměř svatého, k čemu mají všichni směřovat a o to těžší je pak nějak vybočit: rozhodnout se nemít děti nebo mluvit o rodičovství a mateřství bez obalu a příkras.

Klára Svobodová

Nerealistické nároky a tlaky společnosti také nechce předávat svým dětem. Proto nabourává své vlastní perfekcionistické tendence a když dojde třeba na školní nebo logopedické úkoly, snaží se svým dětem hlavně nekazit motivaci k učení a objevování, i když vše nejde hned. Nejde jí o to, jestli se dcera naučí třeba co nejdřív psát krásné písmeno A, ale vyzdvihnout to, co jí jde a že psaní zkouší a baví ji to. V centru výchovy vnímá budování vztahu s dětmi, vše ostatní už podle ní lze nějak doladit.

Založila si také malý projekt Tichá síň slávy, do kterého sbírá informace o slavných n/Neslyšících. Vzory z komunity Neslyšících si začala hledat kvůli sobě: Potřebovala jsem mít obraz toho, že to, že moje dcera neslyší, není vůbec konec světa. Jsou tady mega úspěšní n/Neslyšící, kteří to dotáhli kolikrát dále, než slyšící a dokázali neuvěřitelné věci.

Klára Svobodová

V rozhovoru rovněž vysvětluje, o čem je pro ni feminismus a jak se vztahuje k právům všech lidí nehledě na pohlaví, tělesná specifika (včetně postižení) a jakoukoliv identitu. Mluvily jsme spolu také o tom, jak právo na to být, kým jsem a nebýt za to pronásledován, souvisí i s komunitou Neslyšících s velkým N. V čem je podle Kláry důležitý pohled, který vnímá bytí Neslyšícím spíše jako kulturní specifikum než postižení nebo vadu? To a mnohé další se dozvíte, když si pustíte celý rozhovor ZDE:

Rozhovor s Klárou Svobodovou - tlumočeno do ČZJRozhovor s Klárou Svobodovou - tlumočeno do ČZJ

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: archív Kláry Svobodové

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.